15+ Këshilla për Blerjen e Temës së Përsosur të WordPress-it

Tema juaj mund të bëjë ose prishë biznesin tuaj të bazuar në WordPress. Përveç përpjekjeve personale dhe mendjemprehtësisë së biznesit, tema juaj e WordPress është, në të shumtën e rasteve, forca lëvizëse, si dhe fytyra e biznesit tuaj në internet. Por sa e vështirë mund të jetë zgjedhja e temës perfekte të WordPress? Epo, nuk është saktësisht e vështirë – është thjesht e ndërlikuar. Duhet të keni kujdes sepse me disa tema të WordPress, ato që i shihni nuk atë që ju merrni Farë është më keq është demot e bukura që nuk i bëjnë gjërat më të lehta.


Sidoqoftë, duke parë që nuk keni para dhe kohë për të humbur, ne kemi përgatitur 15 këshilla të shpejta për të blerë temën e përsosur të WordPress. Deri në fund të këtij postimi, duhet të jeni në gjendje të merrni një vendim të informuar për sa i përket blerjes së temave të WordPress. Tingëllon si argëtim apo jo? puro e trashë.

Nevojat e tua për WordPress

WordPress-temat-designers

Para se të krijoni disa $ 50 ose më shumë në një temë premium WordPress, padyshim që duhet të keni përcaktuar qëllimin e faqes tuaj. Farë prisni të arrini me faqen tuaj të internetit WordPress? Nëse jeni tashmë në lojë, pse po i jepni uebsajtit tuaj një model dizajni? Cilat janë nevojat tuaja? Farë po përpiqeni të arrini?

Qëllimi juaj duhet të jetë gjëja e parë që informon zgjedhjen tuaj për temën më të mirë të WordPress për faqen tuaj të internetit. Njëherë e një kohë, WordPress ishte thjesht një platformë Blogging, por sot ajo mund të bëjë të gjitha mënyrat e gjëra të lezetshme si një sistem i fuqishëm dhe i fortë për menaxhimin e përmbajtjes.

Pavarësisht nëse po kërkoni të shfletoni, podcast, të shesni përmbajtje, produkte, shërbime ose ndonjë gjë që dëshironi, WordPress e ka të mbuluar shpinën. Ka shumë lloje të temave të WordPress të dizajnuara me nevojat tuaja specifike në mendje. Thjesht shkoni te Temat Elegant ose Themeforest ose edhe në Google dhe kërkoni një temë që është në përputhje me qëllimin e biznesit tuaj. Po kërkoni të filloni një sit shqyrtimi? Kërkimi juaj mund të fillojë si “Vlerësimi dhe rishikimi i temave të WordPress …”

Sigurisht, një term i tillë do të sjellë shumë rezultate nga të cilat mund të zgjidhni. Zgjidh pesë më të mirët në mënyrë rastësore bazuar në zgjedhjen tuaj thjesht në estetikë. Krahasoni tiparet dhe zgjidhni tre më të mirat. Vazhdoni dhe zvogëloni përzgjedhjen tuaj në një temë të vetme të WordPress që ka pamjet dhe veçoritë për t’ju shërbyer nevojave tuaja. Ju mund të zgjidhni të besoni “Lista e Karakteristikave” të ofruara nga ofruesi ose të provoni demonstrimin për të shitur të gjitha tiparet në veprim.

Pavarësisht nëse në uebfaqen tuaj ka të bëjë me shtëpinë tuaj, tregtinë e makinave, kompaninë e udhëtimeve apo thjesht e-commerce të vjetër, do të merrni një temë dhe kjo do t’ju heq mendjen – e garantuar. Epo, nëse nuk jeni aq me fat, gjithmonë mund të punësoni një zhvillues të WordPress për t’ju ndërtuar një temë me porosi nga lart. Ju prisni ditë të tëra dhe paguani një pasuri, kështu që bëni matematikën më parë. Por para se të futemi në çështje të parave, le të kthehemi pak atje ku përmendëm estetikën.

estetikë

Albumi i Grave që mbajnë

Ka tema që duken të shkëlqyera, por shënojnë dobët në departamentin e karakteristikave. Temat e tjera janë duke shpërthyer në shtresat me karakteristika, por mungon ndjeshëm faktori wow në departamentin e pamjeve. Ju duhet të synoni të arrini ekuilibrin e përsosur midis estetikës dhe funksionalitetit.

Nëse një temë nuk i pëlqen vizualisht personit tjetër, ka kaq pak mund të bëni për ta ndryshuar atë. Nëse vendosni ta provoni, do të shpenzoni orë të tëra në fund duke rrëmbyer linjat e dizajnit dhe rishkrimit pas rreshtave të CSS. Nga ana tjetër, një dizajn i bukur që ju ofron shumë fuqi për personalizimin mund të jetë një pasuri e shkëlqyeshme edhe nëse është i kufizuar nga pikëpamja e tij. Në fund të fundit, gjithmonë mund të zgjasni çdo temë duke përdorur shtojca.

Ndryshimi i gjithë paraqitjes së temës suaj nuk është detyrë e lehtë, kështu që zgjidhni me mençuri. Ose më saktë shkoni për një temë të WordPress “… që plotëson 80% të nevojave tuaja vizuale, paraqitjes dhe përmbajtjes.” Zgjedhja juaj duhet të vijë me një panel të lehtë për t’u përdorur opsione që ju lejon të markoni temën pa humbur modelin ose vlerën estetike. Mund të mbështeteni vetëm në temën tuaj për të tërhequr dhe angazhuar klientët.

Do të bëjmë një personalizim temash në disa, por le të marrim një herë e përgjithmonë çështjen e parave nga gjoksi.

Mimi dhe licencimi

Bëni Para me WordPress

A duhet të shikoni për të kursyer disa dollarë ose përhapur temat e WordPress? Varet tërësisht nga shijet tuaja dhe natyrisht, nga madhësia e buxhetit tuaj. Rregulli i përgjithshëm i gishtit, megjithëse është se nuk duhet të dilni të gjithë dhe të blini një temë të kushtueshme të WordPress pa marrë parasysh sa e mirë është.

Pyetjet për të pyetur veten përfshijnë: A i përshtatet qëllimit tuaj? A do të favorizojnë çmimet dhe kushtet e licencimit për qëllimet e biznesit tuaj? Për shembull, nëse jeni një zhvillues, a mund ta përdorni temën në faqet e internetit të shumta? A po merrni mbështetje dhe azhurnime falas apo do të duhet të paguani për këto veçori më vonë? Cilat mirësi të tjera merrni me temën? Shtesa shtesë premium? Temat e tjera të WordPress? Një pajtim i plotë për një vit në disa shërbime?

Në varësi të nevojave tuaja, duhet të kontrolloni kushtet e çmimit dhe licencimit për të marrë një temë që funksionon për modelin dhe portofolin e biznesit tuaj. Ka dyqane me temë të tilla si ElegantThemes, Themefuse, StudioPress, ThemeIsle dhe shumë të tjera që ju lejojnë të keni akses në pako temash për aq pak sa 39 dollarë në vit.

Nëse jetoni nën një shkëmb, një pako temash zakonisht përmbajnë një numër temash të WordPress dhe ndoshta disa burime të tjera. Për shembull, pakoja e Temave Elegant përmban rreth 87 tema në kohën e shkrimit. Paketat e temave janë të njohura me zhvilluesit e WordPress me një numër klientësh për t’u shërbyer.

Shumë licenca temë me përdorim të vetëm në Themeforest kushtojnë rreth 58 dollarë dhe shumica vijnë me mbështetje dhe azhurnime falas për tërë jetën. Në përgjithësi, një temë e shkëlqyer e WordPress kushton midis $ 40 dhe $ 70, me $ 55 $ që është çmimi mesatar. Temat e lira të WordPress të poshtër mund të nënkuptojnë probleme, kështu që qëndroni të qartë nga këto. Mos luani lirë, investoni në temën tuaj të WordPress por nuk keni pse të prishni as bankën.

Disa tema të WordPress përdorin shtesa premium që do të kishe blerë veç e veç. Valueshtë me vlerë të madhe për paratë tuaja për të marrë një temë me shtesa shtesë premium, pasi disa nga këto tema mund t’ju kursejnë deri në $ 500 dollarë! Në të njëjtën kohë, kini kujdes për temat që pretendojnë të transportojnë me shtesa premium por jo, gjë që ju detyron të blini shtojcat në mënyrë të pavarur.

Përshtatje e thjeshtë e temave

Skemat e tërheqjes vizuale dhe kompozitori

Këtë herë jam munduar të ndryshoj paraqitjen e përgjithshme të një teme të ndërtuar rreth WooCommerce. Do të bëja ndryshime në njërën faqe duke përdorur CSS, por kur ngarkoja disa nga faqet e tjera, ato do të rrënoheshin keq. Me sa duket, zhvilluesi i temave kishte përdorur të njëjtën faqe shabllone dhe klasa CSS në faqe të ndryshme, kështu që çdo ndryshim që bëra ndikoi në disa faqe të tjera duke thyer kështu temën. Ishte një dhimbje e vërtetë në [ju e dini ku] pasi kam humbur shumë kohë dhe përpjekje për të gërmuar në kod, i cili nuk ishte saktësisht i lehtë pasi disa elementë u krijuan dinamikisht nga WooCommerce.

Para se të keni ngecur me një temë të WordPress, sigurohuni që të mund të akomodojë personalizimin tuaj lehtësisht. Gjëja e parë për të kontrolluar është një panel opsionesh temë ose mbështetje për Customizer Theme WordPress, që do të jetë e paçmueshme, veçanërisht nëse nuk mund ta gjeni rrugën tuaj rreth kodit ose CSS. Ju duhet të jeni në gjendje të markoni çdo temë premium WordPress me ngjyrat, logot, etj.

Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të rregulloni kokën tuaj pa ndonjë problem. A mund të shtoni me lehtësi lidhje të lundrimit ose ndonjë gjë tjetër, të tillë si një shpallje baner në kokën tuaj? Nëse nuk mundeni, zgjidhni një temë që ju jep kontroll të plotë mbi kokën tuaj midis seksioneve të tjera.

Po në lidhje me paraqitjen e përgjithshme të temave? Sa lehtë mund të përshtatni paraqitjen e temës suaj aktuale? Me kaq shumë tema me shumë qëllime të tilla si tema jonë shumë e përgjegjshme e zhvilluar profesionalisht, ju merrni paraqitjet dhe modelet e shumëfishta për t’ju përshtatur një sërë nevojash. Vetëm për të shtuar një prizë të paturpshme, Totali vjen me Visual Composer Drag & Drop Page Builder që ju lejon të ndërtoni një faqe në internet nga ëndrrat tuaja.

Nëse është e vështirë të personalizosh, nuk e do atë. Me çfarëdo mënyre, punësoni një profesionist të dizajnit për të rregulluar temën tuaj nëse keni fonde dhe nuk mund ta lini temën tuaj për arsye personale. Po kërkoni të kurseni para? Shkoni me një temë që është jashtëzakonisht e lehtë për tu përshtatur.

E përmendi dikush reklamat e banderolave ​​apo ishte vetëm unë?

Paraja dhe reklamat

Koncepti i reklamimit në renë e etiketave

Për një numër blogerësh, reklama është një burim i shkëlqyeshëm i të ardhurave pasive. Ka përdorues të WordPress që fitojnë jetesën me reklama pothuajse ekskluzivisht. Bizneset, korporatat dhe faqet e portofolit, nga ana tjetër, nuk shfaqin reklama, kështu që mund të mos ju interesojë një grimë për reklamat nëse biznesi juaj rrotullohet rreth një programi kompjuterik ose produkti / shërbimi.

Nëse do të fitoni para nga faqja juaj duke përdorur, të themi, Google AdSense, është më mirë të shkoni me një temë WordPress të optimizuar për fitim parash. Tema WordPress të gatshme AdSense zakonisht vijnë me shumë pasuri të paluajtshme për të pritur reklama të madhësive të ndryshme. Për më tepër, ato janë krijuar për të shërbyer reklama në çdo pajisje, e cila është një fitore. Nëse keni nevojë për një reklamë drejtuese për seksionin tuaj të titullit, siguroni që tema juaj e zgjedhur si hapësirë ​​e mjaftueshme për këtë.

Bëni të ardhura pasive me reklama, por mos harroni të shkoni me një temë që komplimenton qëllimet e biznesit tuaj. Nëse keni nevojë për të ardhura nga reklama, shkoni me një temë të optimizuar për fitim parash. Nëse mund të bëni pa të ardhurat nga reklamat, një temë biznesi ose korporate do të jetë basti juaj më i mirë.

Vlerësime dhe vlerësime

Shqyrtimi-pro-plugin

Themeforest dhe dyqane të tjera të temave në internet vijnë me sistem të shkëlqyeshëm vlerësimi dhe rishikimi që ju lejojnë të shihni se si një temë e veçantë po reklamon para se të blini. Do të thotë që një temë është e shkëlqyeshme nëse ka një vlerësim të lartë, dhe aq më tepër nëse dashuria është nga një numër i blerësve.

Shumë klientë nuk do të shqetësohen për të shqyrtuar një temë përveç nëse me të vërtetë nuk e thithën, në këtë rast ata do të jenë të shpejtë për të shkruar paragrafë të ankesave. Por nuk është dëm për Google “[shëno emrin e temës] rishikime” për të zbuluar përvojën e blerësit me temën tuaj të zgjedhjes.

Nëse kërkimi juaj nuk jep rezultatet e dëshiruara, mund të provoni të kërkoni vlerësime profesionale. Në këtë blog, ne rishikojmë vazhdimisht të gjitha llojet e temave dhe shtojcave, kështu që ju mund të filloni kërkimin tuaj pikërisht këtu. Thjesht përdorni kutinë e kërkimit në krye në të djathtë. Shqyrtimet profesionale mund të zbulojnë çështje që nuk i gjetët në faqen e temës në Themeforest për shembull.

Vetëm në rast se po pyesni, tema jonë totale me shumë qëllime WordPress ka një vlerësim mbresëlënës të blerësit prej 4.82 / 5.00 bazuar në më shumë 400 vlerësime. Ajo fuqizon mbi 5.5k faqe në internet dhe nga rishikimet e klientëve, ju mund të tregoni saktësisht pse po rritet në popullaritet çdo agim të ri.

Nëse nuk mund të gjeni vlerësime të klientit ose profesionistëve mbi temën tuaj të preferuar të WordPress, provoni të kërkoni “diskutimin e [futni emrin e temës]” në Google. Shumë tema vijnë me forume mbështetëse, ku përdoruesit diskutojnë gjatësisht temën dhe çështjet e ndërlidhura. Ju mund të tregoni aq shumë për një temë dhe autorin e saj duke lexuar komentet dhe temat e lëna në këto borde diskutimi. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të adresoni çështje që mund të hasni me temën tuaj duke ndjekur bisedën.

Miqësia për SEO

Hipster duke shkruar konceptet e SEO në Shënimin e tij

Kur rishikoj temat e WordPress (dhe shtojcat) gjithmonë kontrolloj nëse ato janë SEO-miqësore. SEO është e rëndësishme për sa i përket marketingut të faqes tuaj. Ndërsa mund të zgjedhni faqen tuaj të WordPress me ndonjë nga truket SEO të librit, është shumë më mirë të filloni me një temë të gatshme për SEO për t’ju kursyer kohë, para dhe përpjekje.

Por si mund të tregoni nëse tema juaj e zgjedhur për WordPress është SEO-miqësore? Zhvilluesit do të deklarojnë në mënyrë të qartë se tema e tyre është miqësore me SEO, por kjo është vetëm mënyra e thjeshtë. Temat me WordPress miqësore me SEO përdorin kod të pastër dhe semantik që i përmbahen standardeve të rrepta të internetit. Elementë të tjerë për t’u kujdesur përfshijnë:

 • titujt
 • Kategoritë dhe etiketat
 • Shtojcat e plugins SEO
 • Tituj dhe përshkrime për postimet dhe faqet
 • etj

Nëse nuk keni ide se çfarë SEO është apo pse është e rëndësishme, eksperti juaj SEO mund t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse një temë është miqësore me SEO përpara se të investoni paratë tuaja. Synoni për një temë me një numër karakteristikash miqësore me SEO. A po kërkoni të mësoni më shumë rreth SEO dhe të zgjedh faqen tuaj të WordPress për motorët e kërkimit, shikoni WordPress SEO: Renditja më e lartë në makinat e kërkimit.

Integrimi i mediave sociale

Mediat sociale

Me kusht që tema juaj të mbështesë shtojcat, ju mund të përdorni ndonjë prej këtyre shtojcave më të mira të mediave sociale për të shtuar butona të mediave sociale dhe më shumë në faqen tuaj të WordPress. Për më tepër, ju mund të përfitoni nga moduli i ndarjes së JetPack për të shtuar llogari të ndryshme dhe të bukura sociale në faqen tuaj të internetit.

Megjithatë, disa tema vijnë me butona të integruar në media sociale. Farë do të thotë kjo për ju? Së pari, nuk keni nevojë të shpenzoni para për shtesat premium të mediave sociale (falas shpesh është mirë për faqet e vogla). Së dyti, edhe nëse vendosni programe falas për media sociale, nuk do të humbni kohë të kërkoni një të përsosur. Së treti, butonat e mediave sociale janë përshtatur tashmë për të komplimentuar për pamjen, ndjenjën dhe stilin e faqes tuaj, që është një plus i madh kur siguroni përvojë të qetë të përdoruesit. Së katërti, ju vetëm duhet të shtoni lidhjet tuaja në mediat sociale përmes një paneli të lehtë për t’u përdorur administratorët, duke e bërë punën tuaj jashtëzakonisht të lehtë.

Në përgjithësi, media sociale është një burim i shkëlqyeshëm i trafikut në internet, angazhimit dhe vetëdijes për markat. Si e tillë, tema juaj e zgjedhjes duhet të integrohet lehtësisht në mediat sociale. Shkoni për një temë që ju jep mjaft mundësi të mediave sociale, edhe pse mund të mos keni nevojë për të gjitha temat .

Tema e ngurtë ose e përgjegjshme e WordPress-it

Dizajni i Përgjegjshëm i Uebit është këtu

Kjo është pyetja, tani nuk është ashtu? Këtu keni një pyetje ose dy për ju. A do të shkonit për një temë të ngurtë ose të përgjegjshme të WordPress, dhe në këtë kohë dhe epokë, çfarë mendoni për zhvilluesit e WordPress që ende bëjnë tema me gjerësi fikse?

Nuk ka asgjë të keqe me një temë me gjerësi fikse WordPress nëse dëshironi të synoni vetëm përdoruesit e desktopit. Vetëm di, sipas Google, do të mungoni në rreth 61% të trafikut në internet pa një faqe interneti miqësore për celular. Sigurisht, ju mund ta kapni këtë trafik me një sit të veçantë celular, por demerimet tejkalojnë meritat.

Klientët tuaj janë duke lëvizur – një numër i madh dhe në rritje i njerëzve tani hyjnë në internet në pajisjet e tyre mobile, dhe ka pak tema juaj me gjerësi fikse do të bëjë për të mbajtur perspektivat nga prekja e butonit të pasëm. Kush dëshiron të lëvizë horizontalisht dhe të zmadhojë / zmadhojë vetëm për të gjetur se ata nuk mund të futin detaje në format jQuery të dizajnuara për të punuar me kompjuterë desktop? Askush. Absolutisht askush.

Hyni në krijimin e internetit të përgjegjshëm dhe dita juaj është ruajtur. Me një temë të përgjegjshme WordPress, ju mund të krijoni një faqe në internet që duket mbresëlënëse dhe që performon mahnitëse në të gjitha pajisjet – të mëdha apo të vogla. Ju nuk keni nevojë të ndërtoni një sit të veçantë celular nga e para, të drejtoni përsëri lidhjet nga faqja juaj kryesore dhe kohën e humbur duke optimizuar dy site të ndara.

2014shtë viti 2014, jo 1998, dhe modelimi i përgjegjshëm i uebit është mënyra e së ardhmes. Tema perfekte e WordPress për biznesin tuaj duhet të jetë plotësisht e përgjegjshme. Plotësisht i përgjegjshëm = çdo element është i përgjegjshëm qoftë paraqitja, imazhet, përmbajtja etj.

Kuadri i Temave të WordPress ose Premium Theme WordPress?

A duhet të blini një kornizë teme ose një temë premium WordPress? Kjo varet plotësisht nga preferencat tuaja dhe ato që po kërkoni të arrini. Nëse po kërkoni të ndërtoni temën tuaj nga e para, por nuk do të keni kohën për të shkruar kodin bazë, një kornizë teme është një opsion i përshtatshëm.

Duke përdorur temat e fëmijëve, ju mund të ndërtoni bllokun tuaj të faqes WordPress me bllok ose saktësisht se si i shihni në mendjen tuaj. Sidoqoftë, do t’ju duhet një përvojë e zhvillimit të WordPress për të përdorur kornizat e temave. Mbi të, kornizat individuale të temave vijnë me një kurbë mësimi, e cila kërkon përpjekje dhe kohë.

Temat më të larta premium WordPress, nga ana tjetër, janë të dashur nga shumë zhvillues të internetit dhe pronarë të faqeve të internetit njësoj. A mund ta merrni me mend pse? Ndërsa në thelb po merrni një temë të vetme, është një produkt i plotë që mund ta përshtatni lehtësisht për t’ju përshtatur nevojave tuaja të ndryshme.

Ju madje mund të përdorni disa tema premium WordPress si korniza për të akomoduar nevoja komplekse dhe të larmishme të projektimit. Vetëm ki kujdes, jo të gjitha temat premium mund të bëjnë tema të shkëlqyera të prindërve. Temat Premium WordPress janë të shkëlqyera nëse nuk zotëroni aftësi për kodim ose thjesht keni nevojë për një zgjidhje efektive dhe të shpejtë për problemet tuaja të projektimit.

Pajtueshmëria e kryqëzuesit

Përcaktoni përputhshmërinë e shfletuesit të temës suaj në WordPress

Kërkimi i perspektivave tuaja për të shkarkuar një shfletues tjetër për të shijuar gjendjen në faqen tuaj, është si të kërkoni vizitorë në shtëpinë tuaj të sjellin vendet e tyre – nuk ka kuptim, është e bezdisshme dhe do t’i dërgojë ata larg. Mendoni dy herë para se të shkruani “Kjo faqe në internet shikohet më së miri në Mozilla Firefox”.

Vizitorët në faqen tuaj të internetit përdorin të gjitha mënyrat e shfletuesve dhe pajisjeve për të hyrë në faqen tuaj. Nëse faqja juaj e internetit është i papajtueshëm me, të paktën, shfletuesit kryesorë, do të rezultojë në përvoja të ndryshme të përdoruesve për vizitorët tuaj. Kjo është e keqe. Shumë, shumë keq.

Teknika moderne të projektimit lejojnë zhvilluesit e uebit të ndërtojnë faqe interneti që janë në përputhje me Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome dhe Safari ndër të tjera. Tema juaj e dëshiruar për WordPress duhet të jetë në përputhje me të paktën katër shfletuesit e lartpërmendur. Bëni ato pesë, edhe Opera është e shkëlqyeshme.

Ju mund të zgjidhni të besoni materialet promovuese të temës ose të merrni rrugën më pak të përshkuar dhe të provoni demonstrimin e drejtpërdrejtë në shfletues të ndryshëm. Zgjidh një temë që garanton performancë të shkëlqyeshme dhe të ngjashme në çdo shfletues që provon.

Testoni, provoni dhe provoni gjithçka nga faqosja, përmbajtja, imazhet dhe elementet e tjera përpara se të merrni vendimin e blerjes. Vetëm për ta thënë atje, Totali është i pajtueshëm me IE8 me IE11, Firefox, Safari, Opera dhe Chrome. Vazhdoni, provoni demonstrimin Total në shfletues të ndryshëm nëse mund të kurseni disa sekonda.

Pajtueshmëria e platformës

Nëse keni lexuar disa nga postimet tona të mëparshme, duhet të keni dëgjuar një ose dy gjëra në lidhje me BuddyPress, bbPress, WPML, WordPress Multi-site dhe WooCommerce ndër të tjera. Ne ju kemi treguar se si u bë WordPress dhe si ka evoluar me kalimin e viteve. Ne vështirë se na mungon një azhurnim dhe nëse është mjaft domethënëse, ne shkruajmë një postim të tërë për të.

Në këtë mënyrë, temat e WordPress-it të bëra për WordPress 2.5 nuk do të funksionojnë mirë me WordPress 4.0. Kjo është pikërisht arsyeja pse zhvilluesit vazhdojnë ta mërzitin azhurnimin pas azhurnimit – të vulosin vrimat e sigurisë dhe të përmirësohen në temat e tyre.

Për të filluar, tema për të cilën përfundimisht zgjidhesh duhet të jetë në përputhje me versionin e fundit të WordPress. Nëse do të ndërtoni një faqe në internet me shumë gjuhë, keni nevojë për pajtueshmëri WPML. A do të përdorni WooCommerce? Tema juaj e zgjedhjes duhet të jetë në përputhje me atë. Po kërkoni të filloni një komunitet apo rrjet? Tema juaj duhet të mbështesë pëlqimet e BuddyPress dhe WordPress Multi-Site për të përmendur disa.

Në përgjithësi, ju duhet një temë WordPress që është e pajtueshme me sa më shumë platforma të jetë e mundur. Më mirë ta keni dhe të mos e keni nevojë sesa të keni nevojë, por… ju e dini se si shkon.

Tema e Re apo e Vjetër Popular?

si-për-zgjedhur-a-wordpress-theme

Temat e markave të reja ofrojnë ide të reja dhe ide të reja, por mund të kenë mjaft gabime. Nga ana tjetër, temat e njohura që kanë qenë në treg prej kohësh kanë më pak gabime, por mund të jenë të tepërta të përdorura. Si vendosni, pra, cilën temë të zgjidhni? Ai vlon sipas preferencës personale. Në fund të fundit, një temë krejt e re mund të jetë shumë e popullarizuar në të njëjtën kohë javën e ardhshme.

Sidoqoftë, shkoni për një temë të njohur nëse jeni të sigurt se nuk është shumë e përdorur në kamare ose provoni një temë krejt të re dhe ndihmoni autorët të përmirësohen në të përmes feedback-ut. Një avantazh temat e njohura kanë mbi homologët e ri është se ju mund të tregoni nëse i pari është i shkëlqyeshëm vetëm duke shikuar numrin e shitjeve dhe vlerësimin e blerësve. Para se një temë krejt e re të marrë shitjet ose vlerësimin, nuk mund të “mendoni” sa e shkëlqyeshme është deri sa ta provoni.

Widgets dhe Funksionet e WordPress Mbështetje

Si një përdorues i mirëkuptimit të WordPress, ju dëshironi të besoni se çdo temë mbështet widget dhe tipare të tjera thelbësore të WordPress siç janë imazhet e paraqitura, llojet e shumë postimeve, menutë shtesë, shiritat anësorë të shumëfishtë, kutitë e autoreve, sitet e hartave dhe 404 faqe gabimi mes të tjerëve. Pilula e hidhur për të gëlltitur është disa tema të WordPress nuk mbështesin disa nga këto karakteristika, gjë që paraqet një problem më vonë nëse do t’ju duhen.

Lexoni materialet dhe kritikat promovuese të temës, por eksploroni demonstrimin thellësisht për të përcaktuar tiparet që po merrni. A duhet të ritheksoj se duhet të kërkoni një temë që mbështet sa më shumë tipare? Dhe pa pajisje, a mendoni të zgjeroni faqen tuaj në WordPress duke përdorur magji? Në qoftë se nuk jeni Oz ose Dylan Rodos, jini vigjilentë.

Mbështetje dhe Dokumentim i Temës

Mbështetje për Temën e WordPress

Zhvilluesit kryesorë të nivelit të lartë do të ofrojnë mbështetje të shpejtë kur të keni ngecur. Një zhvillues i cili merr moshë për t’iu përgjigjur pyetjeve të klientit nuk kujdeset shumë për produktin. Pse duhet të shqetësohesh edhe ti? Shikoni forume mbështetëse të ofruara nga zhvilluesi dhe menjëherë do të tregoni nëse ia vlen të blini.

Asnjë zhvillues nuk duhet të paguajë për mbështetje për sa i përket një teme që keni blerë më parë prej tyre. Nëse bie në dashuri me një temë të caktuar, por zhvilluesi nuk është i interesuar të sigurojë mbresëlënës mbështesni, vendoseni poshtë dhe vraponi në mënyrën tjetër klikoni tek zhvilluesi tjetër. Përndryshe, do të përfundoni me një zemër të thyer.

Në dokumentacion, çdo temë profesionale e WordPress duhet të ketë dokumentacion të plotë, përfshirë video të hollësishme dhe të ngjashme. Ju thjesht nuk mund të lëshoni një produkt teknik në treg pa dokumentacion – manuali i përdoruesit. Kjo ulërimë nuk ju intereson klientët tuaj dhe as produkti.

Përditësimet dhe provat e ardhshme

Tema perfekte e WordPress për biznesin tuaj online duhet të jetë në gjendje të qëndrojë në provën e kohës. Ajo duhet të jetë e dëshmuar për të ardhmen. Zhvilluesi duhet të sigurojë azhurnime të shpeshta në përputhje me WordPress “… për t’u siguruar që gjithmonë të keni versionin më të fundit dhe më të madh të temës.” Zhvilluesi juaj nuk duhet të ju paguajë për azhurnime pasi, në thelb, ato thjesht përmirësohen në produktin e tyre. Të njëjtën gjë, kontrolloni kushtet e azhurnimit për të qenë në anën e sigurt.

Këtu jemi…

Tani jeni gati për të bërë zgjedhjen e duhur kur zgjidhni temën e përsosur të WordPress për biznesin tuaj në internet. A jeni një zhvillues i temave të WordPress apo blini tema rregullisht? Cilët janë disa nga faktorët që do t’i këshillonit përdoruesit e tjerë të WordPress që të kujdesen? Si përdorues i WordPress, si shkoni për të zgjedhur temat tuaja? Ju lutemi ndani liberale në pjesën e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map