Zhvilluesit e WordPress: Mos lini para në tryezë

Në postimin e sotëm dua të ndaj disa ide që mund të jenë me interes nëse jeni një zhvillues që kryeni punë klientësh brenda dhe rreth ekosistemit të WordPress. Podcast-et e WordPress po rriten në numrin e tyre të vonë, si atje, ashtu edhe në shumë forume në internet ka një dialog mjaft të rregullt në lidhje me freelancer / biznese të WordPress dhe se si ata mund të funksionojnë në mënyrë më efikase dhe me më shumë përfitim. Unë kam diçka për të thënë në lidhje me këtë temë, duke lexuar për mendimet e mia për disa të ardhura relativisht të lehta që mund të shtohen në çdo biznes të WordPress duke bërë klient që përballet me punën.


Merrni shembullin e një freelancer që bën ndërtimet e faqeve. Ata do të përqendrohen në kornizat e shkurtra, telat, duke projektuar sitin, por kur projekti të ketë mbaruar, ata shpesh do t’i thonë lamtumirë atij klienti derisa të kenë nevojë për diçka të bërë teknikisht, ndoshta një widget të ri të instaluar ose një modifikim të dizajnit.

WordPress Hosting është një frut me varje të ulët – Zgjidheni atë!

Atëherë, pse të mos ofrojmë të kujdesemi për pritjen për atë klient? Pastaj mund të bëni disa të ardhura të përsëritura nga i njëjti klient, është diçka për të cilën ju e dini se u duhen. Para se të shkoj shumë më tej dua ta bëj këtë pikë. Para ndërmarrjes sime të tanishme, unë themelova dhe operova për mbi 10 vjet një regjistrues domeni dhe biznesi pritës që përfundimisht u shit në një kompani më të madhe që po konsolidonte shumë biznese të ngjashme në atë industri.

Menjëherë pas kësaj shitje, unë fillova të punoja me WordPress dhe vëzhgimi im i parë ishte se këta njerëz kishin nevojë për pritje, kështu që unë vendosa të ofroja një shërbim për këta klientë për të cilët po ndërtonim një sit. Tani pas 5 vitesh, pala pritëse e biznesit gjeneron midis 5k dhe 7k në muaj. Kjo ka të bëjë me madhësinë mesatare të projektit WordPress që bëjmë, kështu që në të vërtetë kemi të ardhurat e një projekti shtesë – që nuk kemi pse të bëjmë çdo muaj. Ia vlen të mendosh?

Mirë kështu që në këtë pikë po mendoni: “por ju e dini rreth pritjes, kështu që është mirë për ju“. Epo pas 10 vjetësh në atë lojë unë mund t’ju them gjënë e fundit që kam dashur ishte të kthehesha në industrinë e web hosting. Unë isha zgjuar nga serverët në nevojë shumë herë.

Por nuk ka nevojë të jetë e tillë. Offings hosting WordPress në dispozicion tani janë shumë më të mira dhe më të plotë si një produkt sesa ka qenë ndonjëherë dhe në fushën WordPress edhe më shumë. Ka pasur një rritje të qëndrueshme në zgjidhjet specifike të hostimit në WordPress gjatë dy viteve të kaluara dhe përdorimi i këtyre është çelësi për të ofruar një shërbim pritës për klientët tuaj WordPress.

Le t’i shikojmë kundërshtimet

“Unë nuk di mjaftueshëm rreth pritjes … Unë nuk dua të mbështes klientët e pritjes … Ne nuk jemi aq të mëdhenj sa të menaxhojmë pritjen pasi kërkon kohë për të menaxhuar.” Të gjitha pikat e vlefshme, por ato kanë zgjidhje të arsyeshme.

Ju nuk duhet të dini kaq shumë rreth pritjes për më tepër, sigurisht që nuk do të duhet të ndizeni dhe ndoteni me konfigurimet e Apache ose të mos ngatërroni me konfigurimet e serverit MySQL. Merrni dikë që e di këtë gjë, ta bëjë atë për ju. Shumë nga shërbimet specifike të WordPress hosting (shërbime si WP Engine ose Flywheel) bëjnë gjithë punën e duhur që ju kërkohet, madje edhe për të instaluar WordPress për ju (siç duhet kjo nuk është Cpanel!). Ata gjithashtu kujdesen për kopjet rezervë, azhurnimet thelbësore të WordPress dhe kujdesen për sigurinë.

Në anën mbështetëse, ju me të vërtetë nuk keni nevojë të ofroni mbështetje. Nëse mendoni për këtë, ju jeni zhvilluesi dhe kërkesat e mbështetjes janë midis jush dhe ofruesit të shërbimit. Klienti juaj nuk ka nevojë të përfshihet fare në nivelin FTP (shiko çështjen time për email-in më poshtë).

Sa për kundërshtimin e fundit, ju nuk keni kohë për të menaxhuar pritjen. Epo nëse e bëni pak kohë atë që ju shtoni vlerën tuaj, nuk do të merrni një përqindje të madhe të javës ose muajit tuaj. Lexoni më shumë për këtë direkt më poshtë.

Ku e shtoni vlerën tuaj?

Couifti një ofrues të qendrës së hostimit të WordPress me një shërbim të menaxhimit të WordPress si ManageWP ose Infinitewp dhe kjo është ajo ku ju shtoni vlerë. Përditësimet e prizave dhe temave duhet ende të kujdesen për të dhe me mjete si kjo është relativisht pa dhimbje. Dhe, nëse e keni ndërtuar sitin në radhë të parë, do t’i njihni të gjitha shtojcat që janë atje, kështu që azhurnimi i tyre do të jetë drejt përpara.

Si dhe për këtë, duhet kohë për të bërë disa kontrolle të thjeshta në kopjet rezervë të faqes, mbase rivendosni rutinisht një prej kopjeve rezervë për të siguruar që ata po funksionojnë. Ju po përdorni leverdisjen e WordPress, por prapë shtoni shtesat tuaja në krye.

Mos prekni postën elektronike!

Nëse jeni duke lexuar së bashku duke menduar se unë kam bërë disa pika mjaft të mira, para se të angazhoheni për atë për biznesin tuaj, më lejoni t’ju jap një këshillë, apo edhe një rregull – kurrë mos të prishet. Mos ofroni një shërbim të mbajtjes së postës elektronike.

Nuk ju duhet, ka shumë oferta të dedikuara për email që mund t’i referoni edhe klientët tuaj. Google GSuite është zgjedhja ime dhe edhe pse kohët e fundit është shndërruar nga një shërbim falas në një tarifë për përdorues, ia vlen. Klientët e marrin atë tani, posta elektronike është një kafshë e ndryshme për mbajtjen e tyre në internet. Në udhëtimet e mia nuk do të kthej aspak kurrfarë përsëritjeje kur sugjeroj që faqja e WordPress dhe e-maili nuk duhet të priten së bashku.

Pritja e postës elektronike është aty ku harxhohet shumica e kohës së mbështetjes, konfigurimi i klientëve dhe telefonave inteligjentë për postën e punës është i rregullt – qëndroni larg! Ekziston shumë mbështetje në internet për një shërbim si kjo, por ekziston edhe mundësia që thjesht të gjesh veten një kompani që specializohet në një shërbim si aplikacionet e Google dhe t’i referosh klientët e tu tek ai për një zgjidhje.

Si funksionon financiarisht?

Le të punojmë përmes një shembulli të shpejtë. Merrni një produkt të nivelit të mesëm si niveli profesional në WP Engine. Kjo do t’ju kushtojë 99 dollarë në muaj për 10 instalime të WordPress (1198 dollarë në vit, ose rreth 958 dollarë nëse përdorni lidhjen tonë të promovimit). Nëse do ta bashkoni këtë me shërbimin e menaxhimit të përshkruar më lart, mund të paguani diçka si $ 400 në vit për një klient – duke bërë të ardhura totale prej 4000 $ kur të keni të instaluar 10 faqet e plota dhe të gjeneroni një fitim prej 2800 $ ose më shumë.

WP Engine siguron shërbimin e tij me instalim, kështu që nëse dëshironi të bëni edhe më mirë mund të instaloni një numër faqesh trafiku më të ulët në një instalim multisite të WordPress duke e bërë numrat të funksionojnë edhe më mirë për ju. Sigurisht, multisite është një aftësi shtesë, por nëse je në WordPress është një që ja vlen të mësosh.

Një mendim i fundit

Më duhet të pranoj se jam pak i një snob pritës. Kur një klient arrin me faqen e tyre në një ofrues të lirë dhe të gëzuar të pritjes së pritjes, unë nuk mund t’i heq ato sa duhet shpejt. Këtu jep një përfitim tjetër të vogël. Ju mund ta vendosni punën tuaj në organizime cilësore të pritjes, të akorduar dhe tweaked për WordPress. Kjo është më mirë dhe do t’i bëjë gjërat më të lehta për klientin tuaj (dhe ju) në planin afatgjatë. Tani dilni atje dhe zgjeroni biznesin tuaj!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map