5 mënyra për të gjetur shtojcat më të fundit dhe më të mëdha të WordPress-it

Nuk di për ju, por në fund të ditës jam një geek plugin. Ndërsa ka shumë arsye për të dashur WordPress, nuk mund të mposhtni ndjenjën që dikush merr nga instalimi i një shtojce të re dhe menjëherë të transformoni mënyrën në të cilën funksionon një faqe në internet. Ne kemi marrë një rrugë të gjatë nga ditët e krijimit të faqeve statike HTML nga e para në Notepad, kjo është e sigurt.


Sidoqoftë, nëse do të kisha një ankesë për shtojcat, do të ishte gjerësia e zgjedhjes që kemi. Me afro 25,000 shtojcë në dispozicion në Depo WordPress.org, si mund të gjesh diamantët në mënyrë të ashpër? Nuk është aq e lehtë.

Duke pasur parasysh këtë, në këtë postim unë zbuloj pesë mënyra të ndryshme në të cilat mund të vazhdoni të përshpejtoni me shtojcat më të fundit dhe më të mëdha të WordPress në dispozicion. gëzojnë!

1. Drejtoritë alternative të prizave

Unë do të isha i pari që do të thoja që depoja e plugins WordPress.org është larg nga e përsosura. Ka shumë dobësi që duhet të ndreqen akoma.

Për shkak të kësaj, një numër i drejtorive alternative të plugin-ut janë shfaqur në dy vitet e fundit. Në mënyrë tipike këto përdorin të dhënat e vëna në dispozicion nga WordPress.org por përdorin filtra të avancuar dhe mjete të tjera për të paraqitur shtojcat që e bëjnë përvojën e përdoruesit më të pëlqyeshëm.

Dy opsionet më të mira që menjëherë vijnë në mendje janë RankWP:

RankWP
Dhe shtojcat WP:

Pllaka WP
Ndërsa asnjë prej këtyre drejtorive nuk është perfekt, ato nuk ofrojnë diçka pak më ndryshe nga depoja zyrtare dhe kërkojnë të përmirësohen në pikat e dobëta të saj.

Për shembull, RankWP ju mundëson të shfletoni shtojcat sipas kategorive të cilat më pas klasifikohen nga një algoritëm me porosi. WP Plugins ju mundëson të filtroni shtojcat nga një numër i ndryshueshëm duke përfshirë shkarkime minimale dhe vlerësime.

Të dyja janë mënyra të shkëlqyera alternative për të gjetur shtojcat falas në dispozicion nga WordPress.org dhe të bëjnë mundësinë që ju të zbuloni një diamant në shumë më të madh.

2. Përmbledhja e Plugin e WPD Daily

WPD Daily e ka vendosur veten shpejt si burimin kryesor të lajmeve WordPress në internet, me postime të shumta të publikuara çdo ditë.

Në mesin e atyre postimeve do të gjeni Përmbledhjen Daily Plugin dhe Theme, e cila është pak a shumë siç do të prisni të jetë: një përmbledhje e shtojcave dhe temave të lëshuara rishtazi dhe të azhurnuara në dispozicion në WordPress.org. Nëse nuk jeni të vetëdijshëm për numrin e madh të shtojcave dhe temave të botuara në WordPress.org, atëherë mbani frymën tuaj – jeni në gjendje të tronditeni.

Secila prej këtyre postimeve përfshin me lehtësi një bio të vogël për secilën shtojcë, në mënyrë që të merrni një ide mbi funksionalitetin pa pasur nevojë të dilni nga faqja.

Plugins WPD Daily.

Nëse dëshironi të merrni në konsideratë secilën shtojcë të re dhe të azhurnuar ashtu siç është dorëzuar në WordPress.org, atëherë kjo mundësisht të jetë opsioni juaj më i mirë. Përndryshe, ju mund të rrëmbeni një RSS RSS direkt nga WordPress.org dhe të shkoni direkt tek burimi, por kjo nuk është për zemrat e dobëta!

3. WPMail.me

Dy opsionet e para të listuara më lart janë në thelb lista të automatizuara – shtojcat janë tërhequr nga depoja WordPress.org dhe ju paraqiten. Dy opsionet e ardhshme, megjithatë, mbështeten më shumë në kurajo sesa në agregim. Për ata prej jush që preferojnë prekjen njerëzore, ato mund të jenë më të përshtatshme.

Do të filloj me WPMail.me – një shërbim i buletinit të WordPress që ka rreth e rrotull për ca kohë tani. Pasi të regjistroheni, do të merrni një email falas të përjavshëm, i cili përmban një listë të kuruar të disa prej postimeve më të mira të WordPress nga e gjithë blogosfera. Artikujt ndahen lehtësisht në kategori të ndryshme, nga të cilat është shtojca (e keni guxuar).

Edicioni më i fundit WPMail.me.

Edicioni më i fundit WPMail.me.

Mund të prisni të gjeni lajmet më të fundit të shtojcave, si dhe veçori dhe artikuj të tjerë. Nëse jeni duke kërkuar më shumë sesa përmbledhjen e zhvilluesit për funksionalitetin dhe vlefshmërinë e një shtojcë, artikujt e kuruar me kujdes në WPMail.me duhet të jenë menjëherë në rrugicën tuaj.

4. Menaxhoni Pluginet e Muajit

Ndërsa mund të jem i njëanshëm (bëj që të shkruaj të gjitha postimet), Plugins ManageWP of the Month është mënyra më e mirë për të vazhduar me shpejtësinë me shtojcat e reja të shkëlqyera.

Unë përdor një algoritëm që filtron shtojcat bazuar në një numër faktorësh siç është data kur u krijua / azhurnua për herë të fundit, numri i shkarkimeve (paraqiten vetëm shtojcat me 100,000 shkarkime ose më pak) dhe vlerësimet. Pastaj i rishikoj me dorë secilën dhe zgjedh vetëm dhjetëshen më të mirë çdo muaj.

Rezultati është një listë e shtojcave të shkëlqyera për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar. Seriali u lançua në fillim të 2012 dhe ne e përmbyllëm vitin me Top 100 Plugins tonë duke shfaqur yje në rritje .

Nëse doni të vazhdoni të përshpejtoni me shtojcat më pak të njohura që mund të jenë gjithashtu të denja për një vend në faqen tuaj, atëherë sigurohuni që të shikoni Programet e Menaxhimit të Plugins të Muajit – çdo postim i ri publikohet rreth mesit të muajit.

5. D.I.Y. afrim

Nëse asnjë nga qasjet e mësipërme nuk noton varkën tuaj, atëherë ka vetëm një gjë për të – të zhytni plotësisht veten në botën e shtojcave të WordPress.

Para së gjithash do të dëshironi t’i referoheni burimeve të mësipërme, por gjithashtu do të dëshironi të regjistroheni në të gjitha blogjet e WordPress atje (ka shumë). Kushtojini vëmendje të veçantë blogjeve të zhvilluesve si Shtojcat e Pippin dhe shumë tonat Rémi Corson për të siguruar që ju jeni në avantazh të zhvillimit të plugin-it. Ju gjithashtu mund të dëshironi të regjistroheni në burimet RSS për shtojcat e reja dhe të azhurnuara së fundmi të WordPress.org, kështu që ju mund të shihni fjalë për fjalë çdo shtojcë të re falas atje, pasi publikohet.

Për të qenë i sinqertë, pasi dikush që e bën këtë (dhe fatmirësisht paguhet për ta bërë këtë!), Nuk ia vlen të marrësh parasysh alternativat në dispozicion. Fakti është se ekzistojnë burime të mëdha atje që ju dhurojnë informacionin që përndryshe do t’ju ​​merrnin moshat për të gjetur. Ndërsa një plugin i mirë ndonjëherë mund të kalojë nëpër rrjetën tuaj, me siguri do ta takoni përfundimisht.

Ne jemi me fat si një komunitet që kemi një grup njerëzish të përkushtuar për ta bërë jetën tonë më të lehtë duke mbledhur dhe prezantuar shtojcat kryesore për ne. Pse të shkoni në kërkim të shtojcave vetë kur dikush tashmë ka bërë punën e vështirë për ju?

Cila është shtojca juaj e preferuar e panjohur?

Dua të përfundoj duke ju kërkuar të kontribuoni në pjesën e komenteve. Ndërsa të gjithë kemi dëgjuar për SEO nga Yoast, W3 Total Cache dhe të ngjashme, ka shumë shtojca të panjohura të mrekullueshme atje që kaq shumë njerëz atje nuk kanë dëgjuar. Kërkimi më i mirë për lidhje të brendshme (përmendur më lart) është një shembull i tillë – një shtojcë awesome me vetëm disa mijëra shkarkime.

Me këtë në mendje, unë do të dua që ju të tregoni se çfarë ju konsideroni të jetë shtojca më e mirë “e panjohur” e WordPress – d.m.th një shtojcë që përdorni dhe e doni që ka vetëm disa mijëra shkarkime. Ndani me ne në pjesën e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map