Si ta bëni faqen tuaj të biznesit të WordPress më sociale

Kur vendosni prezencën e biznesit tuaj në internet, është e lehtë t’i merrni gjithçka shumë seriozisht. Dhe ju duhet – sigurisht – por është mirë të kesh edhe një argëtim. Dhe një mënyrë për të integruar argëtim në faqen tuaj të internetit është ta bëni atë shoqërisht të ndashëm dhe interaktiv. Kjo jo vetëm që rrit mundësinë e vizitorëve të ndajnë faqen tuaj, përmbajtjen dhe postimet në blog në kanalet e tyre sociale, por gjithashtu rrit aftësinë e audiencës tuaj për t’u angazhuar drejtpërdrejt me ju. Dhe sa më shumë të krijoni veten si një “person i vërtetë” në internet, pritja më e mirë do të merrni për biznesin tuaj.


Nëse faqja juaj bazohet në WordPress, rritja e shikueshmërisë suaj sociale është shumë e lehtë. Ka një ton plugins atje që e bëjnë të mundur. Por cilat janë ato më të mirat për sa i përket funksionalitetit dhe lehtësisë së përdorimit, dhe cilat janë ato më të mirat për bizneset? Mos u shqetëso Të kam mbuluar. Këtu janë disa mjete që duhet të keni për ta bërë faqen sociale të biznesit tuaj në WordPress më sociale:

Jetpack

Jetpack

Megjithëse mund të duket qartë, Jetpack është një mjet i fortë për çdo faqe të WordPress, që do të thotë se ai fitoi vendin e tij të ligjshëm në këtë listë (postimi i Ajeet në Jetpack për të mësuar më shumë rreth kësaj shtese të fuqishme WordPress).

Ndër të tjera, Jetpack ofron integrimin e mediave sociale në një mënyrë të qetë. Jo vetëm që keni mundësinë e ndarjes automatikisht të postimeve të reja në blog menjëherë pasi ato të publikohen, gjithashtu mund të shtoni butona diskrete të ndarjes sociale nën secilin post. Kjo është një zgjidhje e shkëlqyeshme për ata që nuk duan të mbingarkojnë faqet e tyre me një ton shtojcash. Jetpack bën kaq shumë gjëra që shanset janë të mira do t’i përdorni gjithsesi – edhe nëse jo për komponentin e ndarjes sociale.

BuddyPress

BuddyPress

BuddyPress është një shtojcë e plotë sociale me WordPress. Vizitorët e faqes suaj mund të krijojnë profile të personalizuara të përdoruesve dhe ju mund të ndërtoni një rrjet social drejtpërdrejt në faqen tuaj. Nëse keni faqe të shumta, tiparet e integrimit shoqëror do të shfaqen në mënyrë uniforme. Shtë gjithashtu e mundur të vendosni dhe menaxhoni njoftimet, të mundësoni mesazhe private dhe të instaloni një shumëllojshmëri të zgjatjeve të palëve të treta.

Ky është një mjet i nxehtë dhe nëse integrimi social dhe ndërtimi i një komuniteti është i rëndësishëm për biznesin tuaj (duhet të jetë), kjo shtojcë është e domosdoshme. Kontrolloni udhëzuesin tonë të shpejtë të BuddyPress për t’ju ndihmuar të filloni.

Kodi i Shkurtër Tweetable

Kodi i Shkurtër Tweetable

Nëse jeni duke bloguar rregullisht, ka mundësi që të ndërmerren çelësat që dëshironi që lexuesit tuaj të dalin nga çdo postim. Dhe në vend që t’i rendisni vetëm në fund të postimit, ku mund të fshiheshin, është ide e mirë të tërhiqni vëmendjen atje ku gjenden në tekst. Shtojca Kodi i Shkurtër Tweetable e bën të thjeshtë për përdoruesit të cicërojnë pjesët e përmbajtjes tuaj që ata i kanë gjetur depërtues, duke klikuar një buton. Citimet nga postimet tuaja pastaj janë shpërndarë në Twitter dhe nuk do të keni nevojë as të ngrini një gisht.

Pas instalimit, një buton kodi i shkurtër do të shfaqet në shiritin tuaj të redaktuesve të postave. E tëra çfarë duhet të bëni atëherë është thjesht të nënvizoni tekstin që dëshironi të ofroni si një tingull zanor dhe klikoni atë buton. Kjo eshte! Shtojca kushton 10 dollarë, por ia vlen nëse doni të përmirësoni strategjinë tuaj në Twitter.

Formulari i kontaktit 7

Formulari i kontaktit 7

Një nga mënyrat më të mira për ta bërë faqen e biznesit tuaj më social është të instaloni një formë kontakti. Dhe një nga shtojcat më të mira për të përfunduar atë detyrë është Formulari i kontaktit 7. Easyshtë e thjeshtë për t’u instaluar dhe vendosur. Thjesht zgjidhni fushat që dëshironi të përfshini, rregulloni tekstin dhe futni. Ai përfshin filtrimin e spamit, kështu që kutia juaj nuk do të përmbytet me hedhurina si rezultat. Do sit i mirë biznesi e lehtëson kontaktin e klientëve potencialë dhe aktualë, kështu që kjo është një domosdoshmëri. Dhe meqenëse ju mund të rregulloni fushat, në të vërtetë nuk ka justifikime. Rregulloni formularin që i përshtatet biznesit tuaj. i lehtë.

Ndani butonat nga AddThis

Ndani butonat nga AddThis

këtu ka kaq shumë shtesa për ndarjen sociale atje, por një mendoj se me të vërtetë duket bukur Ndani butonat nga AddThis. Igshtë konfiguruar të punohet me mbi 330 rrjete sociale dhe faqet e faqerojtjes sociale. Të gjithë biggies janë përfshirë në këtë listë. Ju mund ta vendosni në mënyrë që këto butona të shfaqen pothuajse kudo në postimet tuaja, përfshirë postimet lart dhe poshtë.

Nëse regjistrohesh për një AddThis.com llogari, ju keni qasje në statistikat se si po ndahet përmbajtja juaj. AddThis ka shtesa të tjera për integrimin shoqëror, gjithashtu që ja vlen të kontrollohen si Ndiqni Butonat nga AddThis, të cilat shfaqen ose përgjatë majës së faqes tuaj fillestare ose në anën e majtë të çdo faqe, Shto këtë Bar të Mirëseardhjes, i cili shton një shirit në të gjithë pjesën e sipërme të ekranit që mirëpret vizitorët bazuar në preferencat e tyre në rrjetet sociale, dhe më shumë.

Hyrja Sociale

Hyrja Sociale

Nëse përfitimi nga përvoja më e lehtë është një përparësi për ju, do të kënaqeni Hyrja Sociale. Kjo shtojcë e bën të drejtpërdrejtë që vizitorët në faqen tuaj të identifikohen dhe të lënë komente duke përdorur profilet e tyre në rrjetin social. Basedshtë widget dhe kodet e shkurtra, kështu që mund ta vendosni kudo që dëshironi në faqen tuaj dhe funksionon me të gjitha faqet e njohura si Facebook, Twitter, dhe Google+. Ajo gjithashtu punon me BuddyPress, kështu që nëse jeni gjithçka në lidhje me integrimin shoqëror, kjo është shtojca për ju.

Digg Digg

Digg Digg

Shtojca e fundit për të cilën do të flas sot nuk është askush tjetër përveç Digg Digg nga Buffer. Shkalla e Lundrueshme e Shitjes është paraqitur në një mori të tërë faqesh në të gjithë rrjetin dhe është bërë një lloj shtese e WordPress. Shiriti shfaqet në anën e majtë të ekranit dhe noton përgjatë majës së përmbajtjes ndërsa përdoruesi lëviz.

Ajo tregon butonat e ndarjes sociale për një larmi faqesh dhe ju mund të zgjidhni dhe ato që të tregoni. Për t’ju dhënë vetëm një kampionim, Digg Digg mbështet Twitter, Facebook Likes, Facebook Aksionet, LinkedIn, Google +1, Buffer, StumbleUpon, Pinterest, Tumblr, dhe më shumë. Ajo gjithashtu përdor ngarkim dembel, që do të thotë se nuk do të dëmtojë faqen tuaj. Dhe nëse nuk jeni në gjëndjen e shiritit lundrues, thjesht mund të vendosni të shfaqni butonat në pjesën e sipërme ose në fund të postimeve tuaja. Theshtë fleksibiliteti që më pëlqen më shumë.


Media sociale po bëhet gjithnjë e më shumë një përbërës thelbësor i drejtimit të një biznesi. Thjesht, ju duhet, nëse doni të jeni të suksesshëm në internet. Ndërsa mund të jetë frikësuese për tu vendosur në të gjitha rrjetet e njohura, shumë më pak që mund të bësh është t’iu lehtësosh vizitorët tuaj të lidhen me ju dhe të ndajnë përmbajtjen tuaj. Edhe nëse kjo është gjithçka që ju bëni, do të jeni akoma më mirë se shumica.

Pra, në vend që t’i bëni vizitorët tuaj të bëjnë punë shtesë legale dhe të gjurmoni profilin tuaj në Twitter, adresën e postës elektronike ose atë që keni përmes kërkimit në Google, përdorni shtojcat e mësipërme për ta bërë faqen tuaj të biznesit më sociale edhe me shikim të parë. Ndërtoni komunitete në sit. Integroni me rrjetet e njohura sociale. Lejoni për komunikim të lehtë. Mundëso ndarjen sociale. Këto janë detyrimet e një siti modern. Dhe për fat të mirë për ju, duke pasur faqen tuaj në WordPress i bën të gjitha këto vetëm pak më të lehtë.

Stepsfarë hapash keni ndërmarrë për ta bërë faqen tuaj të biznesit më sociale? A përdorni ndonjë prej shtojcave më sipër ose përdorni mjete të tjera? Unë do të doja të dëgjoja ato që mendoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map