12 Plugins & Shërbimet më të mira rezervë të WordPress

10+ Plugins & Shërbimet më të mira të BackUp për WordPress

Krijimi i një faqe në internet është një përvojë argëtuese kur gjërat po shkojnë mirë. Sidoqoftë, përvoja mund të kthehet shpejt, nëse shfaqet një problem me uebfaqen tuaj të WordPress. Për shembull, ju mund të bini viktimë e një hakeri me qëllim të keq, ose t’i nënshtroheni të korruptuar të dhënave kur instaloni një temë ose plugin të ri. Ose mbase thjesht keni bërë një ndryshim që ju dëshironi të mos e kishit, dhe tani nuk keni asnjë mënyrë të ktheheni. Takimi i problemeve me faqen tuaj mund të jetë zhgënjyese, aq më tepër kur nuk keni ide se si ta rivendosni atë.


WordPress është zakonisht një sistem i sigurt dhe i besueshëm i menaxhimit të përmbajtjes për faqen tuaj të internetit. Por ndonjëherë pavarësisht nga të gjitha masat paraprake, diçka mund të shkojë keq. Thuaj se e humbni faqen tuaj te internetit, si do të shkonit për ta rikthyer atë në lavdinë e saj të mëparshme?

Rezervat rezervë janë përgjigja. Ata janë një nga mbrojtësit më të mirë – dhe më të besueshëm – kundër çdo forme kërcënimi ndaj faqes tuaj. Me një plan të rregullt rezervë në vend, gjithçka që duhet të bëni është të rivendosni përmbajtjen tuaj dhe të jeni përsëri dhe duke u drejtuar përsëri.

Manual përkundrejt rezervave automatike (aka me një prizë)

Rezervimet manuale do të punojnë për një uebfaqe të vogël me një numër të vogël shikuesish dhe një staf të vogël, por ndërsa audienca dhe stafi juaj në uebfaqe rriten në madhësi, rrallë mund të lejoni të lejoni që faqja juaj e internetit të dalë jashtë linje. Përderisa kopjet rezervë manuale ofrojnë më shumë zgjedhje, është padyshim më e rëndë për të mbajtur me kopje rezervë faqen tuaj të internetit. Ju mund të lexoni më shumë rreth asaj se si të përdorni kopje rezervë manuale në udhëzuesin tonë të plotë se si të bëni kopje rezervë të WordPress.

Në përgjithësi, administratorët e uebfaqeve janë shumë të zënë për të bërë kopje rezervë në faqet e internetit të tyre dhe dështimi për të bërë kopje rezervë rregullisht mund ta lërë faqen tuaj te internetit të prekshme nga joproduktive, nëse faqja juaj e internetit do të humbasë të dhëna ose do të bjerë viktimë e një hack. Ose nëse serverët e hostit tuaj janë nën sulm fizik (disdo fatkeqësi natyrore, merrni zgjedhjen tuaj) ose ndryshe. Për një faqe në internet me një audiencë me respekt të madh, është mirë që të përdorni një shërbim premium rezervë ose shtojcë. Dhe edhe nëse faqja juaj e internetit nuk është shumë e njohur, duhet të përdorni të paktën një shtesë shtesë.

Edhe nëse jeni me një buxhet të ngushtë, shpenzimi pak më shumë për një shërbim rezervë është shumë i shpenzuar. Këto shërbime bëjnë të gjitha ngritjet e rënda për ju, kështu që ju mund të flini me zë të qartë se faqja juaj e WordPress është në duar të mira. Por ne kemi bërë çmos për të përfshirë më të mirën e shtojcave më të mira rezervë të WordPress – falas dhe premium. Pra, vetëm sepse buxheti juaj nuk ju jep mjaftueshëm hapësirë ​​për një prej opsioneve të paguara që përmendim, kjo nuk do të thotë që nuk mund të gjeni një shtojcë të mrekullueshme falas për t’ju ndihmuar të kopjoni rregullisht faqen tuaj.

1. VaultPress

VaultPress për WordPress

Shërbimi rezervë zyrtare i siguruar nga Automattic, VaultPress ofron një bollëk zgjedhjesh rezervë, duke filluar nga më themelore duke filluar nga 2 $ / muaj deri në çmimin e përparuar me 20 $ / muaj. Në fakt, ne kemi besim në VaultPress në kopje rezervë WPExplorer çdo ditë.

VP Rivendos

VaultPress mund të krijojë dhe të mbajë një kopje të azhurnuar të faqes suaj të internetit me sinkronizimin ditor / në kohë të të gjithë përmbajtjes suaj në WordPress dhe të sigurojë opsione të automatizuara të rivendosjes. Për më tepër, një skanim sigurie është kryer për t’ju mbajtur të informuar për kërcënimet e mundshme për sigurinë e sitit.

VaultPress

Shtë shumë e thjeshtë të shikosh arkivin e kopjimit dhe të vendosni se cilat kopje rezervë mund të dëshironi të përdorni. Me VaultPress, ju lehtë mund të rivendosni faqen tuaj të internetit me një lidhje FTP ose SSH. Ju mund të shkarkoni kopjet rezervë dhe ta ruani atë në çdo pajisje ruajtëse portative ose ta ngarkoni në çdo faqe interneti të ruajtjes në internet si Google Drive ose Dropbox. Nëse keni ndonjë problem me restaurimet, VaultPress ofron mbështetje të madhe për t’ju ndihmuar në restaurimin e faqes në internet.

Për 29 dollarë në muaj, ju merrni mbrojtje ndaj spamit, rikthen automatikisht, kopje rezervë në kohë reale, skanim sigurie, arkiv të plotë rezervë dhe mbështetje për mbrojtësin. Plani më minimal, Lite, siguron një kopje rezervë të përditshme, rikthen automatikisht, mbështetje për ruajtjen dhe një arkiv rezervë 30 ditor.

Ju mund të përdorni VaultPress për shumë faqe në internet me vetëm një llogari. Dhe mund të përdorni të gjitha kopjet rezervë duke instaluar Plugin VaultPress.

2. BackupBuddy nga iThemes

BackupBuddy - Plugin rezervë i WordPress për të rivendosur lëvizur WordPress

Informacion & Shkarkim

Përdorni BackupBuddy për të kopjuar dhe rivendosur faqet e internetit të WordPress pa probleme dhe pa shumë përpjekje fare. Ju mund të ruani rezervën tuaj kudo përmes shërbimeve të internetit në Amazon, Dropbox, Rackspace Cloud, FTP dhe email.

BackupBuddy - Plugin rezervë WordPress për të rivendosur lëviz WordPress (1)

Me BackUp Buddy mund të ekzekutoni kopjime të shpeshta të bazës së të dhënave ose rezervë të plotë, të përdorni opsione për ruajtje në internet, të përdorni ruajtjen e BackUp Buddy Stash, të rezervoni programet, të përjashtoni skedarë të caktuar nga të kopjuar dhe të krijoni profile rezervë.

BackupBuddy - plugup rezervë WordPress për të rivendosur lëviz WordPress (2)

Restaurimi është shumë i lehtë për tu ndjekur, madje edhe për një të ri të WordPress. BackUp Buddy mund të ndihmojë në transportimin e faqes tuaj të WordPress në një domain tjetër ose host lehtë. Karakteristikat e tjera të BackUp Buddy përfshijnë njoftime në email, kufijtë e ruajtjes rezervë, ruajtjen individuale të skedarëve, skanimet e malware, zëvendësimet e tekstit të bazës së të dhënave, skanimin dhe riparimin e bazës së të dhënave dhe hartën interaktive të faqes.

3. UpdraftPlus

Plugin rezervë i WordPress me Rezervim

UpdraftPlus është një plugin efektiv dhe shumë i popullarizuar freemium që ndihmon në krijimin e kopjeve rezervë të faqes suaj të WordPress në Amazon S3, Google Drive, Rackspace Cloud, Dropbox, FTP, SFTP, SCP, OpenStack Swift, WebDAV dhe madje edhe përmes postës elektronike.

Me këtë opsion, do të keni mundësi të bëni shpejt kopjime të plotë të faqes tuaj WordPress, dhe t’i ruani ato ose në re ose t’i shkarkoni ato direkt në kompjuterin tuaj. Shtojca gjithashtu mbështet rezervat e planifikuara dhe ato sipas kërkesës dhe lejon orare të ndryshme për skedarët dhe bazat e të dhënave të faqes suaj të internetit.

Opsionet e azhurnimit

Përdorni Updraft për të kryer rivendosje të shpejtë, rezervime automatike me orare të përsëritura, faqet e migrimit, zgjidhni skedarë specifikë për të kopjuar dhe për të shkarkuar arkivat rezervë. Nëse një ngarkim ndalet para kohe ose dështon, shtojca riaplikon ngarkimin e dështuar. Kriptoni kopjimin e bazës së të dhënave me versionin premium të shtojcës. Kjo shtojcë funksionon në gjuhë të shumta dhe puna e përkthimit po vazhdon. Versioni falas do të jetë i përshtatshëm për shumicën e përdoruesve, megjithëse versioni premium ofron një mori të tërë karakteristikash shtesë, përfshirë qasjen në mbështetje prioritare.

4. BlogVault

Rezerva rezervë BlogVault

Informacion & Shkarkim

Një sistem rezervë i sigurt i cili ndihmon përdoruesit e WordPress të krijojnë kopje rezervë automatikisht, të kryejnë restaurime automatike, të migrojnë faqet dhe të shikojnë rezervë deri në 30 ditë. Mund të ruani çdo rezervë që dëshironi nga arkivi i rezervës në Dropbox. Ju mund të provoni kopje rezervë në serverët BlogVault, për të kontrolluar nëse kopja rezervë e zgjedhur është ajo që keni dashur.

BlogVault për të rezervuar WooCommerce

Me BlogVault gjithashtu mund të aktivizoni një veçori për kopjen rezervë në kohë reale. Do të thotë, pasi bëni ndryshime në faqen tuaj BlogVault nuk do të ndryshojë dhe azhurnojë skedarët përkatës. Në këtë mënyrë përmbajtja e faqes tuaj është gjithmonë e sigurt!

Karakteristika të tjera të dukshme përfshijnë kopje rezervë shtesë, ruajtje falas në vend, mbështetje multisite, skenë të integruar, kopje rezervë tabelash për dyqanet WooCommerce dhe një ekip mbështetës i mahnitshëm i gatshëm për të ndihmuar 24/7.

5. Dublikuesi

Plugin WordPress Falas dyfish

Duplicator është shtojcë migracioni që mund të përdorni për të zgjidhur pamjet rezervë të faqes tuaj të internetit. Shtojca falas ju lejon të klononi faqen tuaj në WordPress dhe të krijoni kopje rezervë manuale sipas kërkesës. Ajo krijoi një kopje rezervë të plotë të skedarëve tuaj WordPress, përmbajtjes së faqes, bazës së të dhënave, temave dhe shtojcave të paketuara në një skedar zip.

Ekziston gjithashtu një version pro i disponueshëm për planifikimin e rezervës, lidhjen e ruajtjes së cloud, njoftimet me email dhe më shumë.

6. BackWPup

Plugin WordPress Falas BackWPup

BackWPup është një tjetër plugin freemium që mund të kryejë kopje rezervë të automatizuar të vendeve të WordPress, të kryejë eksportimin e WordPress XML, të zgjedh, zgjedh, kontrollojë dhe riparojë bazat e të dhënave.

backUpwp falas

Kopjet rezervë mund të ruhen përmes serverëve FTP, Dropbox, Amazon S3, Microsoft Azure, cloud Rackspace, Sugar Sync dhe në versionet pro në Amazon Glacier dhe Google Drive. Dhe nëse ndonjëherë keni nevojë për më shumë veçori ose mbështetje, thjesht modernizohuni në versionin premium të shtojcës.

7. SnapshotPro

SnapshotPro

Pamja fotografike është një shtojcë nga WPMU DEV që krijon kopje rezervë të të gjithë përmbajtjes, tërë bazës së të dhënave ose tabelave specifike. Shtojca mund të jetë e planifikuar të kryejë kopje rezervë të automatizuar dhe ju mund të kurseni rezervat tuaja në Dropbox, Amazon S3 ose SFTP. Shtojca është një pjesë e anëtarësimit WPMUdev dhe përfshin mbështetje për një kopje rezervë dhe rivendosje, kopje rezervë të automatizuar, mbështetje multisite dhe madje përfshin 10 GB ruajtje të cloud WPMUdev.

8. WPVivid

WPvivid

Me WPvivid ju mund të bëni kopje rezervë, rivendosjen dhe migrimin e faqes tuaj – por tani do të përqendrohemi në kopjet rezervë. Shtojca e lirë përfshin karakteristika për kopje rezervë të automatizuar, mbështetje për ruajtjen e cloud (Dropbox, Google Drive, Amazon S3, SFTP, etj.), Një herë me një klikim të rivendosur, kopje rezervë me një klik, pa kufij të madhësisë rezervë, dhe më shumë. Shtojca është gjithashtu e pajtueshme me menaxherin e njohur të faqes MainWP, kështu që ju lehtë mund të menaxhoni kopje rezervë për të gjitha faqet e internetit tuaj. Dhe luan bukur me ndërtuesit e faqeve si Elementor, SiteOrigin dhe Beaver Builder.

WPvivid Pro shton edhe më shumë mundësi për rezervime shtesë, mbështetje multisite, ruajtje në distancë, caktim të avancuar, aftësi për rolin e përdoruesit dhe më shumë.

9. Rezervë rezervë

BackupGuard

Krijoni me lehtësi një kopje rezervë të faqes tuaj me BackupGuard. Shtojca ka mijëra veçori rezervë për krijimin e një numri të pakufizuar të kopjeve rezervë të faqeve, skedarëve individuale ose kopjeve të dosjeve, dhe madje edhe rezervave multisite. Plus është e thjeshtë për të planifikuar, eksportuar ose importuar kopjet rezervë. Dhe BackupGuard ofron një shirit unik të përparimit, kështu që të mund të shihni se ku jeni në rezervën tuaj (ose madje ta anuloni nëse dëshironi).

10. Kodi i Mbrojtjes

Rezerva rezervë të kodit

Informacion & Shkarkim

Një sistem rezervë që krijon një kopje rezervë të gjithçkaje në faqen tuaj WordPress. Procesi i konfigurimit nuk duhet të jetë shumë i vështirë për dikë që po përdor WordPress për një kohë, kopjet rezervë krijohen automatikisht dhe ju mund të monitoroni çdo ndryshim në skedarë në rrjetin tuaj.

Restaurimi mund të bëhet duke shkarkuar skedarin zip dhe duke kryer rivendosjen manuale, ose duke zgjedhur skedarë të caktuar për të rivendosur ose mënyra e thjeshtë do të ishte zgjedhja e një rivendosjeje automatike të plotë. Me planet që variojnë nga $ 39 – 239 $ / muaj mund të tingëllojë pak e shtrenjtë, por me të vërtetë nuk është kur merret parasysh që po mbron faqen tuaj.

11. WPBackItUp

Plugin WordPress i WPBackItUp.

Zgjedhja jonë e parafundit – WPBackItUp – është një pretendent i fortë për të mbështetur faqen tuaj, me një strukturë unike të çmimeve. Rikthimi i faqes tuaj dhe rivendosja e tij me dorë është plotësisht falas. Sidoqoftë, nëse doni të përfitoni nga opsionet e rivendosjes me një klik (së bashku me një numër karakteristikash të tjera), do të duhet të paguani 79 dollarë për versionin premium.

Në përgjithësi, WPBackItUp është një alternativë solide për zgjidhje të tjera për të mbështetur në faqen tuaj të internetit WordPress. Mbështetja dhe dokumentacioni i tyre është i shkëlqyeshëm, që do të thotë se nuk do t’ju duhet asgjë më shumë se versioni falas për të mbrojtur faqen tuaj.

12. Migrimi Gjithëpërfshirës i WP

Migrimi Gjithëpërfshirës i WP

Migrimi gjithëpërfshirës WP është pikërisht ajo që tingëllon – një shtojcë që ju përcakton për sukses kur lëviz faqen tuaj në internet. Por mund të përdorni shtojcën për të eksportuar vetëm një kopje rezervë të faqes tuaj. Thjesht hyni në faqen tuaj, lundroni tek seksioni i shtojcave Migjeni All-in-One WP Migracioni dhe klikoni në butonin e madh të gjelbër Eksport. Dhe shtojca përfshin integrimin WP-CLI, në mënyrë që të krijoni kopje rezervë dhe të përjashtoni skedarët (si komentet e spamit, rishikimet e postimeve, shtojcat joaktive, etj) me komanda të shpejta.

Pse kopjet e faqeve në internet janë kaq të rëndësishme

Thënë thjesht, një kopje rezervë është një kopje e faqes suaj të internetit që ngarkohet diku tjetër (si për shembull në serverin tuaj, ose në një shërbim pritës skedar si Dropbox). Ata janë thelbësorë për tu siguruar që të keni një mënyrë për të rivendosur faqen tuaj kur gjërat shkojnë keq. Për shembull, imagjinoni një gabim që prek faqen tuaj të tregtisë elektronike. Nëse nuk keni kopje rezervë – dhe nuk keni mënyrë për të rikuperuar të dhënat tuaja të humbura – do të ndikojë masivisht në tërë biznesin tuaj. Ndërsa perspektiva mund të jetë e zymtë, të kesh një strategji rezervë në vend – madje edhe një të thjeshtë – do të kursejë proshutën tënde.

Në përgjithësi, kopjimi i faqes tuaj të internetit mund t’ju ndihmojë të mbroni nga një numër kërcënimesh, duke përfshirë:

  • Hakerat në internet. Ndërsa disa hakerat synojnë të vjedhin informacione të ndjeshme, shumë do të hakojnë faqet e internetit vetëm për të provuar se munden. Nëse keni një faqe në internet, tashmë jeni në rrezik.
  • Malware dhe viruse. Kërcënimet me qëllim të keq si viruset, trojans dhe malware të tjerë mund të gjejnë rrugën e tyre në faqen tuaj te internetit përmes shtojcave WordPress, dhe të dëmtojnë ose vjedhin të dhënat tuaja. Megjithëse WordPress është i sigurt, ai ende nuk është 100% i pagabueshëm. Versionet e kaluara të WordPress janë goditur dhe të keni një kopje rezervë të plotë do të thotë që do të përgatiteni për skenarin më të keq.

Në përgjithësi, kopjet rezervë janë shumë të rëndësishme – por po aq e rëndësishme është orari juaj i përgjithshëm. Le të hedhim një vështrim se si t’i drejtojmë ato.

Krijimi i një programi rezervë

Një program rezervë është thjesht frekuenca në të cilën kryeni kopje rezervë. Kjo mund të jetë një kopje rezervë javore ose mujore, megjithëse frekuenca mund të ndryshojë bazuar në kërkesat tuaja unike. Sidoqoftë, pavarësisht, ne ju rekomandojmë të bëni kopje rezervë të rregullt.

Krijimi i një orari rezervë është një proces relativisht i drejtpërdrejtë. Ndërsa ti mund kryeni disa llogaritje të thjeshta (përfshirë faktorizimin në nivelet tuaja të trafikut), realiteti është që nëse jeni duke u rezervuar rregullisht dhe shpesh duke përdorur karakteristikat e integruara të zgjidhjes tuaj, duhet të jeni mirë të shkoni.

Duke thënë këtë, ju nuk dëshironi të ruani kopje të çdo kopje rezervë të vetme që bëni në një vend. Në vend të kësaj, përpiqeni të keni të paktën një kopje rezervë lokale me një kopje të dytë të ruajtur në sit. Përsëri, shtojcat mund t’ju ndihmojnë me këtë, dhe shumë ofrojnë një mënyrë për të ruajtur kopjimin e jashtëm.


Vetëm për të përsëritur – kopjet rezervë janë thelbësore. Ato ju ndihmojnë të riktheheni në internet shpejt dhe me lehtësi pas një numri, dhe më e rëndësishmja, ndihmojnë në minimizimin e kohës së humbjes të përjetuar nga vizitorët tuaj. Dhe në fund nuk ka me të vërtetë asnjë arsye të mirë (as edhe një të vetme) për të mos kopjuar faqen tuaj të internetit. Shtë më mirë të jesh i sigurt se sa i vjen keq – kjo është pikërisht arsyeja pse rezervimi i faqes tuaj të internetit është shumë i mbrojtur. Edhe nëse mendoni se faqja juaj e internetit nuk do të humbasë shumë në mënyrën e trafikut / të ardhurave për shkak të një kohe pak të ulët, ju mund të humbni ende potencialisht gjithçka që keni vendosur në faqen tuaj të internetit.

Unë do të rekomandoja që të paktën të merrni një shtojcë falas për të ndihmuar në ruajtjen e faqes tuaj të WordPress. Dhe sigurohuni që gjithmonë të merrni një kopje rezervë pasi publikoni postime të reja, si dhe para dhe pas azhurnimeve kryesore të instalimit tuaj WordPress, temat dhe shtojcat (ose të paktën një herë në muaj vetëm për të qenë të sigurt).

A keni provuar ndonjë prej opsioneve në përmbledhjen më të mirë të programeve rezervë të WordPress? Apo na ka munguar shtojca juaj e preferuar e kopjimit? Na tregoni në pjesën e komenteve – ne do të donim të dëgjonim nga ju!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map