15 Mënyrat për të Angazhuar Vizitorët dhe T’i Shndërroni në Lexuesit

Me siguri po e lexoni këtë artikull me një interes të vogël më shumë se zakonisht, vetëm për të parë nëse kam diçka të dobishme për të thënë se si të angazhoj vizitorët.


Do të përpiqem të bëj më të mirën të mos ju zhgënjej. Le të fillojmë.

Ju ndoshta po pyesni veten pse kam zgjedhur një artikull të tillë të pazakontë. Në të gjitha drejtësinë, titulli i artikullit (kjo është etiketa H1) është një nga karakteristikat më me ndikim në SEO. Ke te drejte! Por unë kam një arsye.

E shihni, mësimi i parë që dua të ndaj është ky:

Synoni lexuesit, jo vizitorët.

Në fund të fundit, ju i jepni një njeriu një peshk, ai ha për një ditë; mësojeni të peshkojë dhe ai ha për tërë jetën.

Dikush mund të aplikojë një logjikë të ngjashme për debatimin e lexuesve kundrejt vizitorëve. Lexuesit tuaj janë më të vlefshëm në krahasim me vizitorët tuaj. Lexuesit tuaj janë njerëz që në të vërtetë janë të interesuar për ato që keni për të thënë. Ata kanë më shumë të ngjarë të pajtohen në gazetën tuaj, të marrin pjesë në sondazhe dhe sondazhe dhe të vizitojnë blogun tuaj rregullisht në krahasim me vizitorët e vetëm.

Të kesh një numër të vogël vizitorësh, shumica e të cilëve janë lexues, duhet të konsiderohet si një sukses në librin tuaj. Ky artikull ka për qëllim t’ju tregojë sesi i angazhoni vizitorët dhe i ktheni ata në lexues.

Titulli

shkrimi i një blog-postiTitulli i temës është mbyllur nën etiketën H1 dhe është një nga faktorët themelorë në SEO. Titulli juaj duhet të ketë fjalët e sakta që synoni të synoni postimin tuaj. Në artikullin tim, unë synoj kombinimin – ‘ktheu vizitorët tuaj tek lexuesit’ ose diçka njësoj.

Si rregull, titulli duhet të jetë gjëja e fundit për të bërë kur jeni duke shkruar një artikull. Kjo sepse vetëm kur të përfundoni artikullin tuaj, ju jeni në gjendje t’i jepni një titull të duhur. ’Shtë një shkollë e mendimit që argumenton se titulli i temës tënde duhet të jetë gjëja e parë që duhet të zgjidhësh. Itsshtë plotësisht deri tek ju për sa kohë që ajo merr punën e bërë!

Hapja e artikullit tuaj

Futja e artikullit tuaj duhet të jetë e shkurtër, tërheqëse dhe duhet të tërheqë vëmendjen e lexuesit. Shtë një nga punët më të vështira atje pasi të gjithë kanë modele të ndryshme edhe pse. Mos u shqetëso – praktika është e përsosur.

Kapja e vëmendjes së lexuesit është 50% e punës së bërë

Për shembull, ky artikull që unë jam duke shkruar është më shumë i një mendimi. Kjo është arsyeja pse unë preferoj të filloj me një linjë të pazakontë – diçka që njerëzit nuk do ta prisnin.

Këtu janë disa këshilla:

 • Paraqitja juaj duhet të jetë në kontekst me gjendjen shpirtërore të artikullit tuaj. Nëse po shkruani për një ngjarje të rëndë si polemika midis Evanto dhe WordPress mbi licencat e burimit të hapur, duhet të filloni me një ton zyrtar.
 • Hapjet inkuizitive janë një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të tërhequr vëmendjen e lexuesit. Disa preferojnë të përfundojnë me një ton kureshtar ndërsa disa preferojnë të dy.
 • Mbaj është e shkurtër dhe e ëmbël.

Strukturimi i përmbajtjes tuaj

Ju ndoshta keni lexuar shumë sende se si të përmirësoni përmbajtjen tuaj, por këtu janë disa nga ato pa kohë që i konsideroj veçanërisht të dobishme:

Gramatika është si oksigjeni

 • Duart e Gruas që përdorin kompjuterin laptopGramatika është me rëndësi kritike. Një tension i papërshtatshëm është si të pini çaj me kripë. Jo Edhe nëse çaji është i shkëlqyeshëm, shija humbet.
 • Dëshmimi i provave është po aq i rëndësishëm. Pavarësisht se sa i sigurt jeni duke bërë 0 gabime, është më mirë nëse kaloni përmes përmbajtjes suaj (me një mendje të freskët) përpara se ta publikoni.
 • Kategorizoni përmbajtjen tuaj në paragrafë dhe nëse është e mundur, jepni tituj përkatës.
 • Përfshini burime. Nëse jeni duke kërkuar një kërkesë të guximshme, sigurohuni që të mbështesni argumentin tuaj me lidhje nga faqet e internetit të autoriteteve.
 • Dhe së fundi, shkruajini për njerëzit. Jo motorë kërkimi. Këto të fundit kanë marrë një rrugë të gjatë nga sigurimi i rezultateve të thjeshta deri në peshimin e mijëra faktorëve përpara se të rendisni faqen tuaj në faqen e rezultateve të motorit të kërkimit (SERP). Mos harroni, përmbajtja e mirë është baza e çdo uebsajti të mirë.

Modaliteti i shtratit

Modaliteti i shtratit i referohet mënyrës së leximit pa shpërqendrim. Kjo do të thotë pa reklama, pa parulla – asgjë. Vetëm teksti i qartë për një përvojë të shkëlqyer leximi – të ngjashme me xhep. Përveç që është jashtëzakonisht e dobishme, kjo tregon gjithashtu se jeni të interesuar të komunikoni mesazhin sesa të shfaqni reklama te lexuesi juaj. Ne do të kemi një artikull të shkurtër që tregon se si të aktivizoni mënyrën e shtratit në faqen tuaj të internetit. Slobodan Manic në të vërtetë vendosi së bashku një postim për mënyrën e shtimit të leximit pa hutim në faqen tuaj të WordPress duke përdorur kodin.

Përfundimi i artikullit tuaj

Përfundimi duhet të jetë aq i mirë sa prezantimi juaj. Unë normalisht mbaroj duke i uruar fat lexuesve të mi.

Shtë më e mençur të përfundosh në një shënim kureshtar

Gjithmonë është më mirë t’i pyesni ata për mendimin e tyre. Kjo hap hapësirën për komente dhe shkëmbim idesh.

Kutia e autorit

Gjëja tjetër që lexuesit tuaj shohin është një kuti “Rreth autorit”. Kjo kuti përdoret për të krijuar një lidhje nënndërgjegjeshme me lexuesin tuaj. Mund të tingëllojë me tela, por është e vërtetë. Me fjalë të thjeshta, në kutinë e autorit vendosni një avatar, një bio të shkurtër, profilin tuaj në Twitter, faqen Google+, etj. Shfaqet pas çdo postimi.

Këtu janë disa këshilla:

 • Jepni bio-s tuaj një përzierje të tonit informal dhe formal për të marrë ekuilibrin e duhur. Unë personalisht zgjodha prezantimet joformale.
 • Provoni dhe shmangni objektet e pajetë për avatarin tuaj. Marrja e një avatar të mirë është e vështirë, por ia vlen pasi që krijon një përshtypje të mirë në mendjen e lexuesve tuaj.

Gjithmonë është një ide e mirë për të lidhur artikujt tuaj të mëparshëm

Duke folur personalisht, nëse lexoj një artikull të mirë, e bëj një pikë për të ndjekur autorin në Twitter, si një shenjë e vlerësimit tim. Dhe, jo, nuk po lë të kuptoj që të bëni të njëjtën gjë! ��

Gravatari-blu-alfaShaka përveç, tani-a-ditë shihet se shumica e temave premium (dhe disa falas) kanë një dispozitë për kutinë e autorit. Nëse jeni të hutuar se ku mund të shtoni një avatar të thjeshtë. Thjesht drejtohuni Gravatar dhe caktoni një fotografi në adresën e postës elektronike që keni përdorur për t’u regjistruar në faqen tuaj të WordPress. Fotografia juaj do të shërbehet automatikisht.

Postime të lidhura

Unë nuk mund të vë një numër për herë të shumta që kam grumbulluar nga një temë në tjetrën falë postimeve të lidhura që gjenden në fund të një artikulli. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur shkallën e klikimit në faqen tuaj. YARPP është një shtojcë e shkëlqyeshme falas që ju lejon të bëni vetëm atë!

Comments

Shtë një ide me të vërtetë e keqe që vizitorët tuaj të plotësojnë një captcha në mënyrë që të paraqesin një koment. Pse? Sepse shkatërron kërkesën time të mirëfilltë për të komentuar. Ju duhet të shmangni si plagën. Ka shumë shtojca të mrekullueshme si psh Disqus, IntenseDebate dhe Livefyre që kanë mbrojtje ndaj spamit, integrim të OpenID, përgjigje në kohë reale dhe njoftime. Nëse po përdorni kutinë e parazgjedhur të komenteve të WordPress, atëherë duhet të aktivizoni Jetpack komente të mundësuar që vizitorët të lënë një koment përmes llogarisë së tyre në Facebook, Twitter ose WordPress.

Dërgimi i emailit të komentatorit me një shënim falënderimi është gjithmonë një ide e mirë. Faleminderit më vonë është një shtojcë që ju lejon të bëni vetëm atë. dhe CommentLuv është një shtojcë që i jep radhët komentuesve tuaj. Kjo ndihmon në ndërtimin e një baze të fortë lexuesish.

Mediat sociale

Disa njerëz të uritur nga trafiku kanë tendencë të instalojnë shtojcat që shfaqen çdo dy minuta duke ju kërkuar të dëshironi faqen e tyre në Facebook ose t’i ndiqni ato në Twitter. Kjo dërgon një mesazh të dobët – sikur po lypni trafik. Më besoni, kjo nuk është ajo që dëshironi.

si-me-buttonMos u lut për një të ngjashme

Sidoqoftë, është një ide e shkëlqyeshme të krijoni një abonim me email / Facebook si kuti dikur pasi vizitori ka kaluar ca kohë në sit. Kjo është në të vërtetë një strategji e shkëlqyer e marketingut për të gjeneruar më shumë rezultate. Shikoni listën e Tomit të Shtojcave të tij të preferuara të mediave sociale.

Publikoni libra falas

Kjo metodë kërkon shumë përpjekje, por ia vlen plotësisht. Nëse keni një koleksion pluginsesh të shkëlqyeshme WordPress ose një tutorial të detajuar, është një ide e shkëlqyeshme për t’i renditur ato në një eBook, vendosni një mbulesë të shkëlqyeshme dhe publikojeni. Renditni atë në faqen tuaj dhe kur njerëzit klikojnë në lidhjen e shkarkimit, pyesni ata për adresën e tyre të postës elektronike duke thënë se lidhja e shkarkimit do t’u dërgohet me email.

Të gjithë i duam gjërat falas

Shkarkime të Lehta dixhitaleKjo këtu është një mënyrë klasike për të gjeneruar më shumë drejtime. Shkarkime të Lehta Dixhitale nga Pippin është një shtojcë e shkëlqyeshme falas për këtë qëllim. Sinqerisht, unë do ta blija këtë shtojcë nëse Pippin nuk do të ishte aq bujar. Ju gjithashtu mund të bllokoni lidhjen e shkarkimit në eBook tuaj duke instaluar këtë shtojcë premium të quajtur Paguaj me një Pëlqim. Kjo shtojcë bllokon në thelb përmbajtjen e postës (në këtë rast lidhjen e shkarkimit) prapa një Facebook Like ose një buton +1 ose Tweet. Ekziston edhe një plugin falas kjo ju lejon të bëni atë!

Infographics

Në terma të thjeshtë, Infographics shfaq shumë të dhëna (më shumë numra dhe më pak fjalë) me ndihmën e grafikëve. Ata janë kënaqësi të lexojnë dhe shkojnë viral në rrjetet sociale shumë lehtë. Sshtë mënyrë e shkëlqyeshme për të fituar më shumë ndjekës në kanalet tuaja sociale nëse më pyetni!

Imazhet virale të bëra ashtu si duhet

Edhe pse është një mënyrë e shkëlqyeshme për të fituar më shumë lexues, ata kërkojnë shumë përpjekje për të bërë. Nëse keni një projektues të talentuar, shkoni për të.

Buletinet

nesletter-signupsKjo është një domosdoshmëri për çdo blog. Marketingu me email është një nga format më të mëdha të marketingut në internet ndonjëherë. Jam shumë e sigurt që tashmë keni një në blogun tuaj.

Paratë e vërteta janë me email

Ajo që shumica e blogeve nuk ka është opsioni i personalizimit në gazetat – pavarësisht nëse dua emailin javor ose atë mujor. Gjithmonë është mirë të kesh mundësi.

Sondazhet dhe Sondazhet Pritëse

Votimi është një e drejtë themelore. Atëherë pse të mos kesh diçka të tillë në faqen tënde? Pritja e sondazheve dhe sondazheve jo vetëm që ju ndihmon të merrni detaje të pasqyruara rreth lexuesve tuaj, por gjithashtu tregon se ju vlerësoni mendimin e tyre. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar një komunitet në internet.

Vendosni reklamat me mençuri

Sinqerisht kam më pak përvojë në këtë fushë, por më është thënë që vendosja e reklamave është jashtëzakonisht e rëndësishme në çdo faqe interneti. Ajo tërheq një vijë të shkëlqyeshme midis hijeshisë dhe bezdisë. Idealisht reklamat tuaja duhet të përzihen me kodin e ngjyrave të faqes suaj të internetit. Ato duhet të jenë relevante – nuk do të dëshironit që malware nga rrjetet tuaja të reklamave dhe të rrezikoni të ndaloheni nga Google.

Bota funksionon me reklama

Do të ishte e mençur të mos investoni në kompani të pabesueshme të larta të CPC-së. Nëse është shumë mirë të jesh i vërtetë, me siguri nuk është ashtu. Bestshtë më mirë të shkosh me të AdSense ose partner me BuySellAds.

Ndarje fjalesh

Unë kam listuar disa nga mënyrat me të cilat mund t’i ktheni vizitorët tuaj në lexues duke rritur kështu lexueshmërinë e blogut tuaj. Pasi të keni filluar të ndërtoni një reputacion, përhapet si zjarri i egër – baza e emailit tuaj, ndjekësit e mediave sociale – të gjitha fillojnë të rriten.

Cila është fundja juaj?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map