Krijoni forma të avancuara falas me plugin WordPress Builder forme vizuale

Visual Form Builder është një plugin WordPress që ju lejon të ndërtoni forma me porosi të cilat vizitorët tuaj mund t’i përdorin për të marrë kontakte me ju dhe t’ju dërgojnë informacione. Si dhe ju lejon të ndërtoni forma standarde të kontaktit për faqen tuaj të internetit, Visual Form Builder ka një tërësi karakteristikash që e bëjnë më të lehtë ndërtoni forma shumë më të avancuara për një varg qëllimesh. Në këtë udhëzues do të mësoni se çfarë mund të bëni me Visual Form Builder dhe si mund ta bëni këtë plugin me formularin WordPress për të krijuar pothuajse çdo lloj forme për faqen tuaj të internetit..


Farë mund të bëni me ndërtuesin e formës vizive

Disa nga arsyet që ju mund të dëshironi të shtoni një formë në faqen tuaj të internetit përfshijnë lehtësimin e vizitorëve tuaj për t’ju dërguar një mesazh, emërime librash, t’ju dërgojnë skedarë, të paraqesin pyetje dhe madje të punësojnë.

Shtojca e Visual Form Builder vjen në dy lloje: falas dhe primi. Në këtë udhëzues do t’ju tregojmë se çfarë mund të bëni me versionin falas dhe si ju mund të krijojë shpejt një formë me porosi për të marrë llojin e duhur të mesazheve dhe informacionit nga vizitorët tuaj Me versionin falas të Visual Form Builder ju mund të zgjidhni nga një përzgjedhje mbresëlënëse e llojeve të fushës për t’i shtuar format tuaja, duke përfshirë:

 • Teksti: ideal për të hyrë në një rresht teksti
 • Zona e tekstit: përdoret për të futur një mesazh më të gjatë
 • Kutia e kontrollit: kontrolloni opsione të shumta nga një listë
 • Butoni i Radio: zgjidhni vetëm një mundësi nga një listë
 • Zgjidhni listën: zgjidhni artikujt nga një listë
 • Adresa: vendndodhja fizike, përfshirë rrugën, qytetin, etj.
 • Data: me zgjedhësin e datës
 • Email: adresa e postës elektronike të dërguesve
 • URL: adresa e faqes në internet
 • Valuta: vlera monetare
 • numër
 • Koha: 12 ose 24 orë
 • Telefon: Formatet amerikane dhe ndërkombëtare
 • HTML
 • Ngarkoni skedarët
 • Udhëzimet: tekst i thjeshtë ose HTML i formatuar

Visual Form Builder gjithashtu e bën të lehtë për të siguruar që vizitorët tuaj të futin informacionin e duhur në secilën fushë të formularit duke i vleresuar automatikisht ato.

Validuesi i fushës

Një tjetër veçori shumë e dobishme e kësaj shtojce ndërtuese të formave WordPress është se ajo shton verifikimin anti-spam te format tuaja. Kjo fushë u kërkon përdoruesve tuaj që të kryejnë një të thjeshtë të cilën duhet ta plotësojnë saktë përpara se të paraqesin formularin.

Verifikimi anti-spam

Kjo do të ndihmojë në parandalimin e abuzimit të formës suaj nga spammers duke shpresuar të përmbytni kutinë tuaj elektronike me postë elektronike të hedhurinave, gjë që do të ndodhë shpejt nëse nuk përfshini ndonjë formë të verifikimit njerëzor. Karakteristika të tjera të dobishme të versionit falas të Visual Form Builder përfshijnë:

 • Ruani parashtresat në bazën e të dhënave WordPress
 • Eksportoni paraqitjet si skedar CSV
 • Dërgoni parashtresa në adresat e shumta të postës elektronike
 • Përcaktoni përdoruesit në një faqe ose URL pas paraqitjes
 • Dërgoni faturat e konfirmimit për përdoruesit
 • Dublikoni forma për të kursyer kohë
 • Organizoni fushat në kolona
 • Rregulloni formularin me CSS

Siç mund ta shihni ka shumë gjëra që mund të bëni me Visual Form Builder përtej veçorive standarde të një shtojce themelore të formës së kontaktit.

Udhëzues për përdorimin e formës vizuale ndërtues

Ndërsa po shikojmë versionin falas të Visual Form Builder, ai mund të instalohet në faqen tuaj direkt përmes zonës suaj të administratorit të WordPress. Thjesht hyni në pultin tuaj dhe shkoni te Shtojcat> Shto të Re.

Shtoni plugin

Pasi të keni atje, kërkoni për Visual Form Builder dhe më pas klikoni në butonin Install Now, i ndjekur nga lidhja Aktivizoni Tani për ta shtuar në faqen tuaj të internetit. Pas aktivizimit do të shihni një artikull të ri në menunë në shiritin anësor të titulluar Builder Formular Visual. Nga atje ju mund të konfiguroni shtojcën, të eksportoni format tuaja, të shikoni paraqitjet e formave dhe të shtoni një formë të re. Pasi që Visual Form Builder nuk ka ndonjë formë të paravendosur, hapi i parë është krijimi i një të ri duke klikuar artikullin e menusë Shto Formën e Re.

Krijimi i një forme të re

Faza e parë e krijimit të një forme të re është t’i jepni një emër, shkruani emrin tuaj, vendosni përgjigjen në e-mail, subjektin e emailit që do të dërgohet, dhe cilën adresë emaili për t’i dërguar dorëzimin e formularit në.

Shtoni një formë të re

Pasi të futen gjërat thelbësore, mund të lëvizni përpara në krijimin e formularit. Hapi tjetër është të klikoni në butonin e cilësimeve në krye të faqes së krijuesit të formularëve.

Cilësimet e formës vizuale të ndërtuesit

Nga këtu mund të përcaktoni se kush do të marrë një kopje të dorëzimit, çfarë do të ndodhë me përdoruesin pasi të paraqesin formularin e tyre, dhe gjithashtu nëse dërgoni një email njoftimi tek përdoruesi duke konfirmuar paraqitjen e tyre.

Hapi 1

Pasi formulimi të jetë vendosur, fushat mund të shtohen. Shtimi i llojeve të ndryshme të fushave në formën tuaj është aq e lehtë sa të klikosh në njërën nga opsionet e mundshme në të majtë. Pasi të jetë shtuar një fushë në formën që atëherë mund të jetë u zvarrit dhe ra në vend. Fushat e formularit gjithashtu mund të personalizohen për të përmbushur kërkesat tuaja duke klikuar në ikonën e zgjerimit.

Hapi 2

Kjo ju lejon të shtoni etiketa me porosi të udhëzojë përdoruesit se çfarë të hyjnë në secilën fushë. Nëse në çdo moment dëshironi të shihni se si do të duket forma juaj kur ajo të publikohet në faqen tuaj, së pari duhet të ruani atëherë formularin dhe pastaj të futni në një postim ose faqe.

Botimi i Formularëve

Visual Form Builder e bën më të lehtë të jetë e mundur futjen e një forme në një postim ose faqe falë butonit që i shtohet redaktorit të postës WordPress.

Hapi 3

Pasi të klikoni në butonin Shto formën, atëherë mund të zgjidhni nga të gjitha format ekzistuese që janë krijuar dhe më pas futni formularin në postimin ose faqen tuaj. Nëse keni nevojë të ndryshoni vendndodhjen e formularit, thjesht mundeni prerë dhe ngjitur kodin e shkurtër. Për të parë formën tuaj të re, klikoni në butonin Preview post për ta parë atë në veprim.

Forma e Shembullit

Nëse formulari nuk duket mjaft mirë, mund të ktheni përsëri ndërtuesin e formularit dhe të bëni ndryshimet e nevojshme.

Shikoni Paraqitjet e Formularit

Si dhe dërgimin e paraqitjeve të formularit në një përzgjedhje të adresave të postës elektronike sipas zgjedhjes tuaj, gjithashtu edhe Visual Form Builder ruan parashtresat në bazën e të dhënave të WordPress-it. Kjo do të thotë që ju lehtë mund të ktheheni prapa dhe të shikoni të gjitha shënimet e formave në një vend brenda zonës tuaj të administratorit të WordPress, në vend se të kërkoni në kutinë tuaj. Kur shikoni paraqitjet individuale, ju merrni gjithashtu mundësinë e shtypjes së tyre.

Shikoni Paraqitjet e Ruajtura

Ju gjithashtu mund të eksportoni shënimet e formës së ruajtur si skedar CSV për shikimin në një aplikacion si Excel. Kjo e bën shumë të lehtë filtrimin e parashtresave, shpërndarjen e tyre me kolegët ose kthimin e tyre për ruajtje.

Paraqitjet e formularit të eksportit

Kjo veçori mund të jetë shumë e dobishme për profesionistët e pavarur dhe ofruesit e shërbimeve të cilët mund ta përdorin atë për të ndërtuar shpejt një listë të pyetjeve historike nga klientët potencialë me të cilët ata mund të kontaktojnë më pas për të gjeneruar më shumë biznes.

përfundim

Visual Form Builder është një zgjedhje ideale për këdo që dëshiron të ndërtojë forma më të avancuara sesa një formë themelore kontakti për sitin e tyre. Sidoqoftë, siç është kaq i lehtë për t’u përdorur, edhe ata që kërkojnë një zgjidhje të thjeshtë të formës së kontaktit do ta gjejnë atë një zgjedhje të përshtatshme që u jep atyre mundësinë e ndërtimit të formave më komplekse ndërsa rriten nevojat e tyre.

Për ata që kanë nevojë për më shumë karakteristika, versioni pro dhe shtesat e tij e bëjnë një shtesë tashmë të dobishme dhe gjithashtu ia vlen të kontrollohen.

Merrni plugin WordPress falas për ndërtuesin e formës vizuale

Për çfarë planifikoni të përdorni një formë të përparuar? ju lutem ndani mendimet tuaja në komente poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map