Pse duhet të vetë-pritni Portofolin tuaj të Fotografisë me WordPress?

Pse duhet të vetë-pritni Portofolin tuaj të Fotografisë me WordPress

A jeni pronar i biznesit të fotografisë? Atëherë e dini se sa e rëndësishme është të përfaqësoni veten dhe markën tuaj ndërsa tërheqni klientë të rinj. Paraqitja e punës suaj të fotografisë është një mjet i dobishëm për markë. Ka shumë mundësi për mënyrën sesi mund të krijoni një galeri në internet të punës tuaj. Sinqerisht, vetë-pritja e portofolit tuaj të fotografisë, pasi mund të duket e vështirë për t’u krijuar, është alternativa më e mirë. Shikoni arsyet kryesore pse duhet të keni një portofol në faqen tuaj të internetit nga shoku ynë Viktor nga webcreate.me.


Dokush mund të krijojë një vitrinë unike të punës

Fotografia është komunikim vizual, si dhe dizajnim në internet. Në mënyrë që të shfaqni rezultatet e punës tuaj te klientët e mundshëm, dhe të siguroni informacione shtesë rreth autorit, duhet të krijoni një portofol në internet dhe t’i qaseni asaj si një metodë e markë personale.

Edhe pse mund të duket e vështirë në fillim e vërteta e çështjes është që ju mundeni krijoni një portofol tërheqës duke përdorur WordPress dhe rregullojeni atë sipas nevojave tuaja. Shumë fotografë atje kanë faqe mahnitëse që ata krijuan duke përdorur temat e WordPress. Portofolet e dizajnuara mirë në një industri kaq konkurruese e vendosin punën tuaj në sytë e klientëve në një nivel më të lartë. Gjithashtu, çdo mjet në internet që përdorni për të promovuar markën tuaj personale në internet, herët a vonë do të shlyhet.

Adfarë avantazhesh keni nga vetë-mbajtja?

Le të fillojmë me diçka shumë të qartë nga rreshtat e shkruar më lart. Do të përmirësoni të paktën një aftësi më shumë. Si fotograf ju me shumë mundësi nuk do të mendoni Sistemet CMS dhe krijimin e faqeve të internetit. Por nëse vendosni ta provoni, do të pasuroni aftësitë tuaja dhe do të merrni më shumë njohuri mbi mënyrën sesi funksionojnë faqet e internetit.

Nëse mendoni se do të jetë humbje kohe, le ta korrigjojmë këtë gabim. Duke studiuar disa mësime të thjeshta për WordPress, do të keni mundësi të zgjidhni mbajtjen më të mirë të WordPress, të instaloni WordPress, të shtoni një temë portofoli WordPress dhe të rregulloni paraqitjen ose pamjen tuaj të faqes në internet. WordPress është gjithashtu një zgjidhje e lezetshme pasi nuk keni nevojë të shpenzoni kohë duke kërkuar një projektues të besueshëm të uebit ose të shpenzoni një ton të hollash duke e dhënë atë (përveç nëse me të vërtetë dëshironi diçka të veçantë). Plus është shumë e thjeshtë të mirëmbani një faqe në internet WordPress vetë – shumica e azhurnimeve kërkojnë vetëm një klik të një butoni.

Të flasim për markë personale përfitimin unik të të pasurit portofol të vetë-pritur është një mundësi për të zgjidhni emrin e domenit tuaj. Kjo e bën faqen tuaj të internetit të duket e besueshme, e besueshme dhe profesionale duke mos përmendur përparësinë më të madhe të marketingut personal.

Kjo vjen dorë për dore me tuajin shumë vetë adresë e-mail që nënvizon perspektivën profesionale. Adresat e postës elektronike përfshihen në shumë plane pritëse (ose mund të blihen veçmas) dhe ju lejojnë të menaxhoni më mirë kutinë tuaj postare.>

Kompanitë e mira të pritjes gjithashtu ofrojnë gjithashtu të shumta karakteristikat dhe aplikacionet brenda hostit në vetvete. Kjo mund të përfshijë qasje të menjëhershme në FTP, rezervë automatik, aplikacione të instalueshme me lehtësi, skanim të Malware, caching të integruar, faqet e skenimit dhe më shumë. Ju mund të shihni rishikime të disa prej kompanive më të mira të hostimit të WordPress në faqen e faqes së pritjes dhe blogut WPExplorer.

Gjithashtu, shumë nga galeritë falas online ofrojnë vetëm hapësirë ​​të kufizuar. Si fotograf, ju e dini se sa e rëndësishme është ruajtja, pasi mund të jetë një problem mjaft i madh kur doni të ngarkoni dhe shkëmbeni imazhet tuaja me cilësi të lartë. Shumica e kompanive pritëse ofrojnë plane themelore që janë të përballueshme, por ofrojnë vetëm disa gigabajt dyqane, por kjo mund të azhurnohet për një tarifë të vogël. Varet plotësisht nga ju se si menaxhoni madhësinë e skedarëve të pritur dhe sa hapësirë ​​do të zgjidhni.

Si mund të përfitojë marka juaj personale nga një Portofol i vetë-pritur?

personal-markë

Përmes karrierës tuaj ju ka shumë të ngjarë të përjetoni shumë hile që e bëjnë jetën tuaj më të lehtë. Pse të mos i ndajmë ato në blog? Blogimi si një mjet personal i marketingut vjen me disa avantazhe.

Nëse shkruani postime unike në blog, kjo do të thotë mundësi më e lartë që njerëzit të mund t’ju drejtohen nga kërkimi organik. Arritja organike është falas dhe është trafiku nga një grup i synuar i cili mund të jetë i interesuar për shërbimet tuaja.

Për motorët e kërkimit sinjalizon që faqja juaj e internetit është e besueshme. Përmbajtja e azhurnuar rregullisht dhe faqet më të indeksuara mund të nënkuptojnë që keni një shans më të mirë për t’u renditur.

Sapo ti publikoni përmbajtje të dobishme, njerëzit e lidhin atë, ndajnë atë dhe trafiku i ri nga burime të ndryshme mund të çojë në faqen tuaj. Përpjekja juaj paguhet në një formë me të vërtetë të efektshme pasi nuk keni nevojë të shpenzoni shumë kohë dhe para për të promovuar punën tuaj, pasi lexuesit tuaj do ta ndajnë atë në media sociale në vend. Gjëja e mirë është që postimi është akoma atje, kështu që mund të arrijë tek njerëzit e rinj gjithashtu shumë ditë pas publikimit (ose edhe vite nëse freskoni përmbajtjen tuaj për ta mbajtur atë të rëndësishme).

Nëse nuk shkruani shumë gjatë postimet “si të bëni” shumë shpesh, mund ta përzieni atë me një përzgjedhje tematike të fotove tuaja, duke shkruar përshkrime të shkurtra duke përdorur shënjestër Keywords. Fuqia e bllokimit për ju do të thotë që përmbajtja që ju krijoni ndihmon audiencën tuaj të synuar, prandaj ju do të bëheni burim i besueshëm.

Siç e përmendëm, Blogimi është i mirë për renditjen në motorët e kërkimit. Përveç përfitimeve nga Blogging, ju mund të zgjedhni faqen tuaj të internetit të vetë-pritur duke përdorur titujt tuaj të meta, duke ndryshuar permalink-et etj. Google tregon rezultatet që janë më të rëndësishme, prandaj sigurohuni që me të vërtetë të optimizoni postimet tuaja përpara se të publikoni, në mënyrë që të rritni shanset tuaja për t’u renditur më lartë në rezultate.

Nëse vetë-pritni portofolin tuaj mund të fitoni para shtesë me blogun tuaj WordPress duke vendosur reklama dhe kontrolluar të ardhurat që do të shkonin në xhepin e dikujt tjetër.

Një formë e thjeshtë kontakti ju lejon gjithashtu të jepni përgjigje për kërkesat e klientëve të mundshëm. Nëse jeni në gjendje të përgjigjeni duke përdorur Chat Chat, ju keni pozitë të përsosur për negociata dhe vendosni bashkëpunim.

Kontroll i plotë mbi faqen tuaj me shtojcat e fotografisë

Kjo fiton mbi gjithçka. Mundësia për të menaxhuar, ndryshuar dhe rregulluar faqen tuaj të internetit pa asnjë kufizim është përfitimi kryesor. WordPress gjithashtu ofron ton plugins të cilat mund t’i përdorni për të shtuar funksionalitete interesante ose unike në faqen tuaj të internetit. Këtu janë disa që mund t’i konsideroni.

Galeria e Dëshmive e Fotografive të Picu WordPress

Galeria e Dëshmive e Fotografive të Picu WordPress

Picu është një shtojcë për fotografët e WordPress, që e bën procesin e përzgjedhjes së imazhit me klientët shumë më të lehtë. Pasi të bëhet një fotosesion, në vend që të ngarkojë imazhet në Dropbox ose një shërbim të ngjashëm, fotografi ngarkon imazhet në një koleksion të drejtë brenda WordPress në serverin e vet të saj në internet, dhe ia dërgon klientit nga atje.

Klienti më pas merr një email të këndshëm në fund të tyre me një lidhje me koleksionin. Galeria është shumë intuitive dhe i lejon klientit shumë lehtë të zgjedhë cilat imazhe do të dëshironin të kishin redaktuar. Pasi klienti të aprovojë zgjedhjen, fotografi merr një njoftim përmes postës elektronike. Lista e emrave të skedarëve më pas mund të kopjohet dhe ngjitet në Lightroom ose në çdo redaktues tjetër të figurave të zgjedhura për të filtruar për imazhet e zgjedhura dhe të fillojë përpunimin e tyre menjëherë menjëherë.

Për më tepër, koleksionet Picu gjithashtu mund të mbrohen me një fjalëkalim unik, kështu që klientët duhet të shkruajnë një fjalëkalim për të qenë në gjendje të shohin imazhet dhe të fillojnë të zgjedhin.

Me përdorimin e një kodi të shkurtër personal, është e mundur të shfaqni një listë të koleksioneve kudo në vend, për shembull të ndërtoni një faqe “Zona e Klientit” me të gjitha koleksionet ose faqet individuale për secilin klient me koleksionet përkatëse.

Shtojca kryesore është në dispozicion lirshëm në WordPress.org, dhe mund të përmirësohet me shtesa premium që mund të blihen në Picu.io.

Mbi ty

Mos u çudit më dhe le që arti juaj i fotografisë të bëjë përshtypje sa më shumë njerëz që të jetë e mundur. Ndërtimi i një portofoli në internet mund të jetë i lehtë me WordPress. Qëndroni përpara konkurrencës dhe krijoni platformën tuaj për të shfaqur më të mirën e punës suaj dhe për të rritur shanset tuaja për t’u punësuar.

A keni ndonjë këshillë tjetër për ndërtimin e një portofoli në internet? Apo ndoshta një pyetje? Thjesht lini një koment më poshtë – ne do të donim të dëgjonim nga ju!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map