Cilat janë Temat dhe Pluginat e WordPress?

Cilat janë Temat dhe Pluginat e WordPress?

Platforma bazë e WordPress ofron një gamë të mirë opsionesh për personalizimin e faqes tuaj të internetit. Gjithashtu ju mundëson të shtoni dhe modifikoni kodin e faqes tuaj në çfarëdo mënyre që ju e gjykoni të arsyeshme. Sidoqoftë, nëse doni fleksibilitet të vërtetë por nuk keni kohën ose përvojën e nevojshme për të bërë ndryshime me dorë, do t’ju duhet disa mjete shtesë.


Me fjalë të tjera, duhet të shikoni botën e gjerë të temave dhe shtojcave të WordPress. Këto janë shtesa që ju mundësojnë të personalizoni se si duket faqja juaj dhe funksionon, dhe ka mijëra prej tyre në dispozicion. Pavarësisht se çfarë doni të bëni – menaxhoni një forum, ndërtoni një dyqan në internet ose ndryshoni plotësisht modelin e faqes tuaj – ka një mjet specifik për WordPress atje që do t’ju ndihmojë të përmbushni detyrën me bujë minimale.

Nëse nuk dini ende asgjë rreth temave dhe shtojcave, mos u shqetësoni. Për t’ju ndihmuar, ne do t’ju shpjegojmë se cilat janë, ku t’i gjeni, dhe si t’i filloni t’i përdorni ato në avantazhin tuaj. Le të fillojmë me bazat!

Cilat janë Temat dhe Pluginat e WordPress?

Tema totale e WordPress.

Totali është një shembull i një teme të WordPress që mund t’ju ndihmojë të rregulloni pamjen e faqes tuaj.

Para se të diskutojmë se si të gjejmë dhe instalojmë tema dhe shtojca, le të flasim për ato që janë. Në fund të fundit, nëse nuk jeni i ri në WordPress, nuk mund t’i keni dëgjuar kurrë më parë këto terma.

Me pak fjalë, temat dhe shtojcat janë pjesë kompjuterike individuale që funksionojnë si shtesa në platformën bazë të WordPress. Ju mund të instaloni një temë ose plugin për të hyrë në funksione shtesë. Një faqe në internet WordPress nevoja një temë për të ekzistuar, por nuk ka nevojë për asnjë shtesë. Thënë kështu, gjasat që ju të keni ndjekje shtesë janë jashtëzakonisht të largëta.

Temat e WordPress

A Tema e WordPress është një shtesë që kontrollon pamjen e faqes tuaj – si duket dhe si përcaktohet. Disa tema janë shumë të thjeshta dhe mund të ndryshojnë vetëm gjërat themelore në lidhje me hartimin e faqes tuaj, të tilla si ngjyrat dhe shkronjat. Sidoqoftë, shumë tema ofrojnë një larmi skedarësh dhe stilesh të reja. Sido që të jetë, ju zakonisht keni mundësinë për të rregulluar temën tuaj që i përshtatet nevojave tuaja. Ju mund të gjeni tema fleksibël që janë të adaptueshëm për shumë situata (siç është Totali ynë shumë vetë), ose mund të kërkoni një temë me opsione dhe paraqitje specifike për llojin e faqes që po krijoni (siç janë temat e biznesit të WordPress ose edukimi WordPress themes).

Shtojcat e WordPress

Nëse dëshironi të ndryshoni diçka në lidhje me mënyrën e sitit tuaj funksione, megjithatë, do t’ju duhet një Plugin WordPress. Qëllimi i një shtojce është të shtoni veçori ose funksione të reja në faqen tuaj (ose të zgjeroni atë që ekziston). Pavarësisht se çfarë doni të bëni me faqen tuaj, ka pothuajse me siguri një shtojcë që mund ta bëjë të mundur. Disa mundësojnë ndryshime të thjeshta, të tilla si shtimi i pajisjeve të reja për përdorim në shiritat anësore, ndërsa të tjerët ju japin mundësinë e përdorimit të veçorive krejtësisht të reja, të tilla si një kalendar ngjarjesh WordPress ose një dyqan online. Ekzistojnë gjithashtu shtojca që mund t’ju ndihmojnë me detyra praktike, si sigurimi i sigurisë së faqes tuaj.

Shtë e pamundur të përshkruani të gjitha opsionet e ndryshme të temave dhe shtojcave atje. Tani që e kuptoni se si funksionojnë këto mjete vendimtare, le të flasim se si t’i gjeni ato që dëshironi.

Ku të gjeni temat më të mira të WordPress-it dhe shtojcat

Ka mijëra tema dhe shtojca të disponueshme në internet, dhe ato vijnë në shumë varietete – falas dhe premium, të thjeshtë dhe komplekse. Shpesh mund të gjeni ato që ju nevojiten duke kryer një kërkim të thjeshtë. Sidoqoftë, pasi që kushdo që dëshiron të ndërtojë një temë ose shtojcë, mund të jetë e vështirë të dihet se cilat janë të besueshme dhe nuk do të ndikojnë negativisht në faqen tuaj.

Kjo është arsyeja pse mund të jetë e dobishme të vizitoni një drejtori ku temat dhe shtojcat janë renditur, vlerësuar dhe komentuar. Ju gjithashtu mund të shkoni direkt në faqen e internetit të një kompanie me reputacion që është e njohur për krijimin e shtesave të besueshme. Këtu është vetëm një kampionim i disa vendeve të shkëlqyera për të kërkuar tema dhe shtesa:

 • WordPress.org: Faqja zyrtare e WordPress ka të dy një drejtori temash dhe një direktori pluginesh.
 • WPExplorer: Ne ofrojmë shumë tema dhe shtojca me cilësi të lartë në faqen tonë.
 • ThemeForest dhe CodeCanyon: Këto janë site motra që ofrojnë përkatësisht tema dhe shtojca.
 • ThemeIsle: Siç sugjeron emri, kjo është kryesisht një burim për tema.
 • Tregu Krijues: Këtu do të gjeni shumë tema dhe një përzgjedhje të vogël të shtojcave.
 • Temat Elegant: Një tjetër sit anëtarësie që ofron tema të njohura si psh Divi.
 • StudioPress: Këta njerëz ofrojnë një përzgjedhje të vogël të zgjedhjeve të ngurta të temave, të kryesuara nga Zanafilla.

Nëse nuk jeni të sigurt se nga filloni, ne do ju rekomandojmë së pari të kontrolloni direktivat zyrtare të WordPress – gjithçka që është plotësisht falas, dhe mund të shihni vlerësime nga përdoruesit e tjerë. Gjithashtu, hidhini një sy postimeve tona të mëparshme se si të blini një temë dhe si të zgjidhni shtojcën më të mirë për këshilla për t’ju udhëhequr në kërkimin tuaj.

Si të instaloni temat dhe shtojcat e WordPress

Nëse jeni duke kërkuar shtesa nga WordPress.org, mund të instaloni tema dhe shtojca direkt nga fundi i mbrapa i WordPress. Përndryshe, së pari duhet të shkarkoni skedarin që dëshironi dhe ta ruani atë në kompjuterin tuaj, pastaj ndiqni udhëzimet përkatëse më poshtë. Dosja duhet të hiqet – mos e nxirrni!

Instalimi i një teme WordPress

Për të instaluar një temë, së pari lundroni tek Pamja> Temat në fundin tuaj mbrapa të WordPress. Pastaj, klikoni në Shto nje te ri butoni në krye të ekranit:

Seksioni Temat e WordPress fund përfundon.

Nga këtu mund të shfletoni temat falas të ofruara nga WordPress. Nëse ka një që e lidh, thjesht kliko në blu instaloj butoni pastaj Aktivizoni butonin për të qenë duke përdorur temën.

Ose mund të ngarkoni temën tuaj të WordPress që keni shkarkuar nga faqja e internetit e palëve të treta ose tregu (si Themeforest). Për ta bërë këtë, klikoni në Ngarko temën butonin dhe zgjidh Zgjidhni skedarin. Navigoni në vendin ku keni ruajtur skedarin e temave të zinxhuar dhe hapeni. Do të ktheheni në Shtoni Temat ekran, ku mund të zgjidhni Instaloje tani:

Mundësia për të instaluar një temë të re.

Instaluesi do të marrë një moment për të kandiduar, pas së cilës do të merrni një mesazh duke ju thënë që tema është instaluar me sukses. Në këtë pikë ju mund të shikoni paraprakisht temën, ose të zgjidhni Aktivizoni për të filluar përdorimin e tij menjëherë:

Një mesazh që thotë se tema juaj u instalua me sukses.

Kjo eshte! Tema juaj e re është gati të shkojë. Ju gjithashtu mund të ndiqni së bashku me Udhëzuesi i WP Clipboard që mbulon instalimin e temave falas dhe ngarkimin e temave përmes FTP.

Instalimi i një plugin WordPress

Plugins janë instaluar në thelb të njëjtën mënyrë si temat. Filloni duke lundruar te plugins dhe zgjedhja Shto nje te ri në krye të ekranit:

Seksioni Temat e WordPress fund përfundon.

Ashtu si me temat, ju mund të gjeni të gjitha shtojcat falas WordPress.org të listuara këtu për bindësin tuaj. Për të instaluar një shtojcë falas, ju do të lakonit instaloj atëherë Aktivizoni buttons.

Ose ngarkoni një shtojcë tuaj duke përdorur Ngarko shtojcën butonin dhe zgjedhjen Zgjidhni skedarin. Gjeni dhe hapni skedarin e shtojcave të zinxhuar në kompjuterin tuaj, pastaj klikoni në Instaloje tani button:

Mundësia për të instaluar një plugin të ri.

Pas një momenti, do të shfaqet një mesazh duke ju thënë nëse shtojca është instaluar me sukses. Në këtë pikë, thjesht klikoni në Aktivizoni plugin:

Një mesazh që thotë se tema juaj u instalua me sukses.

Shtojca juaj e re tani është gati për t’u përdorur! Disa shtojcave mund të kërkojnë konfigurim shtesë pasi të aktivizohen – kontrolloni faqen që keni shkarkuar shtojcën ose faqen e internetit të zhvilluesit për më shumë informacion nëse është e nevojshme.


Disponueshmëria e gatshme e temave dhe shtojcave është një nga arsyet më bindëse për të përdorur WordPress. Platforma thelbësore është mjaft fantastike më vete, por kur filloni të përfshini tema dhe shtojca, papritmas keni akses në opsione gati të pakufizuara. Pavarësisht nga lloji i faqes që dëshironi të krijoni, bota më e gjerë e WordPress ofron një mjet për të përfunduar punën – ka shumë të ngjarë në një mënyrë të thjeshtë dhe të përballueshme.

Për të filluar të përfitoni nga temat dhe shtojcat e WordPress, së pari dëshironi të kontrolloni një drejtori të besueshme. Disa opsione të shkëlqyera janë vetë WordPress.org, ThemeForest dhe CodeCanyon, dhe faqja jonë e internetit. Sigurohuni që dini se si të zgjidhni temën më të mirë dhe të zgjidhni shtojcën e duhur për nevojat tuaja. Atëherë thjesht mund të ndiqni udhëzimet tona më lart për të instaluar temën ose shtojcën tuaj të re, dhe do të vendoseni të gjithë!

A keni ndonjë pyetje se si të filloni me temat dhe shtojcat e WordPress? Postoni pyetjet tuaja në pjesën e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map