Këshilla të Lehta për Sigurinë e Zyrtare për WordPress

Këshilla të Lehta për Sigurinë e Zyrtare për WordPress

Në epokën e markës dixhitale, WordPress është duke shijuar kërkesën në rritje për platformën e saj miqësore për përdoruesit që mbështet një shumëllojshmëri të faqeve të internetit nga e-commerce në sipërmarrje të markave personale.


WordPress krenohet me një bazë të shumëllojshme klientësh nga nomada individuale e zhvillimit të internetit duke kërkuar të shfrytëzojë hapësirën dixhitale për të treguar aftësitë e tyre unike për kompanitë që drejtojnë disa nga bloget më të njohura në internet..

Vendimi për të krijuar një faqe në internet është njëkohësisht tërheqëse dhe e tmerrshme. Do të ketë qeshje, lot dhe shumë kërkime Google-si. Por nuk do të kalojë shumë kohë para se prindërit e rinj të uebfaqes të kapen nga euforia që vjen me personalizimin e foshnjës së tyre të re për t’iu përshtatur vizionit të tyre.

Por shumica e përdoruesve të WordPress nuk janë të përqendruar në atë se si të krijojnë sitin më të sigurt. Në vend të kësaj, ata ose janë kapur nga temat për ta bërë blogun e tyre të duket avangard ose duke menduar për përmbajtjen e optimizuar për të drejtuar rezultatet e kërkimit organik.

Të dyja këto gjëra me siguri kanë rëndësi, por e vërteta është se përdoruesit nuk duhet të zvogëlojnë nevojën për siguri. Ndërsa llogarit vetëm një e treta e të gjithë pronarëve të faqeve të internetit, WordPress është burimi i mbi 90% të të gjitha incidenteve të hakerave në ueb për shkak të nivelit të ulët të përparësisë që përdoruesit vendosin në elementin e sigurisë.

Dobësitë e Përbashkëta të Sigurisë që synojnë përdoruesit e WordPress

Injeksioni SQL është një nga sulmet kibernetike më të përdorura dhe të zakonshme të WordPress që nuk kursen askënd. Një rast ironik i një sulmi SQL përfshinte kompaninë e rrjetit të sigurisë Barracuda Networks që ra në fshehtësi të një injeksioni që synonte një dobësi në kodin e tyre. Hakerat ishin në gjendje të gjenin një faqe të cenueshme që i çoi ata në bazën e të dhënave kryesore të kompanisë.

Mendoni për një injeksion SQL si një serum agresiviteti i së vërtetës. Hakerët synojnë serverët që përdorin SQL (gjuhë të strukturuar të pyetjes) dhe anashkalojnë masat e sigurisë së aplikacionit. Kjo i lejon ata të marrin rekorde nga baza e të dhënave SQL, ose të modifikojnë ose fshijnë ndryshe rekordet ekzistuese.

Shkrimet e kryqëzuara me faqet e internetit të XSS

Një sulm me shkrime të kryqëzuara (sulmi XSS) është i zakonshëm në faqet e WordPress që shfrytëzojnë masat e duhura të sigurisë. Ideja është që të vjedhin të dhëna nga përdoruesi, kryesisht cookies. Kjo është një nga sulmet më të këqija për përdoruesit e dyshimtë sepse pre pre identitetin e përdoruesit.

Sidoqoftë, përdoruesit nuk janë domosdoshmërisht viktimat e vetme në këtë sulm. Administratori i faqes gjithashtu do të marrë një rënie të fortë nga humbjet e mundshme ekonomike dhe humbja e besimit të përdoruesve. Sulmet e shkrimeve kryq kanë më shumë se trefishuar midis 2016 dhe 2017.

Sulme të tjera të përhapura përfshijnë injeksionin e komandës dhe përfshirjen e skedarëve, ku informacionet me qëllim të keq, shoqëruar me serverë të cenueshëm, çojnë në site të kompromentuar. Kjo shqipton dënim për pronarin e shqetësuar të faqes dhe përhapet mosbesim te përdoruesit e tij të cilët nuk janë në gjendje të japin të dhëna të ndjeshme.

Ndaloni idealizimin e prizave

Një nga komponentët që e bën WordPress në mënyrë miqësore me përdoruesit është disponueshmëria e tij e gjerë e shtojcave. Blerja e shtojcës më të lezetshme për të bërë xhaz në faqen tuaj është po aq tërheqëse sa zbulimi i një aplikacioni të ri për smartphone tuaj që premton (ndërsa plotësisht dështon) për të marrë jetën tuaj në rregull.

Ndërsa këto janë një duzinë dhe janë të lehta për tu bërë me disa klikime të një butoni, ato ofrojnë një sens të rremë të sigurisë. Aktualisht ka dhjetëra mijëra shtojca në dispozicion, por vetëm rreth 2,000 nga këto janë shtuar brenda dy viteve të fundit, domethënë shumë janë shumë të ndjeshëm ndaj cenueshmërisë.

Shtojcat e vjetruara shpesh shndërrohen në viktima të përfshirjes së skedarëve, duke shfrytëzuar aty ku hakerët kanë akses të lehtë në bazat e të dhënave tuaja, të gjitha këto mund të shmangen nga hapat përgjegjës të sigurisë WordPress, si mirëmbajtja e plugin-it. Por azhurnimet dhe fjalëkalimet e forta janë siguria në vend – kështu që le të shohim se si mund ta siguroni WordPress në uebfaqen.

1. Zgjidhni një host Web cilësor

Zgjidhni Hosting Quality

Fiksi më i dukshëm për sigurinë e jashtme të WordPress është zgjedhja e mirë e WordPress që i jep përparësi sigurisë në internet. Pritja në internet mund të mos jetë aq tërheqëse sa dizajni i temave ose përmbajtja origjinale, por nuk do të jetë shumë e shpejtë për ta fshirë atë.

Ndërsa vendosja e adresës së sitit është një nga komponentët më të stresuar mbi procesin krijues, shumica e përdoruesve nuk shqetësohen për “http” ose “https” që vazhdon fëmijën e çmuar të mendjes së tyre krijuese. Besoni apo jo, prania e thjeshtë e “s” bën ndryshimin; përjashtoni atë në rrezik tuaj.

“S” tregon një sit të sigurt që përdor shtresat e sigurta të prizave, ose SSL. Kjo i thotë një përdoruesi që një uebfaqe mund t’i besohet dhe të gjitha të dhënat që ata zgjedhin të shpërndahen shpërndahen me siguri. Në fakt, më shumë se dy të tretat e përdoruesve raportoi që kjo bllokim është thelbësore në vendimin e tyre për të vazhduar shfletimin e një siti pa u mbështetur. Pritësit në internet shpesh ofrojnë mundësi SSL ose me shtesa premium ose si një tipar kompliment.

Zhvilluesit e WordPress duhet të heqin dorë nga aplikacionet e njohura të sigurisë pasi këtyre zakonisht mungojnë veçori të tilla si cilësimet e sigurta të cookie-t dhe HTTP siguria e rreptë e transportit. Përdoruesit mund të joshen ta zgjidhin këtë duke ngarkuar faqen e tyre në shtojcat e sigurisë, por në këtë rast më shumë nuk është meritë. Shtojcat e tepërta mund të shkaktojnë vonesë të papërshtatshme të sitit dhe të ndikojnë në përpjekjet për debugging.

Jo vetëm që hosti juaj do të ofrojë certifikata SSL (nëse keni bërë detyrat e shtëpisë tuaj dhe keni marrë një vendim të arsimuar), ata gjithashtu do të ofrojnë qasje në veçori të tjera të paçmuara të sigurisë, siç janë skanimet rutinore për të kontrolluar dobësitë, kopjet rezervë të faqes për të parandaluar humbjen katastrofike të të dhënave, dhe firewalls të aplikacionit në internet për të shtuar një shtresë shtesë sigurie.

Zhvilluesit e rinj të faqes në internet gjithashtu duhet të kenë kujdes nga tundimi i opsioneve falas të pritjes. Adresa e vjetër “ju merrni atë që paguani” vlen edhe këtu. Pritësit e lirë të uebit ofrojnë produktin minimal të zbatueshëm, që do të thotë se masat e sigurisë shpesh skutohen dhe e lënë faqen tuaj të prekshme ndaj viruseve dhe spyware.

Në fund të fundit: zgjedhja juaj e host-it parathotë suksesin e faqes tuaj. Mos lejoni që ky vendim të jetë më i painformuari juaj.

Ndërsa shtojcat me shtresa nuk do t’ju japin avantazhin e sigurisë që po kërkoni, kombinimet në vend mund të ju japin një siguri të fituar. Kombinoni vendimin tuaj të arsimuar të host-it me një rrjet virtual virtual dhe, voila, siguria në internet është tani një anekdotë rinisë tuaj.

2. Investoni në një VPN

Rrjetet private virtuale shërbejnë të gjitha formave dhe madhësive të faqeve të internetit, pavarësisht nëse objektivi i tyre është të krijojnë një faqe blerës / shitës P2P të një lloji ose të jenë një qendër për përmbajtjen e menduar më të kërkuar në internet.

Investoni në një VPN

Një VPN vepron si një tunel virtual që është i padepërtueshëm për hakerat dhe përpjekje të tjera me qëllim të keq për të siguruar informacionin e ndjeshëm që po futni dhe atë të vizitorëve në faqen tuaj.

Shtresa e shtuar e sigurisë VPN ju siguron një përmbledhje të karakteristikave që thuajse tingëllojnë shumë mirë për të qenë e vërtetë, siç janë fshehja e identitetit, vendndodhja maskuese dhe disponimi i shkrimeve.

Pasi të keni instaluar, një VPN maskon vendndodhjen dhe aktivitetin e rrjetit dhe nuk do të mbajë asnjë regjistër për të siguruar sigurinë e duhur pas përdorimit. Merrni parasysh që pothuajse të gjitha shërbimet VPN falas të disponueshme nuk i kanë ato tipare.

Praktikoni zgjidhje të jashtme për suksesin në vend

Ndërsa sulmet në internet janë të zakonshme, ka masa të panumërta që mund të merren edhe nga projektuesit më të papërvojë të uebit. Këto janë hapa të thjeshtë për të qenë të sigurt se po nxjerrin një produkt të sigurt që siguron sigurinë e vetë dhe përdoruesve të tyre.

Harrojeni URL-në. Zgjedhja e host-it të internetit është përfundimisht një nga vendimet më të rëndësishme që merrni kur ndërtoni faqen tuaj. Duke qenë se ky është një nga hapat e parë, zgjidhni me kujdes dhe mos e dënoni veten që në fillim. Pas kësaj qëndroni në krye të azhurnimeve të temave dhe shtojcave, dhe konsideroni një VPN për mbrojtje të mëtutjeshme.

’Shtë koha që zhvilluesit e WordPress të vendosin sigurinë në pararojë të procesit të tyre të zhvillimit. Bëni një vendim proaktiv kundrejt një keqardhjeje retroaktive.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map