5 nga alternativat më të mira të WooCommerce

Alternativat më të mira të WooCommerce

Kur është fjala për të shitur ndonjë gjë në internet, nuk ka dyshim se WooCommerce është favoritja e arratisur. Me gati 60 milion shkarkime, gati 30% e bizneseve zgjedhin atë për të ndërtuar një dyqan në internet. Nuk është e vështirë të kuptosh pse – WooCommerce është i thjeshtë për tu instaluar, përdorur dhe rregulluar. Për më tepër, qindra shtesa lejojnë përdoruesit të shtojnë funksione ashtu siç dëshirojnë. Duke u thënë kështu, WooCommerce mund të mos jetë më i përshtatshmi për të gjitha faqet e internetit. Mund të mungojë vetëm nga një veçori që është jashtëzakonisht e rëndësishme për faqen tuaj të internetit. Pra, çfarë po ju ndalon të kontrolloni konkursin dhe të kërkoni alternativat më të mira të WooCommerce?


Për dallim nga WooCommerce, disa nga këto zgjidhje alternative janë pritur eCommerce programet si Shopify dhe BigCommerce. Por ka të tjerë që janë të vetë-pritur zgjidhjet eCommerce, të ngjashme me WooCommerce. Këto përfshijnë Magento dhe OpenCart, ndër të tjera.

Softueri i pritur eCommerce është një paketë e gatshme ku nuk duhet të shqetësoheni për pritjen ose sigurinë. Niveli i mbështetjes është gjithashtu më i madh. Nga ana tjetër, softveri elektronik i e-commerce i vetë-pritur është pak më shumë D-I-Y. Ata kanë nevojë që ju të filloni me hostimin e shkëlqyer të WordPress, të shkarkoni dhe instaloni softverë të tillë si WordPress dhe WooCommerce, dhe ta rregulloni atë që t’i përshtatet kërkesave të dyqanit tuaj online. Avantazhi i madh këtu është se ju keni kontroll të plotë mbi personalizimin dhe të dhënat tuaja të dyqanit.

Le të fillojmë të shikojmë disa nga alternativat më të mira të WooCommerce.

1. Shkarkime të Lehta Dixhitale

Do të fillojmë me Shkarkime të Lehta Dixhitale, një shtojcë e krijuar posaçërisht për të shitur mallra dixhitale në internet. Do të ndryshojë pothuajse menjëherë uebfaqen tuaj të WordPress në një dyqan dixhital online, pasi çdo tipar i rëndësishëm që kërkohet për këtë qëllim është i futur në shtojcë. Do të jeni në gjendje të shesni lehtësisht temat tuaja, eBooks, albume muzikore, shtojca ose skedarë PDF dhe të mbledhë pagesa për to pa telashe duke përdorur vetëm shtojcën themelore.

Alternativa më e mirë e WooCommerce - Shkarkime ekstra dixhitale

Për çdo funksion shtesë, shtesat falas dhe të paguara (përfshirë zgjerimet e palëve të treta) janë lehtësisht të disponueshme. Ju mund t’i përdorni ato për të shtuar portat e pagesave, faturimin, mesazhin, duke shtuar komente, popup dhe shumë më tepër.

Ajo që e bën atë më tërheqës është se shtesa themelore është falas, ndërsa zgjerimet mund të blihen individualisht (ashtu si WooCommerce). Ju gjithashtu mund të blini shtesa në pako që fillojnë me 99 dollarë në vit.

Shkarkime Extra Digital ndërtojnë faqe inteligjente të produkteve digjitale. Ajo vjen me një faqe pagese të thjeshtë që i bën PayPal dhe Amazon Pagesa menjëherë në dispozicion. Me zgjerime pagese 40+, shtojca është e përputhshme me shumicën e temave dhe shtojcave të WordPress. Ai gjithashtu përfshin një sistem të integruar shoqëror, analitikë, zbritje dhe sisteme të rimbursimit, dhe më shumë.

Nëse po pyesni nëse WooCommerce lejon shitjen e produkteve dixhitale, sigurohuni që ai bën. Por do të duhet të kaloni paksa në rregullimin dhe zgjedhjen e opsioneve. Me Shkarkime Extra Digital, shtesa kryesore kujdeset për shumë funksione që lidhen me shitjen e produkteve digjitale. Këto përfshijnë marketing, administrimin e llogarive të klientëve, shkarkime skedarësh, kode zbritje, integrimin e bashkëpunëtorëve dhe shportën e blerjeve. Shumë prej këtyre funksioneve janë paguar me shtesa kur bëhet fjalë për WooCommerce. Për më tepër, nëse nuk jeni duke shitur mallra fizike, tiparet në WooCommerce në lidhje me shitjen e mallrave fizike do të grumbullojnë në mënyrë të panevojshme pamjen tuaj.

A do të thotë kjo që nuk mund të shesësh mallra fizike me Shkarkime Extra Digital? Jo, shtesat do t’ju ndihmojnë për këtë.

Le ta themi kështu – nëse kryesisht shesni mallra fizike, WooCommerce është më i përshtatshëm. Por nëse filmat, muzika, softveri, dokumentet dixhitale, fotografitë ose licencat janë buka dhe gjalpi juaj në internet, Shkarkimet Extra Digital duhet të jenë zgjedhja juaj kryesore.

2. Blerje

Shopify është një zgjidhje e pritur që sjell më shumë se gjysmë milioni pronarë të dyqaneve online, të mëdhenj dhe të vegjël. Dokush mund ta provojë këtë program të shkallëzuar për 14 ditë falas, pa paraqitur detaje të kartës së kreditit. Brenda pak minutash do të keni mundësi të krijoni dyqanin tuaj online dhe të jeni gati për të pranuar porosi dhe pagesa nga e gjithë bota.

Shopify

Në fund të periudhës suaj të provës, ju mund të zgjidhni nga planet që fillojnë nga 9 dollarë në muaj (Lite) deri në 299 dollarë në muaj (Avancuar). Dhe, nëse jeni një operator i nivelit të Ndërmarrjes, ekipi në Shopify do të rregullojë planet për ju. Për shumicën e fillestarëve, paketa Basic me 29 dollarë në muaj duhet të mjaftojë. Do të keni lehtësi të shtoni kanale të reja shitje, të menaxhoni produktet dhe inventarin. Për më tepër, ju do të jeni në gjendje të përmbushni porositë në një hap të vetëm, dhe të gjurmoni shitjet dhe trendet e rritjes.

Shopify vjen me një pult, që përfshin një ndërtues të plotë të tregtisë elektronike, me pritjen, emrat e domain, modelin, temat dhe marketingun. Nuk ka tarifa të veçanta të transaksioneve kur përdorni Pagesify Shopify.

Nëse dëshironi një dyqan që pasqyron markën tuaj, mund të shkoni përpara dhe të ndërtoni një me lehtësi tërheqëse dhe tërheqëse. 100+ tema të gatshme të lëvizshme janë në dispozicion për ta bërë dyqanin tuaj të duket i shkëlqyeshëm, ndërsa qindra aplikacione janë në dispozicion për të përmirësuar funksionet e dyqaneve. Nëse keni ngecur për ndonjë arsye, do të jeni të lumtur për mbështetjen nga ekspertët e aprovuar që mund t’ju ndihmojnë të rregulloni dizajnin dhe funksionet. Koha e pushimit është në minimumin me mbështetjen e orës.

Nëse jeni fillestar që nuk dëshironi të shqetësoheni me pritjen ose sigurimin ose përpunimin e pagesave, prapëseprapë dëshironi një dyqan plotësisht funksional, me pamje të mirë, Shopify është një bast i sigurt.

WP Shopify Plugin WordPress

Shopify është gjithashtu i pajtueshëm me WordPress. Ju mund të përdorni butonin Shopify Buy, ose ta bëni jetën më të lehtë duke instaluar WPShopify. Kjo shtesë e dobishme sinkronizohet me dyqanin tuaj Shopify, importon produktet tuaja dhe përfshin mundësinë për të futur butonin tuaj të blerjes.

3. Gumroad

Gumroad ju ndihmon të shisni pothuajse gjithçka që dëshironi në internet – mallra dixhitale ose fizike, abonime dhe madje edhe sende të paracaktuar. Shtë një vend i shkëlqyeshëm për të shitur nëse një rrip krijues funksionon brenda jush, dhe ju doni ta vendosni atë në përdorim komercial. Kështu që artistët, fotografët, projektuesit dhe shkrimtarët – kushtojnë më shumë vëmendje kësaj platforme eCommerce. Përdoruesit e WordPress mund të marrin ndihmën e një plugin për të futur Gumroad në faqet e tyre të internetit.

Gumroad

Nëse mallrat dixhitale janë vlerat tuaja, do të jeni të kënaqur që mund të ofroni versione të shumta të produktit tuaj, të gjeneroni çelësat e licencës dhe të ofroni kode zbritje. Thjesht duke shtuar një shenjë ‘+ ‘për produktet, gjithashtu mund t’u kërkoni klientëve të paguajnë atë që dëshirojnë. Për tu siguruar që produkti juaj nuk është i ndarë, ekziston parandalimi i abuzimit të integruar, vulosja PDF ose fikja e shkarkimeve.

Me qasjen në bibliotekat e përmbajtjes dhe çelësat e licencës për softuer, do ta keni të lehtë të shesë çdo lloj abonimesh të përsëritura dhe plane të anëtarësimit. Konsumatorët gjithashtu do të jenë të kënaqur me opsionet e pagesës dhe arka të lehtë. Ata do të jenë në gjendje të krijojnë një llogari dhe të mbajnë të gjithë përmbajtjen në një vend ose ta drejtojnë atë tek Dropbox ose Kindle ose ndonjë destinacion tjetër standard.

Gumroad ka karakteristika që ofrojnë mbështetje të plotë për shitjen e produkteve fizike gjithashtu. Nga variantet e produkteve dhe kufizimi i mençur i vendit në shitje, deri në caktimin e tarifave të transportit, zbritje dhe ofertat e shitjeve në vazhdim, Gumroad i ka të gjitha.

Nuk ndalet këtu – Gumroad i bën produktet tuaja të dukshme për audiencën tuaj kudo që janë. Paraparje të personalizuara për kanalet sociale si Facebook dhe Twitter, dhe URL-të e personalizuara për produktin tuaj për të promovuar markën, janë disa nga mënyrat se si ata shkojnë rreth tij. Kur kombinohen me analitikë të fuqishëm, do të mësoni se çfarë po funksionon për ju dhe çfarë jo. Rrjedhat automatike të punës ju ndihmojnë të qëndroni të angazhuar me klientët tuaj me shënime falënderimi, azhurnime dhe më shumë.

Gumroad është i lirë të fillojë me të, por si ju përmirësuar për veçoritë profesionale, ka një tarifë prej 10 dollarë në muaj. Për shitjet që vijnë përmes programit të tyre Discover, ka një tarifë shtesë prej 10%.

Plugin WordPress Gumroad

Gumroad është gjithashtu shumë i lehtë për t’u përdorur me WordPress. Nëse nuk doni të përdorni kodin, thjesht instaloni shtojcën e tyre falas. Shtojca përfshin një kode të shkurtër të lehtë për të shtuar mbivendosje Gumroad dhe pajisje widget për produktet tuaja.

4. AnëtarPress

Nëse jeni duke kërkuar të shesni abonime ose anëtarësime, nuk duhet të kërkoni përtej Anëtarëve. Pothuajse çdo tipar i kërkuar për këtë është i disponueshëm me këtë shtojcë – shkarkime dixhitale, faqet e çmimeve, menaxhimi i abonimit, përmbajtja e pikave dhe gjenerimi i kodit kupon. Për më tepër, shtojca e bën të lehtë integrimin e kodit tuaj personal me të. Kështu që ju mund të shkoni sipër ta rregulloni atë sido që dëshironi.

MemberPress

Në varësi të pajtimeve të anëtarëve, AnëtarPress ju lejon të kontrolloni qasjen në postimet, videot, burimet tuaja dhe llojet e tjera të përmbajtjes. Ai integrohet plotësisht me WordPress për të menaxhuar përmbajtje, forume dhe komunitete. Ai gjithashtu integron me zgjidhje të palëve të tjera për përpunimin e pagesave, marketingun e anëtarëve dhe më shumë, pa ndonjë kosto shtesë.

Për të shitur anëtarësime ose abonime duke përdorur WooCommerce, do të duhet të blini disa zgjerime të ndara dhe të gjitha këto mund të rezultojnë më të kushtueshme se Anëtarësia. Dhe ndërsa AnëtarPress shprehet mbështetje e madhe për klientët, WooCommerce ofron një numër më të madh portash pagese.

Shërbimet vijnë në 3 plane – Plani Themelor me 129 dollarë në vit, Plani Plus me 249 dollarë në vit dhe Pro Plani me 349 dollarë në vit. Ekziston gjithashtu një garanci e kthimit të parave 14 ditë. MemberPress është një zgjidhje e sigurt për secilin që kërkon të shesë anëtarësime, pajtime, kurse ose produkte dixhitale.

5. Magento

Magento është një platformë e plotë e pavarur që përfshin çdo tipar të dëshirueshëm eCommerce dhe ofron një shkallë të lartë personalizimi. Shanset janë që ju kurrë nuk do të kërkoni për një shtesë me Magento. Për dallim nga WooCommerce, nuk është e thjeshtë të vendosni ose personalizoni dhe shumë prej nesh mund të kenë nevojë për profesionist për këtë.

Magento

Magento është e përshtatshme për bizneset e mëdha që shikojnë rritje të shpejtë. Mund të plotësojë me lehtësi nevojat e avancuara të tregtisë elektronike të operacioneve që përfshijnë tregjet ndërkombëtare. Më e rëndësishmja, kjo ju lejon të adoptoni një qasje të parë të lëvizshme për të parë tregun në rritje të blerjeve celular.

Integrimi Magento 2 WordPress

Dhe ju lehtë mund të integroni dyqanin tuaj Magento me WordPress duke përdorur një shtojcë. Magento2WordPress Një mundësi tjetër është Integrimi i Produkteve Mag, i cili ofron një listë të thjeshtë produktesh.

Fatkeqësisht, Magento nuk vjen i lirë, dhe çmimi nuk është menjëherë i dukshëm. Ju ka të ngjarë të keni nevojë të përfitoni nga shërbimet e partnerëve të zbatimit dhe kostoja ndryshon në varësi të kujt ju zgjidhni. Shtë më e sigurt të shkosh me një partner të certifikuar Magento, pasi platforma është komplekse me azhurnime dhe ndryshime të rregullta. Ekziston gjithashtu një mundësi falas, me burim të hapur, por që është mjaft e kufizuar në karakteristika.

Cila është alternativa më e mirë WooCommerce për ju?

WooCommerce është një zgjidhje e mrekullueshme për shumicën e dyqaneve. Por, siç thashë më herët, është e mundur që njëra prej këtyre alternativave të WooCommerce mund të jetë më e përshtatshme. Ky është posaçërisht rasti kur shtesa kryesore harmonizohet më mirë me produktet kryesore të dyqanit tuaj. Vendimi më pas bëhet më i lehtë – Shkarkime të Lehta Dixhitale për produkte dixhitale, Gumroad për krijues, AnëtarPress për shitjen e anëtarëve, Magento për biznese të mëdha / me rritje të shpejtë dhe Shopify për ata që kanë nevojë për gjithçka të kujdesur.

Cilat janë mendimet tuaja A do të rekomandonit një mundësi tjetër për tregtinë elektronike? Ne do të donim të dinim se çfarë mendoni!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map