Mënyra të Lehta (dhe të përballueshme) për të Bëni Një sit WordPress Vetë

A dallohet faqja juaj e WordPress? Nuk ka? Nëse jeni i ri në WordPress, është e zakonshme të lejoni që tema të bëjë pjesën më të madhe të ngritjes së rëndë, duke bërë një sit që nuk duket i keq, por ai që përzihet mjaft bukur me turmën. Por një model tërheqës, profesional në kërkim është i rëndësishëm. Mund edhe të jetë më e rëndësishme sesa përmbajtja juaj aktuale.


Në botën e marketingut në internet, ka qenë prej kohësh një fakt i pranuar mirë që “përmbajtja është mbreti”, por në të vërtetë, disa hulumtime duket se sugjeron ndryshe. Në fakt, DESIGN e një faqe në internet mund të ketë ndikimin më të madh në përshtypjen e parë.

Tani nuk po them që cilësia e përmbajtjes suaj nuk është e rëndësishme (është ajo që do të frymëzojë vizita të përsëritura, dhe natyrisht ndarje), por nëse dizajni juaj është aq i gabuar sa gjysma e vizitorëve tuaj as nuk shqetësohen të varen për një kohë të gjatë të mjaftueshme për ta lexuar atë, do t’ju mungojnë shumë lexuesve / klientëve potencialë. Kjo është arsyeja pse në këtë post unë do t’ju tregoj disa mënyra të lehta dhe të përballueshme, për ta bërë faqen tuaj të veçohet.

Përdorni Temat / Kornizat e Rregullueshme nga Get-go

wordpress-kornizat

Nëse nuk mendoni të mësoni se si të kodoni për të pasur një kontroll krijues mbi faqen tuaj në WordPress, ose të punësoni një zhvillues profesional, një nga gjërat më të mira që mund të bëni është të zgjidhni një temë me opsione të projektimit. Por kur është fjala për t’ju lejuar lirinë për të rregulluar temën tuaj – nuk kërkohet kodim – të dalloheni nga të gjithë përdoruesit e tjerë të temës së thënë, jo të gjitha temat janë krijuar të barabarta. Ka shumë tema që lejojnë gati 0 personalizim jashtë opsioneve të personalizimit të ndërtuara në WordPress (që në të vërtetë nuk është aq shumë).

Disa alternativa dalluese janë Totali, Rruga e Parë, Bëni dhe pinboard (të dyja falas) vetëm për të përmendur disa nga shumë opsione të shkëlqyera atje. Me Totalin për shembull, ju lejohet kontroll i plotë krijues se si do të duket faqja juaj, pa qenë e nevojshme të shkruani një linjë të vetme të kodit. Duke përdorur ndërtuesin e faqeve ju mund të krijoni çdo plan urbanistik, dhe pastaj përdorni më shumë opsione të ndërtuara në secilin modul për të rregulluar elementët e faqeve.

Ndërsa temat si Totali janë mjaft të thjeshta për t’u përdorur për shumicën e njerëzve të njohur me WordPress, mund të jetë pak e ndërlikuar të zotëroni si një fillestar të plotë. Nëse jeni plotësisht i ri për WordPress, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë një temë më themelore me më pak mundësi personalizimi si ????? Në këtë rast ju ende keni mundësinë për të ndryshuar ngjyrat, shkronjat, madhësitë dhe paraqitjen e përgjithshme të faqeve, por më së shumti ju zgjidhni nga opsionet e paravendosura sesa t’i duart tuaja të ndyra, duke nxjerrë faqen e internetit që dëshironi. Ndërsa po, kjo do të thotë që ju keni më pak kontroll detajesh, në të njëjtën kohë ju lehtëson të mos merrni kapur nga detajet e vogla, dhe të personalizoni faqen tuaj te internetit në mënyrë efektive në goditje të gjera.

Tani, asnjë lloj teme nuk është në thelb superior ndaj tjetrit, gjithçka varet nga konsumatori. Por nëse jeni fillestar kur bëhet fjalë për krijimin e faqeve në internet, si dhe WordPress, zgjedhja e një teme që ju jep një kontroll krijues mbi dizajnin pa ju mërzitur me opsione mund të jetë një ide e mirë.

Nëse jeni i dashuruar me temën tuaj të tanishme, dhe në thelb nuk ofron mundësi shtesë për personalizimin, mos u shqetësoni, ka ende disa gjëra që mund të bëni për ta bërë atë të qëndrojë, kështu që le të gërmojmë në ato.

Një nga mënyrat më standarde të diferencimit të një faqe WordPress nga të tjerët që përdorin të njëjtën temë, për ta bërë një sit tuajin, është të përdorni një logo në vend të titullit standard të tekstit + font. Nëse jeni me një buxhet të ngushtë, ose thjesht ju pëlqen të keni mundësinë që për shembull të krijoni logon tuaj, vetëm me tekst. E cila mund të tingëllojë e nënkuptuar, por duke zgjedhur me kujdes shkronjat dhe ngjyrat, ju mund të krijoni një logo shumë profesionale në kërkim të vetes.

Për të mësuar se si ta bëni këtë vetë, mund të shikoni kjo detaje si të postohet që ju tregon se si të krijoni një nga fillimi në fund. (Blog-u është gjithashtu një shembull i një siti shumë të njohur që përdor një logo vetëm me tekst, nëse kjo ju shqetëson.)

Ka shumë vende ku mund të merrni një logo me çmim të ulët, një popullor por i diskutueshëm alternative alternative e buxhetit është Fiverr. Ku në teori mund të merrni një logo të përfunduar për 5 dollarë. Gjëja për fiverr është se ju thjesht nuk paraqisni, do të duhet të bëni vetë hulumtimin tuaj dhe të gjeni një projektues që ka rekordin e dizajnit të logove që duken si pikërisht lloji i gjërave që mund të dëshironi. Pritja është gjithashtu shpesh mjaft e gjatë. (Gjithashtu janë 5 dollarë, prandaj mos prisni një dizajn unik, prisni disa clipart të përshtatshëm së bashku me tekstin me një font të ftohtë.)

Ndoshta alternativa më e njohur e intervalit mesatar është 99 Dizajne, ku nuk punësoni një stilist përpara dhe pastaj ai / ajo e harton atë, nr. Në 99designs, ju filloni një konkurs për dizajn, dhe ju duhet të zgjidhni midis shumë modeleve atë që ju mendoni se rezonon më së shumti me ju dhe markën tuaj. Shtë një lloj si të kesh aftësitë e një stilisti vetë, pasi me të gjitha zgjedhjet, ju mbani shumë kontroll krijues.

Përdorni një plugin Builder page për të krijuar një faqe personale të personalizuar

vizuale-kompozitor

Duke përdorur një ndërtues faqesh, mund të ndryshoni plotësisht përshtypjen e parë që një vizitor merr kur ai / ajo viziton faqen tuaj. Ju mund të merrni zgjedhjen tuaj nga shtojcat e ndërtuesve të faqeve që ne kemi shqyrtuar tashmë, ose të merrni një nga zgjedhjet tuaja. Nëse keni zgjedhur të shkoni me një nga temat që unë rekomandova më herët, se tema juaj mund të ketë një ndërtues faqesh, të integruar tashmë.

Ndërtuesit e faqeve e bëjnë procesin e krijimit të një uebsajti me porosi të menaxhueshëm për përdoruesit e WordPress që nuk janë zhvillues. Visual Composer është deri më tani një nga shtojcat më të njohura të krijuesve të faqeve WordPress, të krijuara dhe me një arsye të mirë. Ndërfaqja e lehtë për t’u përdorur u lejon përdoruesve të ndërtojnë faqe në pjesën e përparme, kështu që ju mund ta shihni faqen tuaj në faqen tuaj live teksa jeni duke e ndërtuar atë (kjo përfshin në të vërtetë duke parë zgjedhjet e ngjyrave, kolonat, fragmentet, rrëshqitësit dhe më shumë të gjithë jetojnë si ju shkulni ato).

Përdorni Widgets / sidebar tuaj

Një mënyrë tjetër e thjeshtë për të ndryshuar pamjen dhe ndjenjën e faqes suaj të internetit është vendosja e elementeve vizuale kryesore në shiritin anësor. Këto mund të jenë mini-banderola të vetë-dizajnuara, ose thjesht plugins widget të dukshme dhe të dobishme që përshtaten mirë me pjesën tjetër të dizajnit të faqes tuaj. Për shembull, një plugin widget që tregon postimet e njohura dhe tregon imazhet e tyre të paraqitura. Pagesë depo e plugin WordPress.Org – ato kanë ton të shkëlqyeshëm plugins widget falas që mund të përdorni për të ndryshuar pamjen tuaj të internetit.

Hiqni shiritin anësor / Shkoni me gjerësi të plotë

të plotë-width-website

Këto ditë shumë tema ofrojnë këto mundësi, e vetmja gjë që duhet të bësh është të na bësh prej tyre. Shpesh është e lehtë sa të kontrollosh një kuti ose të klikosh një buton. Kjo gjë varet nga tema ku mund të gjeni opsionet e paraqitjes. Por, për temën tonë Totali, opsioni për të zgjedhur një plan urbanistik me gjerësi të plotë mund të vendoset globalisht nga Customizer Theme ose në bazë për faqe, duke përdorur Cilësimet e faqeve individuale.

Nëse tema juaj e mbështet atë …

Në këtë pikë ne po kalojmë në zonë që shumë tema nuk e mbështesin dhe se me të vërtetë nuk ka asnjë shtojcë që merret mjaft mirë me të cilën ia vlen të merresh. Nëse tema juaj nuk e mbështet këtë.

Ndrysho lart shkronjat

Tani kjo është diçka që do të kërkojë disa rreshta kodesh nëse nuk keni zgjedhur një temë me aftësinë për ta bërë atë. Por nëse tema juaj e lejon atë, dhe ju tashmë keni një gamë shkronjash për të zgjedhur, ju rekomandoj të lexoni ky artikull mbi shkronjat e çiftimit parë. Kjo do t’ju ndihmojë të zgjidhni fontet që punojnë së bashku për të krijuar një vibe profesionale, në vend që faqja të duket sikur vuan nga çrregullimi i shumëfishtë i personalitetit.

Dhe nëse tema juaj nuk vjen me opsione të integruara të fonteve, gjithmonë mund të përdorni një shtojcë. WP Google Fonts plugin free WordPress është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të shtuar mbështetje për më shumë se 670+ fontet e personalizuara të Google në temën tuaj.

Ndryshoni lart skemën e ngjyrave

color-mbledhës

Ndërsa kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme, ndoshta mënyra më e mirë për ta bërë faqen tuaj të veçohet, është gjithashtu një rrugë e rrezikshme për të zbritur të papërgatitur. Lexoje kete artikull mbi disa udhëzime sigurie për tu siguruar që nuk shkoni shumë larg me skemën tuaj të ngjyrave. Dhe nëse tema juaj përdor një dizajn të sheshtë, mund të ‘vidhni’ disa frymëzim për paletat e ngjyrave këtu.

Pasi të jeni gati për të shkulur ngjyrat e faqes tuaj, megjithëse shumica e temave e bëjnë më të lehtë. Shumë tema (falas dhe premium) vijnë me lëkurë me ngjyra të integruara, opsione me ngjyra të personalizuara në Customizer Theme ose me mundësi për ngjyrat e ndërtuara në ndërtuesin e faqeve. Ose, ashtu si me shkronjat, gjithashtu mund të instaloni një shtojcë falas për të shkulni ngjyrat e temës.

Ndryshoni dimensionet / gjërat e tjera

Për shembull, mund të ulni lartësinë e kokës së faqes tuaj për të marrë më shumë nga përmbajtja juaj aktuale e paketuar në përshtypjen e parë të një vizitori. Ose mund të rrisni / ulni gjerësinë e shiritit anësor. Kjo zakonisht është drejtpërdrejt, dhe nganjëherë vetëm duke provuar dhe duke shikuar rezultate, do të jeni në gjendje të zbuloni nëse ka përmirësime që duhen bërë.

Temat që përdorin ndërtuesit e faqeve do t’ju lejojnë të lëvizni lirshëm elementë përreth, kështu që ju mund të shtoni më shumë hapësirë ​​të bardhë kur është e nevojshme ose të riorganizoni elementin e faqes me lehtësi. Përveç kësaj, tema të tjera si Totali gjithashtu shtojnë opsione të integruara për pothuajse çdo element të temës (mbushja e kokës, gjerësia e shiritit anësor, madhësitë e figurave, cilësimet e reagimit dhe shumë më tepër), përveç të gjitha karakteristikave të shtuara nga ndërtuesi drag & drop.

Farëdo që të bëni, mbajeni pastër

Një nga gjërat që shumë njerëz gabojnë kur përpiqen të personalizojnë uebfaqen e tyre, është se ata shtojnë shumë elementë të panevojshëm, në vend që të ndryshojnë disa nga elementët kryesorë paraprakë të dizajnit, për tu përshtatur më mirë me markën dhe vizionin e tyre.

Faqja juaj nuk ka pse të jetë komplekse për tu dukur mirë. Në fakt, në shumicën e rasteve, është e kundërta. Uebfaqet e rrëmujshme dhe shumë komplekse janë parë si më të shëmtuara se ato të thjeshta, të thjeshta për t’u ndjekur. Kjo do të thotë që edhe nëse keni mundësinë të shkoni për 4 shufra anësore, ose të ngjitni logon tuaj 8 vende, ndoshta thjesht ngjiteni me atë.

Nëse keni ndonjë plan me të cilin po luftoni, histori suksesi për t’u shfaqur ose pyetje, ju lutemi ndani. Ose nëse keni ndonjë këshillë ose shtojcë që ju ndihmuan të rregulloni uebfaqen tuaj, do të donim të dinim se cilat ishin. Na lini një koment më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map