Kur dhe si të transferoni detyrat e biznesit për blogun tuaj në WordPress

Si të transferoni detyrat e biznesit për blogun tuaj në WordPress

Si një profesionist i pavarur ose pronar i biznesit të vogël, është e rëndësishme të dini se kur t’i dorëzoni mbretërimet në një profesionist tjetër. Menaxhimi i blogut tuaj më mirë nuk vjen gjithmonë nga të shkruani përmbajtje të shkëlqyeshme ose të punoni gjatë gjithë orëve të natës. Në fakt, disa nga lëvizjet më efektive që mund të bëni si pronar i një blogu, përfshijnë ju duke dhënë ndihmën e punës tuaj.


Kjo nuk do të jetë një tranzicion i qetë, dhe ka shumë të ngjarë të jeni vonë në lojën e jashtme. Sidoqoftë, gjithmonë është më mirë vonë se kurrë.

Pronarët e blogut e dinë që kjo biznes kërkon që të vishni disa kapele. Kur filloni një blog të WordPress që do të thotë që tani jeni llogaritari i tij, menaxheri i marketingut, shkrimtari dhe stilisti.

Por, pasi të shihni një sukses, i njëjti blog do të bëhet i pamundur për tu drejtuar vetë. Prandaj, një plan i qëndrueshëm i jashtëm ju lejon të kurseni kohë për jetën tuaj dhe të drejtoni biznesin tuaj ashtu siç duhet të drejtohet.

Regjistrimi i burimeve të jashtme

Shtë e sigurt të thuhet se shumica e bizneseve dhe blogjeve të vegjël fillojnë me një pritje të lirë, të përbashkët. Ndonjëherë kjo është gjithçka që ju nevojitet, por herë të tjera do të zbuloni se azhurnimet janë në rregull.

Edhe nëse nuk keni nevojë të transferoheni në një VPS ose server privat, ekziston një pyetje tjetër që duhet të merret parasysh. Nëse duhet ta menaxhoni WordPress-in tuaj duke pritur ose duhet dikush tjetër?

Pritja e menaxhuar e WordPress është një koncept relativisht i ri, por është një ide e mrekullueshme. Jo vetëm që nuk duhet të shqetësoheni kurrë për kopjimet, joproduktive, azhurnimet ose shpejtësinë e faqes në internet, por instalimi i WordPress shpesh bëhet për ju.

Disa nga hostet që ofrojnë këtë lloj premiumi, të menaxhuar me WordPress, përfshijnë:

 • Kinsta
 • Motori WP
 • volant

Ju keni teknikisht dy mundësi për të gjetur dikë tjetër për të mirëmbajtur hostin tuaj. E para është ngjitja me hostin tuaj aktual të uebfaqes dhe duke parë nëse ofron host të menaxhuar. Nëse po, gjithçka që ju duhet të bëni është të thërrisni ekipin e shitjeve ose ndihmës dhe t’i kërkoni prej tyre t’ju përmirësojnë. Mbani në mend, që pritja më e menaxhuar është më e shtrenjtë se sa nuk menaxhohet. Lajmi i mirë për të shkuar me hostin tuaj aktual është se nuk keni pse të transferoni skedarë të faqes dhe të rindizni faqen tuaj në një host krejtësisht tjetër. Dobësi është se disa kompani pritëse nuk kanë shërbimet më të mira të menaxhuara me WordPress.

Mundësia e dytë është të gjesh një kompani pritëse me një host-specifik për WordPress. Këto janë Kinstas, Engines WP dhe Flywheels të botës. Do kompani ka ekspertizë vetëm në WordPress dhe WordPress, që do të thotë blog-u juaj është në duar të mira. Jo vetëm kaq, por secila prej këtyre kompanive pritëse ofron shërbime të menaxhimit të menaxhuar nga WordPress. Nëse nuk jeni me një host si Kinsta, do të duhet të transferoni faqen tuaj. Kjo është një dhimbje koke, por e nevojshme.

Pas kësaj, ju mund të regjistroheni për pritjen e menaxhuar. Edhe një herë, pritja e menaxhuar është më e shtrenjtë, por shpesh ia vlen.

Pse ia vlen?

Sepse tani nuk do të duhet të kaloni çdo kohë në pritje. Nëse faqja juaj shkon poshtë (e cila ka shumë të ngjarë që nuk do të bëjë nën pritjen e menaxhuar) hosti e merr atë përsëri dhe nuk funksionon pa pasur nevojë të telefononi. Kopjet rezervë janë përfunduar për ju, ndërsa gjithçka nga caching deri tek azhurnimet e shtojcave merret nga mikpritës.

Shtë një ide e mirë të transferosh burimin nga hosti kur të fillosh të zbulosh se je i shtypur për kohën. Nëse biznesi juaj ose blogu po fitojnë para dhe po përpiqeni të vazhdoni me detyrat e faqes në internet dhe aktivitetet tuaja të përditshme, pritja e menaxhuar ju heq stresin nga tavolina juaj.

Mirëmbajtja e jashtme e Mirëmbajtjes së Blogut

Mirëmbajtja e blogut është disi si menaxhimi i hosteve, përveç specialistëve të mirëmbajtjes së blogut, që mbulojnë shumë më tepër sesa pritja. Kjo përfshin azhurnime të rregullta temash dhe shtojcash, kontrolle sigurie, kopje rezervë cloud, një larmi të shtojcave premium për të përmirësuar faqen tuaj, monitorim 24/7 në kohë.

Shërbimet varen nga cila kompani freelancer ose kompani me të cilën shkoni, por në përgjithësi, duhet të merrni mbulimin dhe mbrojtjen e plotë të faqes tuaj të internetit.

Disa nga kompanitë më të mira për transferimin e mirëmbajtjes së blogut tuaj përfshijnë:

Ose mund të mësoni më shumë opsione në mbledhjen tonë të shërbimeve më të mira të mirëmbajtjes së WordPress. Në çdo rast, punësimi i një profesionisti të kualifikuar për të mirëmbajtur faqen tuaj në WordPress është një kursimtar i madh i kohës, duke liruar më shumë nga orët tuaja çdo javë për t’u përqëndruar në përmbajtje ose media sociale.

Kontabiliteti i jashtëm

Pavarësisht nëse e transferoni burimin tuaj nga llogaria juaj, varet se sa i madh është operacioni juaj. Për shembull, një blog i vogël me të ardhura nga bashkëpunëtorët ka të ngjarë të mbulojë shumicën e detyrave të kontabilitetit, duke rrëmbyer të gjitha raportet e bashkëpunëtorëve nga çdo muaj. Sa për një kompani me një faqe në internet WordPress, por pa funksionalitet eCommerce, mund të ketë kuptim të transferojmë kontabilitetin për dyqanin tuaj me pakicë, por faqja WordPress do të jetë vetëm një pjesë e vogël e kësaj.

Transferimi me të vërtetë hyn në lojë kur filloni të drejtoni një dyqan eCommece. E njëjta vlen edhe për bloget e mesme në të mëdha me fluks të shumtë të ardhurash. E gjithë qëllimi i dhënies së jashtme të kontabilitetit tuaj është të kurseni kohë dhe të siguroheni që librat tuaj të jenë në rregull. Në këtë mënyrë, kur të vijë koha e taksave, do të jeni të përgatitur dhe të organizuar. Përveç kësaj, keni më pak të ngjarë të keni probleme me IRS (ose qeveritë e tjera lokale).

Ju keni disa mundësi për të dhënë burimin jashtë kontabilitetit kur filloni një biznes WordPress. E para do të ishte gjetja e një kontabilisti përmes një shoku ose anëtari të familjes. Kjo kërkon më shumë kohë, por ju keni një shans të ulni një llogaritar për jetën.

Ne gjithashtu na pëlqejnë shërbimet si stol, i cili ofron një koleksion të kontabilistëve dhe mbajtësve të librave për bizneset e vogla. Ky shërbim administron librat tuaj me një tarifë mujore dhe jep paketat financiare të fundvitit që ju të kuptoni dhe paguani taksat tuaja.

Bookly punon në një mënyrë të ngjashme, ku paguhet një tarifë mujore, atëherë pronarët e bizneseve të vogla janë të lidhur me një ekip të dedikuar të kontabilitetit. Ky ekip ofron gjëra të tilla si konsultime të pakufizuara të taksave, regjistrime mujore, përgatitje tatimore, planifikim vjetor të taksave dhe pagave.

Marketingu i jashtëm dhe Dizajni

Nënkontrata juaj për krijimin e projektit shpesh fillon nga fillimi i blogut tuaj. Si shembull, mund t’ju duhet një logo, materiale për marketing ose një imazh me kokë në Facebook. Nëse nuk jeni dizajner, unë ju sugjeroj të shmangni bërjen e grafikëve tuaj. Ju dëmton vetëm biznesin tuaj.

Nëse keni pak para për të shpenzuar dhe doni pothuajse të garantoni një model të mirë, 99Designs është basti juaj më i mirë. Kjo ju lejon të partnerit me projektuesit dhe madje edhe të drejtoni konkurse ku dizajnet janë dërguar nga stilistë cilësorë që duan të fitojnë çmimin e madh.

Upwork gjithashtu ka disa freelancer të respektuar për punën e projektimit, por është më pak i një përzgjedhjeje të kuruar.

Për sa i përket ndihmës për marketing, mund t’ju ​​duhet kjo në muajt e parë të fillimit të blogut tuaj. Në fund të fundit, gjetja e klientëve dhe lexuesve të blogut është mënyra e vetme për të nxjerrë fjalën për markën tuaj.

Ulja në një person apo ekip i mirë për të punuar me të mund të zgjasë ca kohë. Do të dëshironi dikë me përvojë në kamare. Unë rekomandoj të kërkoni kërkesa të drejtpërdrejta nga miqtë dhe kolegët, megjithëse Upwork gjithashtu ka disa profesionistë të shkëlqyer të marketingut.

A jeni gati për të transferuar?

Ndonjëherë gjithçka që duhet të bësh është të transferosh nga disa punë të projektimit. Herë të tjera blogerët kanë nevojë për gjithçka, nga kontabiliteti deri tek pritja e menaxhuar, dhe nga punimet e projektimit deri te mirëmbajtja e faqes.

Pavarësisht nga ajo që ju kërkoni, shumë punëtorë janë duke pritur në internet për ta bërë biznesin tuaj të funksionojë pa probleme. Nuk ka asnjë arsye për të tërhequr flokët tuaj me marketing me email nëse ju urreni çdo moment të saj. Shkoni të gjeni një tregtar me email që i pëlqen procesi dhe di ta bëjë atë. E njëjta gjë vlen për krijimin e videove në YouTube, blogezimin e miqve ose ndonjë detyrë tjetër.

A keni provuar burime të jashtme? Apo jeni në gardh? Ne do të donim të dinim mendimet tuaja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map