Si të bëni kopje rezervë të faqes suaj të WordPress (manualisht ose përmes Vajzave)

Si të kopjoni WordPress

A keni humbur ndonjëherë faqen tuaj në WordPress? Apo sapo keni humbur faqen tuaj në WordPress? Ndoshta ju ra viktimë e një hakeri me qëllim të keq. Ndoshta faqja juaj e internetit sapo u prish pasi instaloi një plugin, temë ose shtesë të gabuar. Ndoshta pritja juaj dështoi – qeni i keq hëngri serverin. Aryshtë e frikshme, apo jo? Jo, jo qen; duke humbur faqen tuaj. Dhe mund të çmendeni nëse nuk dini çfarë të bëni për të rivendosur faqen tuaj të dashur në WordPress në lavdinë e saj të mëparshme.


Epo, me mend se çfarë: Ju nuk duhet të djersiteni pak me një zgjidhje të besueshme rezervë në vend. Gjithçka që duhet të godisni butonin e rivendosjes, dhe Viola! – jeni duke u rezervuar dhe duke vrapuar. Shihni se çfarë bëra atje?

Në këtë postim, ju mësoni se rezervimi i faqes suaj të WordPress është jashtëzakonisht i lehtë. Ju mësoni të krijoni kopje rezervë të plotë të biznesit tuaj të bazuar në WordPress, në mënyrë që të mund të qëndroni të lehtë sidomos kur ndodh e keqja. Merrni një stilolaps dhe disa letër, dhe përgatituni të zotëroni kopje rezervë të WordPress si një shef. Ready? E shkëlqyeshme, le ta rrotullojmë topin.

Pse duhet të mbani kopje rezervë të faqes suaj të WordPress-it

Para se të shkonim në detajet më të lëngshme, unë kam qenë i hutuar në lidhje me këtë biznes rezervë jo shumë kohë më parë. Unë nuk e dija se çfarë në botë kishte mbështetjen e një faqe në internet. Heck, unë nuk e kisha ide se si të krijoja një kopje rezervë të plotë të faqes time WordPress derisa rrethanat të detyronin dorën time. Duhej të mësoja pasi u hakova dhe mësova se bëra.

Si një e re, ju jeni shumë i hutuar si unë. Pra, këtu janë disa pyetje të shpejta dhe pyetje.

Farë është një kopje rezervë?

Përgjigja është mjaft e thjeshtë. Një kopje rezervë është thjesht një kopje e faqes tuaj që ju mund të riinstaloni (rivendosni) nëse diçka shkon keq. Sshtë një masë e pasigurt, parandaluese që ju kursen shumë stres të padrejtë. Likeshtë si një politikë sigurimi që mbron të gjitha përpjekjet, kohën dhe paratë që keni investuar në faqen tuaj të WordPress.

Doesfarë përfshin një rezervë?

Tani, për t’ju dhënë një pamje më të qartë, do të tregoj më tej në atë që përbën një kopje rezervë të plotë WordPress. Faqja juaj e WordPress është e përbërë nga dy përbërës, e para skedarët e faqes në internet d.m.th. skedarë temë / plugin, skriptet, media etj që përbëjnë strukturën e faqes tuaj, dhe ofrojnë funksionalitet. Atëherë kemi një Baza e të dhënave MySQL që ruan postimet tuaja në blog, komentet dhe opsionet që keni vendosur në zonën tuaj të administratorit të WordPress.

Pse më duhet të kopjoj faqen time?

Një shumicë e hostëve të lirë të internetit do të flasin për të ofruar kopje rezervë, por gjithçka që ata bëjnë është të kopjoni vetëm bazën e të dhënave tuaja MySQL, nëse ato rezervojnë ndonjë gjë fare. Ata nuk i rezervojnë skedarët tuaj, që do të thotë që ju nuk mund të rikuperoni ndryshimet që keni bërë në temën tuaj, për shembull, nëse ato janë të korruptuara. Shtë gjithashtu një sherr që kërkon një kopje të faqes suaj të internetit nga kopjet rezervë të tyre, kështu që është më së miri të krijosh një kopje rezervë të faqes tënde më vete. E dini, vetëm për të siguruar që gjithçka është e sigurt.

Rezervimi i plotë që ne po ju ndihmojmë të ndërtoni këtu, do të kujdeset për skedarët tuaj, si dhe bazën e të dhënave tuaja. Kjo do të thotë nëse duhet ta humbni faqen tuaj, ju vetëm duhet të riinstaloni kopjen rezervë dhe puna juaj të bëhet. Kjo do të dalë nga rruga, le të krijojmë kopje rezervë të plotë të faqes suaj të WordPress.

Metoda 1: Rikthim i WordPress-it përmes hostimit tuaj

Rezervime të menaxhuara nga ofruesi i hostit

Mundësia juaj e parë është që thjesht të zgjidhni një kompani pritëse që kompleton rezervë të plotë, të përditshëm të faqes tuaj WordPress. Për shembull, hostimi i WordPress i Menaxhuar WP Engine ofron rezervë automatik ditor për të gjithë skedarët, temat dhe shtojcat themelore të WordPress, dhe bazën e të dhënave tuaja (përfshirë të gjitha mediat tuaja). Plus, ju mund të iniconi kopjimet tuaja personale në çdo pikë (si përpara një azhurnimi kryesor të WordPress, ose kur ndryshoni temat).

Nëse dëshironi të merrni kopjet rezervë të menaxhimit tuaj në nivelin tjetër, kyçuni herë pas here dhe shkarkoni një kopje të skedarit tuaj zip për të mbajtur në diskun tuaj të vështirë. Asnjëherë nuk mund të jesh shumë i sigurt.

Metoda 2: Backup WordPress me dorë

Drejtoria juaj e WordPress përmban nën-dosje p.sh. përmbajtje wp, wp-përfshin etj dhe skedarë p.sh. wp-config.php, tema dhe skedarë shtesë, të kërkuara nga faqja juaj e WordPress. Dosja e përmbajtjes wp përmban të gjitha temat, shtojcat, cache dhe ngarkimet tuaja, ndër të tjera. Ju nuk mund të përballoni të humbni këto të dhëna. Wp-admin mbart të gjitha skedarët e kërkuar nga zona juaj e administratorit të WordPress, kështu që ju nuk mund të përballoni ta humbni edhe këtë. Dosja wp-përfshin përmban skedarë thelbësorë të WordPress. Ky është dosja ku jeton i gjithë kodi kryesor WordPress. Ju definitivisht nuk doni ta humbni këtë kod.

Hapi 1: Rikthoni skedarët e WordPress tuaj me dorë

Për të krijuar një kopje të skedarëve tuaj WordPress, thjesht duhet të shkarkoni të gjithë drejtorinë tuaj të WordPress. Si? Mund të identifikoheni te serveri juaj përmes cPanel ose duke përdorur një SFTP program.

Rikthim përmes cPanel

Kjo është aq e lehtë sa mund ta bëni atë në kohën që duhet për të krijuar një turi kafeje. Këtu është procedura:

 • Hyni në hostin tuaj në internet dhe lundroni në cPanel. Për shumicën e pritësve në internet, cPanel është zakonisht faqja e parë që hasni kur hyni
 • Lundroni te Menaxheri i Dosjeve, i cili duhet t’ju çojë në tuaj public_html ose shtëpi drejtori
 • Nga këtu, thjesht gjeni direktorinë tuaj WordPress. Ky është dosja që dëshironi të kopjoni
 • Fatkeqësisht, nuk mund ta shkarkoni dosjen WordPress në File Manager pa e kompresuar më parë atë. Pavarësisht nga shqetësimi, kompresimi i një dosje nuk do të jetë sfiduese
 • Klikoni në drejtorinë tuaj të WordPress dhe zgjidhni compress nga shiriti i menusë. Përndryshe, kliko me të djathtën në dosje dhe zgjidh compress nga menuja e opsioneve drop-down që shfaqet
 • Zgjidhni llojin e kompresimit p.sh. ZIP, Tar, GZIP etj nga kutia e dialogut që hapet. Unë gjithmonë shkoj me një arkiv ZIP
 • Pastaj vetëm goditi Kompreso skedarin (et) butonin dhe prisni që procesi të zhvillojë kursin e tij. Serveri juaj do të ruajë dosjen tuaj të ngjeshur WordPress
 • Klikoni në arkivin që sapo keni krijuar dhe zgjidhni Shkarko nga menyja. Përndryshe, kliko me të djathtën në arkiv dhe zgjidh Shkarko.
 • Zgjidhni një vendndodhje të sigurt në diskun tuaj të vështirë dhe kurseni rezervën tuaj
 • Dhe kjo eshte!

Këshillë: Vendosni kopjen rezervë në llogarinë tuaj Dropbox, Google Drive, djegin atë në një DVD / CD, dërgojeni atë me email, etj – thjesht sigurohuni që keni disa kopje për t’u siguruar që nuk e humbni faqen tuaj nëse vdes një nga kopjet rezervë.

Nëse hosti juaj në internet përdor një panel kontrolli të ndryshëm p.sh. vDeck, Plesk, etj., ju vetëm duhet të lokalizoni File Manager tuaj, dhe thjesht ndiqni procesin d.m.th.. Gjeni Menaxherin e Fajllave> Gjeni direktorinë tuaj në WordPress> Kompreso> Shkarkim. Përsëriteni rregullisht.

Rikthim përmes SFTP

Ne ju rekomandojmë të përdorni një menaxher të njohur fotografik si psh FileZilla ose transmetojë sepse ato janë të lehta dhe të lehta për t’u përdorur. Së pari do të duhet të instaloni aplikacionin në kompjuterin tuaj dhe të merrni kredencialet tuaja të hyrjes SFTP nga llogaria juaj e pritjes.

SFTP Hyni me Transmetimin

Tjetra, regjistrohuni në menaxherin e skedarëve sipas zgjedhjes tuaj (ne po përdorim Transmetimin në këtë shembull) dhe shkruani detajet për faqen tuaj të internetit duke përfshirë një pseudonim, url-in tuaj të internetit, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj unik SFTP dhe ndryshoni numrin e portit në 2222.

Kopjo dhe skedarë të shkarkuar SFTP

Pasi të keni hyrë në sistemin tuaj, duhet të shihni të gjithë skedarët tuaj të WordPress. Thjesht zgjidhni të gjithë skedarët tuaj, klikoni me të djathtën dhe zgjidhni opsionin “Shkarkoni Artikujt e zgjedhur”. Pasi të keni shkarkuar, sigurohuni që skedarët të jenë zëvendësuar dhe t’i jepni skedarit një emër të paharrueshëm siç është data e sotme.

Hapi 2: Krijoni kopjim të bazës së të dhënave të WordPress tuaj me dorë

Tani që kemi një kopje të freskët të skedarëve tuaj të WordPress, le të bëjmë kopje rezervë të bazës së të dhënave të WordPress, kështu që ne mund të kemi një kopje rezervë të plotë që do të vijë në dispozicion në atë ditë me shi të urtë. Kjo është gjithashtu aq e lehtë që ju do të rezervoni faqen tuaj sa herë që pa thyer një djersë.

Thjesht lundroni në panelin tuaj të pritjes dhe lokalizoni phpMyAdmin. Sshtë për përdoruesit e përdoruesve cPanel ku do të vendosen nën Mjetet e bazës së të dhënave:

how-to-backup-juaj-wordpress-site-zgjedhur-phpMyAdmin

Sidoqoftë, në varësi të hostit tuaj mund të jetë vendosur diku tjetër. Për shembull, përdoruesit e WP Engine mund të lokalizojnë phpMyAdmin e tyre nga pulti i përdoruesit kryesor duke klikuar në ikonën chevron pranë instalimit tuaj:

Qasja e motorit WP phpMyAdmin

Pasi të hyni në phpMyAdmin, duhet të shihni një panel kryesor të administrimit:

Faqja kryesore e phpMyAdmin

Zgjidhni Bazat e të dhënave skedar për të renditur bazat e të dhënave tuaja. Nëse keni instaluar faqen tuaj në WordPress duke përdorur platforma të palëve të treta si Softaculous ose Mojo Marketplace, mund të mos keni idenë se me cilën bazë të të dhënave duhet të punoni. Farë duhet të bëni?

Nga Menaxheri i Skedarit tuaj, lundroni te drejtoria juaj e WordPress dhe gjeni skedarin wp-config.php. Klikoni me të djathtën në skedar dhe zgjidhni pamjen. Në dritaren që hapet, ju doni të gjeni këtë rresht:

përcaktoni ('DB_NAME', 'bazën e të dhënave_name');

Emri juaj i bazës së të dhënave është vlera që përmbahet në grupin e dytë të shënimeve të vetme, e cila është ‘data_name’ në shembullin tonë më lart. Të armatosur me këtë informacion, gjeni bazën e të dhënave tuaja në phpMyAdmin. Klikoni në bazën e të dhënave për ta hapur. Ju duhet të shihni diçka të tillë si:

Shembull Baza e të dhënave phpMyAdmin

Zgjidhni të gjitha tabelat që dëshironi të rezervoni duke shtypur kutitë e kontrollit. Klikoni “Kontrolloni të gjitha” në fund për të zgjedhur të gjitha menjëherë. Pasi të keni zgjedhur tabelat, klikoni në eksport tab. Zgjidhni metodën e eksportit dhe vendosni formatin në SQL:

Eksportoni databazën tuaj phpMyAdmin

Goditi Go butonin dhe ruani bazën e të dhënave tuaja në një dosje të sigurt në PC tuaj. Mos harroni të ruani kopje në të njëjtat vendndodhje që keni ruajtur kopje të skedarëve tuaj WordPress. Kjo është ajo, ju tani keni një kopje rezervë të plotë të faqes tuaj WordPress!

Përdorimi i një konfigurimi tjetër? Nëse hosti juaj nuk ofron cPanel, ju lutemi shikoni këtë Postimi rezervë i WordPress në Codex.

Këshillë: Krijoni kopje rezervë të rregullt në varësi të frekuencës së postimit në faqen tuaj të WordPress. Nëse postoni 50+ postime në ditë, duhet të krijoni kopje rezervë më rregullisht sesa djali që poston një herë në muaj. Për më tepër se kaq, konsideroni të kontrolloni nëse host-i juaj në internet ofron një zgjidhje të besueshme rezervë.

Duke vazhduar më tej, le të automatizojmë kopjen rezervë të WordPress duke përdorur disa shtesa të shkëlqyera rezervash të WordPress. Unë jam i tëri për kopje rezervë manuale sepse në këtë mënyrë ju jeni në kontroll të plotë. Të njëjtën gjë, këtu janë një pjesë e vogël e programeve rezervë të WordPress që mund të përdorni për të automatizuar procesin.

Metoda 3: Rezervoni WordPress automatikisht me programe

Shtojcat rezervë të WordPress shtojnë elementin e lehtësisë në krijimin e kopjeve rezervë të besueshme për faqen tuaj WordPress. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të instaloni shtojcën tuaj të preferuar të kopjes rezervë WordPress, të konfiguroni disa cilësime dhe të jeni mirë.

Kopje rezervë VaultPress Premium nga Automattic

VaultPress për WordPress

VaultPress u krijua nga Automattic për të bërë kopje rezervë dhe sigurimin e faqes tuaj të lehtë. VaultPress merrni kopje rezervë automatike të përditshme të faqes suaj të internetit që ruhen në mënyrë të sigurt në vend. Dhe përdorimi i tyre për të rivendosur faqen tuaj të internetit është aq i lehtë sa hyrja në llogarinë tuaj dhe klikimi i një butoni.

Karakteristika të tjera që ofron VaultPress përfshijnë kopjimin e faqeve dhe migracionin (duhet t’i pëlqeni ato rezervë të plotë), malware dhe skanim të viruseve, riparim automatik të skedarëve dhe madje edhe mbrojtje nga spam. Duke filluar vetëm 39 dollarë në vit si pjesë e JetPack Personal, kjo është një shtesë shtesë e sigurisë, me vlerë të investimit në.

Shtojcë BackupBuddy Premium WordPress

Plugin rezervë i WordPress BackupBuddy

Informacion & Shkarkim Shikoni Demo

Shtojca e dytë premium rezervë WordPress në listën tonë sot është BackupBuddy nga iThemes. Ju mund të përdorni shtojcën për të krijuar rezervë të plotë të të dhënave dhe skedarëve, dhe / ose të lëvizni lehtë faqen tuaj në një server tjetër.

Ju mund të bëni kopje rezervë të faqes tuaj në diskun tuaj të vështirë dhe një sërë shërbimesh për ruajtje të jashtme, përfshirë Shërbime Ueb Ueb, Rackspace, email, FTP, Dropbox dhe BackupBuddy Stash ndër të tjera.

Programoni kopje rezervë të WordPress me BackupBuddy ndërsa jeni; jeni në lëvizje dhe shijoni një shërbim rezervë si askush tjetër. Prmimet fillojnë në 80 dollarë në vit për një licencë të vetme në sit, megjithëse iThemes gjithashtu ofron një paketë të artë për tërë jetën me një tarifë një herë 297 $ e cila ofron përdorim të pakufizuar të shtojcës duke e bërë atë një përshtatje të shkëlqyeshme për bizneset.

Plugin WordPress Falas dyfish

Plugin WordPress Falas dyfish

Me mbi 1 milion instalime aktive, Duplicator është më shumë se shtesa tipike rezervë. Kryesisht, Duplicator ju ndihmon të klononi ose migroni sitin tuaj në një lokacion tjetër me lehtësi. Kjo karakteristikë kryesore e bën atë një zgjidhje të fuqishme rezervë.

Edhe pse nuk do t’ju lejojë të planifikoni kopje rezervë, automatikisht hedh bazën e të dhënave tuaja në një skedar SQL dhe e ruan atë në një arkiv ZIP, së bashku me skedarët tuaj të WordPress. Pastaj krijon një skedar të veçantë PHP i cili ju lejon të riinstaloni lehtësisht kopjimin. Thjesht ngarkoni arkivin ZIP dhe skedarin PHP në serverin tuaj, dhe pjesa tjetër është punë e lehtë. Dua më shumë? Checkout Duplicator Pro i cili shton më shumë karakteristika duke përfshirë kopje rezervë të orareve, lidhjen e ruajtjes së cloud, njoftimet me email, mbështetje pro dhe më shumë.

Plugin WordPress Falas BackWPup

Plugin WordPress Falas BackWPup

BackWPup është një plugin popullor rezervë i WordPress që ju ndihmon të krijoni kopje rezervë të plotë të faqes tuaj WordPress dhe të kurseni të njëjtën gjë në një lokacion të jashtëm si Dropbox, Amazon S3, FTP, RackSpace Cloud dhe shumë më tepër.

Ju mund të planifikoni kopje rezervë të plotë që do të thotë e gjithë faqja juaj e WordPress, skedarët dhe të gjitha, do të jenë të sigurta gjithmonë. Më tej mund të kontrolloni / riparoni dhe optimizoni bazën e të dhënave tuaja, dhe nëse keni nevojë për më shumë lëng, mund të shkoni në versionin pro.

Rikthim dhe rivendosje UpdraftPlus plugin falas për WordPress

Plugin rezervë i WordPress me Rezervim

Një nga shtojcat më të larta për kopje rezervë të WordPress, UpdraftPlus shton argëtim dhe lehtësi për të mbështetur faqen tuaj të WordPress. Me një numër karakteristikash të ëmbla duke përfshirë kopje rezervë në Amazon S3, Google Drive, FTP, Dropbox, email dhe mundësi të tjera të ruajtjes, rivendosje të shpejtë, planifikim, kopjues faqesh, aftësi për të ndarë faqet e mëdha në arkiva të shumta, dhe shumë më tepër, mund të ‘ mos shkoni keq me UpdraftPlus (dhe zhvilluesit ofrojnë gjithashtu një version pro që paketon mjaft një shënim nëse kërkoni më shumë karakteristika).

Burimet e ndërlidhura

Po kërkoni të mësoni më shumë rreth mbështetjes së faqes tuaj WordPress? Ne gjetëm këto shtesa për kënaqësinë tuaj:

 • Rezervoni WordPress në Cloud me BackWPup
 • 10 tregime rezervë WordPress që mund të vrasin faqen tuaj
 • Shtojcat më të mira të BackUp-it për faqet e internetit të WordPress
 • Plugin rezervë i WordPress BackupBuddy
 • Si të provoni kopjet rezervë të faqes WordPress

Në fund të ditës, të kesh një zgjidhje të besueshme rezervë në vend është gjëja më e mirë që mund të bësh për biznesin tënd të bazuar në WordPress. Thingdo gjë mund të ndodhë në çdo kohë, por me kopje rezervë në vend, ju do të shmangni stresin e padëshiruar. Thjesht rivendosni dhe ju jeni përsëri në biznes.

Ne i kemi mbuluar metodat tona, por si e bëni kopje rezervë të faqes tuaj WordPress? Cila është shtojca ose shërbimi juaj i preferuar i rezervave WordPress? Ju lutemi ndani me ne në komente. Shihemi përreth!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map