Pse duhet të konsideroni vllogërim dhe si të filloni

Pse duhet të konsideroni vllogërim dhe si të filloni

A keni menduar të bëni vlogging, por nuk jeni të sigurt se nga filloni? Vlogging mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar një vijim, promovoni faqen tuaj të internetit WordPress, shesni produkte ose shërbime, gjeneroni drejtime ose, nëse qëlloni në kohën e madhe, bëni famën dhe pasurinë tuaj.


Në këtë udhëzues të vlogging, ne do të diskutojmë saktësisht se çfarë është vlogging, dhe përfitimet që vlogging mund të japin për ju, faqen tuaj të internetit dhe biznesin tuaj. Ne pastaj do të shikojmë hap pas hapi se si të krijojmë një vlog, ta promovojmë në YouTube dhe ta lidhim atë në faqen tënde të WordPress. Le të fillojmë…

Isfarë është duke bërë vogël?

Vlogging, ose prerjet video, është një fenomen që me të vërtetë është hequr në 5 vitet e fundit. Thjesht vlogging është një prirje Blogging video, në krahasim me postimet e shkruara në blog. Edhe pse fillimisht shihej si një argëtim për brezin e ri, vlogging kohët e fundit është bërë një opsion i shkëlqyeshëm për të gjitha moshat.

Vlogging mund të bazohet në temë, duke e bërë atë një medium ideal për individët dhe bizneset njëlloj. Thjesht zgjedhni ngrohtësinë tuaj dhe filloni të regjistroni. Sidoqoftë, bërja e videove interesante që tërheqin një audiencë mund të jetë shumë më e vështirë … përpiquni të mos e lejoni që kjo t’ju heqë! Ka shumë përfitime për shfletimin, dhe cilado qoftë qëllimet e biznesit tuaj ose personal, vlogging mund të jetë një mënyrë efektive për t’ju ndihmuar t’i arrini ato.

Ku duhet të Vlog

YouTube

Shumica e vlogging ndodh YouTube. Me mbi 1 miliard përdorues aktivë çdo muaj, YouTube është motori i dytë më i madh i kërkimit pas Google. Ai u mundëson individëve të krijojnë kanalet e tyre në YouTube, të prodhojnë listat e listave të etiketuara të videove të ngarkuara, të transmetojnë video live, të bisedojnë drejtpërdrejt me audiencën e tyre, si dhe të ofrojnë shumë karakteristika të tjera. Kjo e bën YouTube një platformë ideale për vlogger.

Ka edhe kanale të tjera që janë të njohura në mesin e vlogger. Në varësi të ngrohtë tuaj të ngrohtë dhe audiencës, ju mund të dëshironi të konsideroni vlogging në vimeo, Facebook ose Facebook Live, dhe madje Instagram. Nëse keni një uebfaqe, duhet të publikoni edhe vlogjet tuaja në faqen tuaj. Sidoqoftë, nëse postoni në platforma të tjera, gjithmonë bëni kështu përkrah YouTube. Numri i madh i vizitorëve të YouTube e bën atë të shkojë në vend nëse dëshironi të bëheni një vlogger të suksesshëm.

Përfitimet e Vlogging

Ka përfitime të shumëfishta për shfletimin, duke e bërë atë një ndjekje ideale për bizneset dhe individët njësoj. Pra, le të hedhim një vështrim në disa nga mirat më të mira …

Fama dhe Pasuria

Disa nga vloggerët më të famshëm kanë grumbulluar qindra mijëra ndjekës, dhe videot e tyre shikohen nga miliona. Jo vetëm që janë bërë të famshëm, këta vlogger kanë bërë para të mëdha përmes reklamave në videot e tyre. Vloggers popullore mund të paguhen nga kompanitë për të promovuar produktet e tyre, veshin markat e tyre dhe për të dërguar trafik në faqet e tyre të internetit.

Arrijnë një audiencë më të gjerë

Përdorimi i YouTube si një platformë për vlogs tuaj ju lejon të arrini një audiencë më të gjerë. Ky motor kërkimi siguron që videot tuaja të jenë më të arritshme për masat sesa nëse sapo keni postuar vlog në faqen tuaj të internetit të WordPress. Pasi videot tuaja të shikohen nga një audiencë e re në YouTube, atëherë mund të përdorni vlogjet tuaja për të drejtuar trafikun në faqen tuaj të internetit, gjeneroni drejtime, shesni produkte dhe shumë më tepër.

Angazhohuni drejtpërdrejt me audiencën tuaj

Vlogging ju lejon të angazhoheni direkt me audiencën tuaj. Duke u ‘njohur me ju’ përmes vlogs tuaj, shikuesit tuaj shpejt do të vijnë për t’ju besuar dhe do t’ju shohin si ekspert në fushën tuaj. Duke u lidhur në këtë mënyrë me komunitetin tuaj, audienca juaj e synuar ka më shumë të ngjarë të ju kujtojë, përdorni shërbimin tuaj ose blini nga faqja juaj.

Drejtoni trafikun në faqen tuaj të internetit

Shumë blogerë dhe biznese përdorin vlogging për të drejtuar trafikun në faqen e tyre të internetit. Shikimi i videove po bëhet shpejt si normë dhe lloji i preferuar i mediave online. Shumë njerëz tani do të shikojnë një video, por do të kalojnë në një artikull të shkruar. Kështu që faqet e internetit shpesh përdorin vlogging për të tërhequr vizitorë të rinj, si dhe për të ndihmuar mbajtjen e atyre aktualë.

Promovoni sitin tuaj të anëtarësisë, shesni produkte dhe më shumë

Vlogs mund të përdoret si pjesë e strategjisë tuaj të marketingut. Farëdo që faqja juaj në internet është duke shitur, përdorni vlogging për ta promovuar atë. Nëse keni një sit anëtarësie, shpjegoni pse shikuesit duhet të regjistrohen. Nëse keni një dyqan eCommerce, shfaqni produktet tuaja dhe tregojuni atyre që shikojnë pse duhet të bëjnë një blerje. Apo dëshironi që njerëzit të vizitojnë blogun tuaj? Pastaj ua shisni përmbajtjen atyre përmes vlogs.

Si të fillohet si një vllogger

Pra, tani ju e dini pak rreth asaj që është vlogging dhe shpërblimet që mund të vijnë prej saj. Tjetra, le të shohim se si të fillojmë si një vlogger.

Konsideroni përmbajtjen tuaj

Si gjithmonë në internet, përmbajtja është thelbësore. Nëse doni të ndërtoni një vlogging të madhe në vijim, atëherë duhet të prodhoni video interesante. Gjeni një vend që ju intereson, ose ka të bëjë me faqen tuaj të internetit në WordPress. Pastaj merrni kohën tuaj të vendosni se cila përmbajtje do të jetë në videot tuaja. Konsideroni të postoni video, intervista, skica komike ose ndonjë gjë tjetër që do të jetë e vlefshme ose argëtuese për shikuesit tuaj.

Disa vlogger planifikojnë ato që do të thonë, të tjerët thjesht ad lib. Sido që të jetë, sigurohuni që videot tuaja të jenë argëtuese, informuese dhe të rëndësishme. Vlogs tuaj duhet të lidhen me audiencën tuaj të synuar dhe t’i frymëzojë ata të bëhen ndjekës të rregullt.

Duke filmuar Vlogs

video

Kur filmoni vlogs, sigurohuni që të përdorni një aparat fotografik me cilësi të lartë të videos. Testoni cilësinë e tingujve, dhe nëse është e nevojshme investoni në mikrofon. Dhe regjistroni videot tuaja në një dhomë të ndriçuar mirë për të siguruar që ato nuk janë shumë të errëta. Nëse vlog-et tuaja janë me cilësi të ulët dhe janë të vështira për tu shikuar ose dëgjuar, atëherë audienca juaj nuk do të varet, prandaj merrni kohën tuaj për ta marrë atë si duhet.

Redakto videot e tua

Pasi të keni regjistruar videon tuaj, do të duhet ta modifikoni. iMovie për Mac ose Redaktori Video VSDC për Windows janë të dy mjete efektive për redaktimin e lirë, nëse sapo filloni. Sidoqoftë, për ata që kërkojnë një zgjidhje premium me karakteristika më të përparuara, Redaktori i Filmit Video është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Kur redaktoni videon tuaj, shtoni logon tuaj të internetit, si dhe një faqe fundore që shfaq thirrjet për veprim. Kërkojuni njerëzve që të pëlqejnë videon tuaj, të komentojnë në diskutimin më poshtë, të ndjekin kanalin tuaj në YouTube ose të vizitojnë faqen tuaj të internetit. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar një komunitet në YouTube, për të përhapur përmbajtjen tuaj dhe për të drejtuar trafikun në faqen tuaj të internetit në WordPress.

Sapo të përfundojë videoja juaj, jeni gati ta ngarkoni atë në YouTube.

Marrja e duhur në YouTube

Marrja e duhur në YouTube është një pjesë e rëndësishme e procesit të shfletimit. Së pari, ju duhet të rritni më poshtë dhe t’i bindni ata të vizitojnë faqen tuaj të internetit, të regjistroheni në listën tuaj të postës elektronike, të blini produkte ose të bëni çfarëdo tjetër që mund të jenë objektivat tuaja. Këtu mund ta gjeni vetëm atë…

Krijoni Kanalin Tuaj në YouTube

YouTube Channel

YouTube ju lejon juve krijoni kanalin tuaj, ku mund të ngarkoni të gjitha logot tuaja. Ju mund të shtoni imazhin tuaj ose logon dhe përshkrimin në faqen e kanalit tuaj, të krijoni listat tuaja të dëgjimit, të dërgoni mesazhe, t’i përgjigjeni komenteve dhe shumë më tepër. Tifozët tuaj pastaj mund të ndjekin kanalin tuaj, duke e bërë më të lehtë për ta të gjejnë vlogjet tuaja.

Shtoni metadata të videos në secilin Vlog që postoni

Metadata

Sa herë që ngarkoni një llogari të re, duhet shtoni metadata. Kjo do t’i ndihmojë vlogjet tuaja të renditen në YouTube dhe Google, si dhe t’i lehtësojnë shikuesit e rinj t’ju gjejnë.

Shkruani një titull dhe përshkrim për secilën video, përfshirë fjalët kyçe ashtu siç dëshironi me një postim në blog. Shtoni URL-në e faqes suaj të internetit në përshkrimet që shikuesit të mund të hyjnë lehtësisht në faqen tuaj. Dhe përfshini thirrje për veprim, duke inkurajuar njerëzit të ndajnë videon tuaj, të shtoni një koment ose të ndjekin kanalin tuaj.

Përdorni Kartat YouTube

Kartat YouTube ju mundësojnë të shtoni ndërveprim në videot tuaja. YouTube ju lejon të shtoni pesë karta në secilin vlog. Këto karta shtojnë shënime në videot e tua. Në varësi të kartave që përdorni, mund të tregoni imazhe të personalizueshme, tituj, thirrje për veprim dhe lidhje URL në faqen tuaj të internetit. Këto karta mund të jenë shumë efektive për t’ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja të shfletimit, si dërgimi i trafikut në faqen tuaj të internetit ose rritja e shitjeve të produktit tuaj të dyqanit në internet.

Shfaqni Vlogs tuaj në Uebfaqen tuaj të WordPress

Embed YouTube

Shfaqja e ushqimit tuaj të YouTube ose vlogs më të fundit në faqen tuaj të internetit WordPress është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lidhur dy platformat dhe për të inkurajuar vizitorët e faqes tuaj të ju ndjekin në YouTube. Një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për ta bërë këtë është të instaloni falas Embed YouTube plugin.

YouTube Embed do t’ju mundësojë të futni kanalin tuaj YouTube ose listën e luajtjes, apo edhe një transmetim të drejtpërdrejtë, si një burim në uebfaqen tuaj të WordPress. Kjo shtojcë është shumë e personalizueshme dhe ka një gamë karakteristikash mbresëlënëse. Kjo ju jep mundësinë për të shfaqur dhe promovuar vlogging tuaj për audiencën tuaj në faqen e internetit, duke i inkurajuar ata të bëhen pasues.

Ose thjesht përdorni opsionet tuaja të temës

Vogëlitje me temë totale të WordPress

Një mënyrë e shpejtë për të shtuar vlogs tuaj është të përdorni WordPress ‘të integruar oEmbed mbështetje për video. Kopjoni lidhjen e thjeshtë (jo kodin e ngulitur – vetëm url) për videon tuaj në Youtube dhe ngjiteni në çdo postim ose faqe për ta shtuar dhe formatizuar automatikisht.

Një tjetër mundësi është të përdorni mbështetjen e temës suaj për postimet e paraqitura ose median e faqeve, si dhe për çdo element ndërtues faqesh. Për shembull, Tema totale e WordPress përfshin një format postimi video (të cilin mund ta shihni në Gamer Vlog demo treguar më lart), si dhe një modul të ndërtuesve të faqeve të personalizuara, kështu që ju keni shumë mundësi për të shtuar shtesat tuaja.

Mendimet përfundimtare për vlonjatin

YouTube ofron të dobishme analitikë të sjelljes suaj të kanalit dhe audiencës. Kështu që, pasi të keni qenë duke shfletuar për një kohë, monitoroni analizën tuaj në YouTube për të parë se çfarë lloji i përmbajtjes vlog po rezonon me shikuesit tuaj.

Mos harroni, ndërtimi i një baze tifoz vlogging mund të marrë kohë. Por nëse ndiqni hapat e mësipërm, menjëherë do të jeni përpara konkurrencës. Paç fat!

Whatfarë po ju ndalon të mos bëni vlogging? Ju lutemi ndani mendimet tuaja në komentet më poshtë…

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map