Rishikimi MaxCDN: CDN më e mirë për WordPress?

 1. 1. Udhëzues për fillestarët për të kuptuar funksionet e brendshme të WordPress
 2. 2. Isfarë është fshehja e WordPress dhe pse është e rëndësishme?
 3. 3. Si funksionon fshehja e WordPress-it?
 4. 4. Si të instaloni dhe konfiguroni ruajtjen e WordPress me WP Super Cache
 5. 5. Si të konfiguroni fshehjen e WordPress me W3 Total Cache (W3TC)
 6. 6. Leximi aktual: MaxCDN Review: CDN më e mirë për WordPress?

Një rrjet i shpërndarjes së përmbajtjes (CDN) është një sistem i ndërlidhur i kompjuterëve në Internet që siguron me shpejtësi përmbajtje në internet për përdoruesit e shumtë duke kopjuar përmbajtjen në shumë serverë dhe duke i drejtuar përmbajtjen tek përdoruesit bazuar në afërsinë. Shtë një domosdoshmëri absolute për faqet e internetit të trafikut të lartë dhe faqet e e-commerce. Sot ne do të rishikojmë MaxCDN – një nga kompanitë më të njohura CDN në industri.


MaxCDN u nis nga Chris Ueland në 2009. Ata ofrojnë një gamë të gjerë shërbimesh CDN përfshirë shërbime të specializuara për sisteme kryesore të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) si WordPress, Magneto. Me zgjidhje për të dy faqet e internetit me një njeri dhe kompanitë e nivelit të ndërmarrjeve, MaxCDN shpejt ka vlerësuar titullin e markës # 1 CDN.

Mësimi i Historisë:

bashkimi maxcdn

Deri në muajin e fundit të 2013, kompania mëmë e MaxCDN ishte NetDNA – një ofrues CDN i nivelit të ndërmarrjes. Më 17th të dhjetorit, blogu i MaxCDN njoftoi një ribashkim të babait me një emër – MaxCDN. Që nga Prilli 2014, MaxCDN punëson mbi 50 njerëz të vendosur në pjesë të ndryshme të botës.

Pritjet e serverit:

rrjeti maxcdn

Rrjeti global i peering i MaxCDN përbëhet nga 53 vende PoP, me 22 në Amerikën e Veriut dhe 31 në Evropë. Në Azi dhe Amerikën e Jugut, ata janë bashkuar me ISP kryesorë për të siguruar rrjetin më të shpejtë të mundshëm të ofrimit të përmbajtjes.

Baza e Klientit e MaxCDN:

baza e klientit maxcdn

MaxCDN ka një ushtri mbresëlënëse të klientëve pas fronit të saj. Industria udhëheqëse e ndërmarrjeve të menaxhuara të WordPress si WPEngine dhe ZippyKid u bashkuan me MaxCDN për t’ju sjellë klientëve të saj herë shumë të shpejtë të ngarkesës në faqe, pavarësisht nga vendndodhja e tyre. Kompanitë e tjera të dukshme përfshijnë Forbes, The Washington Post, Ueb Tjetrin, AndroidCentral, TemplateMonster, Testimi i faqeve në internet, Blej Shitet Reklama, StumbleUpon dhe Yoast.

Pse të përdorni një CDN?

Një CDN përmirëson në mënyrë drastike kohën e ngarkesës së sitit tuaj duke shpërndarë përmbajtjen statike në të gjithë serverët në rrjetin e tyre global të peering. Kur një vizitor kërkon një faqe, skedarët statikë shërbehen nga serveri i CDN i cili është fizikisht më i afërt me vendndodhjen e tij / saj. Skedarët statikë përfshijnë skedarë JavaScript dhe CSS, imazhe, font-faqe të personalizuara dhe objekte të tjera në internet.

Përfitimet e përdorimit të një CDN:

 • Ekziston një rritje e konsiderueshme në shpejtësinë dhe performancën e përgjithshme të faqes
 • Një sasi e konsiderueshme e brezit të bandës së serverit të hostit ruhet
 • Balancimi i ngarkesës gjatë “pikave të trafikut”
 • Një sit i shpejtë ndihmon në përmirësimin e shkallës së konvertimit dhe renditjen e motorëve të kërkimit (Google e konsideron shpejtësinë e faqes si një nga faktorët e saj të renditjes)

Përfitimet e përdorimit të MaxCDN

Kam renditur disa nga veçoritë që më pëlqejnë më së miri në lidhje me MaxCDN. Shpresoj t’i gjeni si interesante dhe të dobishme sa unë:

1. Paneli i Kontrollit i lehtë për t’u përdorur

tabelë maxcdn

MaxCDN ka një panel kontrolli gjithëpërfshirës, ​​i cili i bën kryerjen e detyrave një ngjarje spontane, madje edhe për përdoruesit për herë të parë. Kam ngarkuar disa ekrane të panelit të kontrollit MaxCDN.

tërheq zonat e zonave

Krijimi dhe administrimi i zonave të push / tërheqjes në MaxCDN është shëtitje në park.

raportet maxcdn

raportet paneli më jep informacionin më të fundit për konsumin e brezit të faqes time.

2. Disa lloje të zonave të CDN:

video në kërkesë

Një CDN ofron tradicionale tërheqje dhe zona push. MaxCDN gjithashtu ofron një VOD Zone dhe Zonë të Lirë. Dallimi thelbësor midis të dyve është fakti që një zonë VOD përdoret për transmetimin e videos së pararegjistruar ndërsa kjo e fundit përdoret për të transmetuar video live. Siç mund të tregoni nga lidhjet, FAQ është e dokumentuar mirë.

3. Mbështetje e shumëfishtë CMS:

cms mbështetje

MaxCDN ofron dokumente të gjera dhe mësime video për t’ju ndihmuar të vendosni MaxCDN me platforma të shumta CMS, portale eCommerce dhe softuer të forumit. Baza e njohurive e MaxCDN përmban të gjitha mësimet e tyre në një mënyrë të pastër, të organizuar. Këtu keni një listë të të gjitha platformave CMS të mbështetur aktualisht: WordPress, Drupal, Joomla, Magneto, PrestaShop, OpenCart, X Cart, SocialEngine, IPBoard, vBulletin dhe PyroCMS.

4. Mbështetje e Njohur e Konsumatorëve

Companydo kompani duhet të ofrojë mbështetje të mirë për klientët. Me telefonin pa pagesë, faks, email dhe mbështetje bisede – 365 ditë në vit, mbështetja e klientit të MaxCDN nuk është asgjë më e mirë. Konsumatorët e ndërmarrjes marrin një menaxher të përkushtuar mbështetës, të cilin mund ta quajnë si dhe kur kërkohet. Nuk ka më pritje të pafund, përgjigju nga bots me fjalë të paracaktuara. Ju merrni zgjidhje, të përshtatura për nevojat tuaja.

Më lejoni të ndaj me ju një përvojë personale. Unë kisha kontaktuar me ndihmën e klientit të MaxCDN përmes portalit chat. Nja dy ditë më vonë më vjen një email nga duke më ofruar një zbritje. Kam një abonim të një muaji për vetëm një dollar!

5. Siguri serioze

regjistri i veprimtarisë

Llogaria juaj MaxCDN mbrohet duke përdorur SSL, vërtetimin me dy faktorë, sinjalizimet pro-aktive të postës elektronike, listën e listave IP dhe një regjistër të plotë të aktiviteteve. Ju mund të shtoni anëtarët e rinj në llogarinë tuaj në mënyrë që ata të krijojnë / modifikojnë zona pa ndarë detajet e llogarisë suaj. Kjo është jashtëzakonisht e dobishme për ekipet që veprojnë nën një llogari të vetme. Hapni imazhin për një pamje më të mirë.

6. API

MaxCDN ofron një API të fuqishme për integrim të thjeshtë në aplikacionet tuaja, në gjuhën e programimit sipas dëshirës tuaj. Ata kanë depo në GitHub për gjuhët e mëposhtme:

 1. .NETO
 2. Ruby në shina
 3. piton
 4. PHP
 5. Perl
 6. Nyja (NPM)

7. mimi konkurrues

çmimi standard 2

MaxCDN ofron një çmim shumë të arsyeshëm përkundër vlerës së markës së saj. Një abonim vjetor do të marrë dy muaj falas. Planet fillojnë me 9 USD në muaj, me një kufi prej 2 zonash. I njëjti plan do t’ju kushtonte 90 USD në vit (në vend të 108 USD të zakonshëm).

Prmimet me vëllim të lartë fillojnë në 499 USD / muaj për 10TB, përfshirë një telefonatë 1 për 1. Dhe me mend se çfarë, zbritja vjetore vlen edhe këtu!

8. Programi i Filialit Fitues

programi i bashkëpunimit

Programi i bashkëpunimit të MaxCDN meriton një përmendje të veçantë. Ata i trajtojnë klientët e tyre si dhe njerëzit që u sjellin atyre konsumatorë – me respekt të barabartë. Minimumi që fitoni për kërkesë është 20 USD. Maximum? Financimi i një semestri të dyfishtë, të dyfishtë, 12,500 dollarë dollarë. Për t’i bërë gjërat edhe më të parezistueshme, ata kanë një ekip bashkëpunëtor të dedikuar dy burra për të na ndihmuar – përmes telefonit, postës elektronike ose Skype!

9. Ata kthehen

Keni dëgjuar ndonjëherë për Metro duke ushqyer të pastrehët natën e së Premtes? MaxCDN bën të njëjtën gjë në internet. Epo, jo për të ushqyer të pastrehët, por ata sponsorizojnë një mori projektesh me burim të hapur – disa serioze që konsumojnë bandwidth si Bootstrap CDN, jQuery dhe FontAwesome. Shikoni të gjitha projektet e sponsorizuara nga MaxCDN. Kjo është me të vërtetë një përpjekje e lavdërueshme nga MaxCDN dhe ata kanë respektin tim.

Përfundim: Kur duhet të përdor një CDN?

Grua e re e bukur në veshin e biznesit në punë

Siç mund ta imagjinoni, një shërbim CDN nuk është falas. Edhe pse ekzistojnë CDN falas për WordPress si CloudFlare ose Incapsula që funksionojnë shumë mirë deri në një pikë të caktuar, vjen një kohë kur një tranzicion është i nevojshëm. Point’është e vërteta, kur investoni në diçka, gjithmonë ekziston një çështje e vlerës për paranë – “zhurmë për kokën”, nëse dëshiron. Pra, në cilën pikë filloni të përdorni një CDN?

 • Njerëzit me trafik të lartë (mbi 500 vizitorë / ditë) në internet me shumë imazhe duhet të përdorin një CDN.
 • Nëse faqja juaj e internetit është më pak se tre muaj e vjetër dhe merr rreth 100 shikime në faqe çdo ditë, atëherë një CDN është i pakuptimtë – serveri juaj duhet të jetë i mjaftueshëm për të trajtuar ngarkesën
 • Faqet e e-commerce duhet të përdorin një CDN menjëherë nga dita e parë. Do fushatë reklamuese përmes televizionit, radios ose kanaleve të mediave sociale si Facebook ose Twitter do të dërgonte një sasi të madhe vizitorësh në faqen tuaj. CDN do të balancojë ngarkesën e serverit dhe do të parandalojë joproduktin.

Si gjithmonë, ne do të donim të dëgjonim mendimet tuaja. Cili është CDN-ja juaj e preferuar? Cila është konsumi juaj ditor i bandës? Ne mezi presim të dëgjojmë nga ju! Nëse keni ndonjë pyetje, forma e komentit është e juaja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map