Udhëzuesi i fillestarit për Galerinë NextGEN për WordPress

Udhëzuesi i fillestarit për të shfaqur fotot tuaja me galerinë NextGEN

Pavarësisht nëse jeni fotograf ose bloger me përmbajtje të rëndë për imazhet, galeritë e fotografive mund të jenë një shtesë e dobishme për faqen tuaj të internetit. Sidoqoftë, krijimi i një galerie mund të duket jashtëzakonisht e madhe, veçanërisht nëse e konsideroni veten të ri për të gjitha gjërat WordPress.


Për fat të mirë, ekziston një shtojcë galerish WordPress që është e lehtë për t’u përdorur, edhe për fillestarët. Quhet Galeria NextGEN, dhe kjo ju mundëson të ngarkoni, shpërndani dhe përfshini fotografitë tuaja në faqen tuaj të internetit ose në blogun tuaj.

Në këtë postim, ne do t’ju prezantojmë me Galerinë NextGEN dhe do t’ju ecim përmes krijimit të galerisë suaj të parë hap pas hapi. Atëherë do të mësoni tre mënyra të mrekullueshme që kjo shtojcë ju mundëson të rregulloni galeritë tuaja. Le të fillojmë!

Pse mund të dëshironi të shtoni një galeri fotografish në faqen tuaj të internetit

Një galeri fotografish mund të jetë e dobishme nëse fotografia është tregtia juaj apo jo, pasi kjo ju lejon të shtoni shfaqje me cilësi të lartë të imazheve në faqen tuaj të internetit. Pothuajse për çdo sit – përfshirë bloget e hobi, dyqanet e tregtisë elektronike dhe faqet e komunitetit – mund të përfitojnë nga shtimi i një galerie fotografish.

Për shembull, ju mund të përdorni galerinë tuaj për:

 • Shitet fotografi origjinale ose vepra arti.
 • Trego produktet e tregtisë elektronike në një mënyrë të pastër dhe të personalizueshme.
 • Ndani fotografi me miqtë ose ndjekësit tuaj.

Siç mund ta shihni, ka shumë arsye për të përdorur një galeri fotografish në faqen tuaj. Plus, krijimi i një galeri është një proces i shpejtë dhe i thjeshtë me shtojcën e duhur.

Si të filloni me Galerinë NextGEN

Shtojca Galeria NextGEN

NextGEN Gallery është një plugin galeri WordPress e zhvilluar nga Imagely, e cila ofron pothuajse gjithçka që ju nevojitet për të shfaqur imazhet tuaja në një mënyrë të thjeshtë por bindëse. Gjëja e shkëlqyeshme për NextGEN është se funksionon njësoj mirë për fillestarët dhe profesionistët. Kjo do të thotë, shtojca është miqësore për përdorues dhe e thjeshtë për tu personalizuar, por gjithashtu ofron mundësi të përparuara që fotografët, artistët dhe profesionistët e tjerë do t’i pëlqejnë.

Karakteristikat themelore të ofruara nga NextGEN janë falas, duke përfshirë dy lloje të ekranit të galerisë (Slideshow dhe thumbnail) dhe dy stile albumesh (kompakte dhe të zgjeruara). Sidoqoftë, mund të përmirësoni në çdo kohë në planet Plus ose Pro. Versiondo version premium ofron funksionalitet të zgjeruar të galerisë dhe albumit, si dhe mbështetje të plotë për zhvilluesit. Versioni Pro madje shton aftësi për tregti elektronike.

Së pari doni të siguroheni që të shkarkoni dhe instaloni plugin. Ju mund ta bëni këtë duke shkuar në pultin e WordPress-it tuaj duke klikuar në Shtojcat> Shto të Re dhe pastaj duke përdorur formularin e kërkimit në krye për të gjetur shtojcën.

Pasi të keni instaluar dhe aktivizuar NextGEN, mund të krijoni galerinë tuaj të parë me fotografi brenda disa minutash. Në fundin tuaj të WordPress-it, tani do të shihni një Galeri skedar në menunë tuaj kryesore. Shkoni te seksioni i ri, më pas klikoni në Shtoni Galeri / Imazhe:

Faqja Krijoni Galerinë në Galerinë NextGEN

Nga këtu, zgjidhni Krijoni një galeri të re nga Galeri zbres në këndin e sipërm të majtë. Pastaj do të keni mundësinë të ngarkoni imazhe nga kompjuteri juaj, t’i importoni ato nga biblioteka juaj e mediave WordPress ose të shtoni një dosje të tërë fotografish. Pasi të jenë bashkangjitur të gjitha imazhet që doni të përdorni, do të shfaqet një popup me një lidhje për galerinë tuaj të re:

Një shfaqje e Galerisë NextGEN që tregon ngarkimin e figurës është e plotë

Klikoni mbi Menaxhoni Galerinë, dhe do të jeni në gjendje të rregulloni krijimin tuaj. Kjo përfshin zgjedhjen e një imazhi parapamjeje, lidhjen e galerisë me një faqe ose krijimin e një faqe të re për galerinë që të banojë. Plus, ju mund të krijoni tituj alt dhe tekst, të shtoni etiketa në imazhet tuaja, të redaktoni figurat e vogla dhe më shumë!

3 Mënyra të Lehta për të Rregulluar Galeritë Tuaja NextGEN

Siç e përmendëm më lart, NextGEN ka shumë për të ofruar kur bëhet fjalë për personalizimin. Ndërsa ne nuk mund të tregojmë gjithçka që mund të bëni për të personalizuar galerinë tuaj, ne do t’ju prezantojmë me tre nga opsionet më të dobishme dhe fleksibile.

1. Zgjidhni një Lloj të Ekranit të Galerisë

Lloji i ekranit të galerisë suaj përcakton se si shfaqen imazhet e galerisë tuaj në faqen tuaj. Sidomos nëse jeni fotograf ose artist vizual, e dini se mënyra se si shfaqen fotot mund të jetë po aq e rëndësishme sa përbërja e tyre. Si e tillë, të kesh një grup të llojeve të ekraneve për të zgjedhur mund të përfitojë shumë nga faqja jote.

Ofertat e Galerisë NextGEN një larmi opsionesh, duke përfshirë tablonë, shfaqje me rrëshqitje, murature dhe mozaik. Ekzistojnë dy mënyra për të vendosur llojin e ekranit të galerisë që dëshironi të përdorni. E para modifikon vetëm një galeri individuale, ndërsa e dyta aplikon një lloj ekrani të zakonshëm për të gjitha galeritë menjëherë.

Për të vendosur llojin e ekranit për një galeri individuale, do të duhet të vizitoni faqen ose të postoni ku është ngulitur. Më poshtë titullit të faqes dhe ngjitur me Shtoni Media, do të shihni një opsion të quajtur Galeri. Klikoni atje dhe zgjidhni galerinë që dëshironi të modifikoni (ose krijoni një galeri të re). Pastaj mund të zgjidhni llojin e ekranit dhe të rregulloni cilësimet e tjera të ekranit (siç është numri i imazheve për faqe):

Zgjedhni llojin e zgjedhjes në Galerinë NextGEN

Për të vendosur llojin e ekranit për të gjitha galeritë menjëherë, lundroni tek Galeria> Cilësimet e Galerisë. Ju mund të zgjidhni llojin e ekranit që ju dëshironi, dhe të gjitha galeritë në faqen tuaj do të azhurnohen.

2. Shtoni Filigranë me Imazhe

Në terma më të thjeshtë, ujërat e zeza janë mbishkrime të vogla dhe të zbehura në një copë fotografi ose vepra arti që identifikojnë artistin. Ndërsa është krijuar fillimisht për fotografinë e shtypur, ky është gjithashtu një mjet i dobishëm për imazhet tuaja dixhitale. Filigrani ju lejon të mbroni imazhet tuaja nga vjedhjet, pasi askush tjetër nuk do të jetë në gjendje t’i kalojë fotot tuaja si të tyre.

Për të përdorur filigranë brenda NextGEN, së pari duhet t’i krijoni ato duke shkuar në Galeria> Opsione të tjera> Filigranët. Këtu mund të përcaktoni llojin e filigranit (imazhi ose teksti) dhe të vendosni se ku duhet të vendoset në imazhet e galerisë:

Cilësimet e filigranit të NextGEN Galerisë

Për të aplikuar ujëra në imazhe individuale (ose në galerinë tuaj si një e tërë), lundroni tek Galeria> Menaxhoni Galeritë. Zgjidhni galerinë që dëshironi të shtoni ujëra në të, më pas zgjidhni Vendosni ujëra nga menyja drop-down:

Galeritë NextGEN vendosin cilësimet e filigranit

Këtu mund të aplikoni ujëra tuaj të gjithë foto, ose thjesht në disa të zgjedhura. Për shembull, ju mund të zgjidhni të shesni disa foto në galerinë tuaj. Në këtë rast, ne ju rekomandojmë të vëzhgoni ato pamje, për t’u mbrojtur nga fitimet e humbura.

3. Ndryshoni si shfaqet Galeria juaj në Faqe

Një tjetër veçori e dobishme e ofruar nga Galeria NextGEN është aftësia për të ndryshuar mënyrën se si shfaqet një galeri në faqen tuaj. Kjo ju mundëson të përfshini në mënyrë të përsosur galeritë në faqen tuaj të internetit, pa ndërprerë rrjedhën e përgjithshme.

Për të parë opsionet e disponueshme – dhe për t’i vendosur ato në përputhje me rrethanat – shkoni në faqen ose postimin ku dëshironi të shtoni galerinë tuaj. Klikoni mbi Shtoni Galerinë sipër kutisë së përmbajtjes dhe shkoni te Përshtatni cilësimet e ekranit menu drop-down nën Afisho galeritë tab:

Rregulloni cilësimet e ekranit të galerisë në Galerinë NextGEN

Opsionet këtu ju lejojnë të vendosni numrin e imazheve për faqe, të mundësoni pagination, të zgjidhni një ngjyrë kufitare, të shtoni mbivendosjet dhe ndreqjet e titrave, dhe më shumë.

Mund të rregulloni edhe disa cilësime më të përgjithshme, përfshirë dimensionet maksimale dhe nxitësit e ekranit, nën Galeria> Cilësimet e Galerisë. Këto cilësime do të zbatohen për të gjitha galeritë e reja (duke përjashtuar ato të përfshira tashmë në faqe dhe postime), por ato mund të tejkalohen duke ndryshuar cilësimet për secilën galeri individuale.

përfundim

Shumë pronarë të faqeve e kanë veten të nevojshëm për një mënyrë për të shfaqur me lehtësi fotot dhe imazhet e tyre. për fat të mirë, Imagely ka krijuar një plugin galerie WordPress që mund t’ju ndihmojë. Falë lehtësisë së tij të përdorimit dhe grupit të opsioneve të personalizimit, Shtojca galerie NextGEN WordPress ju mundëson të ngarkoni, organizoni dhe shfaqni fotografitë tuaja pa probleme.

Shkarkoni NextGEN   Përditësoni tek NextGEN Plus

Në këtë postim, ne ju kemi treguar se si të krijoni galerinë tuaj të parë me NextGEN. Përveç kësaj, ne ju prezantuam në tre mënyra që plugin ju lejon të rregulloni galeritë tuaja. Për të rikuperuar shpejt, mund të:

 1. Zgjidhni nga llojet e ndryshme të shfaqjes së galerisë.
 2. Shtoni filigranë me imazhe.
 3. Ndryshoni si shfaqen galeritë tuaja në faqe.

A keni ndonjë pyetje se si mund të përdorni Galerinë NextGEN për të shfaqur fotografi në faqen tuaj? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map