Shkarkoni Shkarkime të Lehta me Shtojcën e Menaxherit të Shkarkimeve CM Pro WordPress

Unë kam pasur privilegjin të rishikoj një çift shtojcash të tjera të krijuara nga CreativeMinds, si Fjalori i CM ToolTip dhe Përgjigjet CM. Kështu që kur një tjetër prej shtojcave të tyre erdhi në tryezën time, unë duhej ta kontrolloja. Këtë herë, mora duart në CM Downloads Manager Pro dhe dy gjëra më mahnitën menjëherë: intshtë intuitiv dhe është i pajtueshëm me shtojcat e tjera CM që kam testuar.


Menaxheri i Shkarkimeve CM është një shtojcë falas dhe premium për WordPress që ju lejon të vendosni atë që përdoruesit mund të ngarkojnë dhe shkarkojnë nga dhe nga faqja juaj. Ai mbështet një larmi skedarësh nga dokumente në skedarë muzikorë dhe lejon mbrojtjen e fjalëkalimit, integrimin e arkës së dyqaneve me pakicë, pamjet e skedarëve dhe më shumë.

Le të shohim disa nga ato që ofron kjo shtojcë.

Përdorime të mundshme

Shtojca CM Downloads Manager ka një larmi përdorimesh të mundshme, shumë prej të cilave përshkruhen në faqen e CMinds. Prapëseprapë, unë mendova se ishte e rëndësishme t’i përmendja ato këtu sepse ofron kontekst për procesin e konfigurimit.

Le të themi që doni të shesni shtojcat tuaja. Ju mund të përdorni këtë shtojcë për të mbrojtur me fjalëkalim shkarkimet e skedarëve të shtojcave dhe ta integroni atë me një zgjidhje të tregtisë elektronike. Ose, nëse doni të ofroni shkarkime të skedarëve muzikorë që keni krijuar, lehtë mund ta bëni pasi të regjistroheni si përdorues. Ju mund të ofroni edhe letra të bardha të shkarkueshme në këtë mënyrë. Thingdo gjë që dëshironi që përdoruesit të shkarkojnë mund të ofrohet me lehtësi dhe siguri në këtë mënyrë.

Karakteristikat e Versionit Falas

Menaxher i CM Shkarkime Falas

Versioni falas, i cili është i disponueshëm për shkarkim në drejtorinë e shtojcave në WordPress.org, përfshin mjaft karakteristika që mund t’i vendosni për t’u përdorur menjëherë, përfshirë:

 • Shkarkoni kategoritë
 • Shikoni numërimin në secilin shkarkim
 • Një forum mbështetjeje për secilin shkarkim
 • Mundësia për të votuar për secilin shkarkim
 • Model i përshtatshëm
 • Paraprakisht imazhi
 • Motori i brendshëm i kërkimit për shkarkime
 • Përdoruesit mund të gjurmojnë shkarkimet
 • Përdoruesit mund të zgjedhin ose të mos njoftojnë me email për pyetjet e paraqitura përmes forumeve të mbështetjes:

Njoftime për Menaxherin për Shkarkime CM

Siç mund ta shihni, kjo është vetëm bazat. Nëse planifikoni të ofroni një përvojë të pasuruar me një karakteristikë të shkarkimit, do t’ju duhet versioni pro.

Karakteristikat e Versionit Pro

Karakteristikat e Menaxherit për Shkarkime CM

CM Downloads Manager Pro ofron shumë karakteristika, kështu që ju lutemi mbajini me mua ndërsa përpiqem të kaloj mbi të gjitha. Për fillestarët, mund të shtoni kategori të nivelit të dytë, gjë që është veçanërisht e dobishme nëse po ofroni shumë shkarkime. Ekziston një mbështetje multisite dhe ju mund të filtroni rezultatet e kërkimit sipas më shumë ndryshoreve si data, lloji i shkarkimit dhe emri i përdoruesit. Ju gjithashtu mund të përdorni CSS porosi, të heqni qafe mesazhin e Mirënjohjes CMinds në footer në faqet e shkarkimit dhe të modifikoni permalink-et, siç e shihni të arsyeshme. Ju madje mund të vendosni një mohim për përdoruesit për herë të parë në lidhje me shkarkimet tuaja.

Përtej këtyre karakteristikave të përgjithshme, ju gjithashtu merrni kontroll më të madh të opsioneve dhe opsione të moderimit në versionin Pro. Vendosni lejet e grupit të përdoruesve dhe regjistroni të gjitha shkarkimet nga përdoruesit e regjistruar si dhe nga ata jo të regjistruar. Ju keni mundësinë që atëherë të shikoni këtë regjistër sipas datës, emrin e shkarkimit ose përdoruesit dhe ta eksportoni atë përmes formatit të skedarit CSV. Mund të vendosni gjithashtu kufizime të shikimit për secilin shkarkim. Disa mund të jenë të disponueshëm për të gjithë ndërsa të tjerët mund të jenë të shikueshëm vetëm për ata që janë regjistruar. Një tjetër tipar thelbësor që përfshin versioni Pro është mbrojtja e fjalëkalimit:

Fjalëkalimet e menaxherit për shkarkime të CM

Për më tepër, vendosni kufizime të ngarkimit, kërkoni emrat e përdoruesve dhe adresat e emailit përpara se të lejoni shkarkime, dhe përdorni informacionin e vendosjes për çdo shkarkim. Ka gjithashtu shumë mbështetje për kode të shkurtra, të tilla si shkarkime, një vegël të listës së artikujve të shkarkuar, azhurnime, kontribues të lartë dhe shkarkime të lidhura.

Një gjë që më pëlqeu shumë nga kjo shtojcë është aftësia për të personalizuar plotësisht faqet e shkarkimit. Ju mund të vendosni një URL të jashtme ose madje edhe një kod të shkurtër për një shkarkim në vend që të ngarkoni një skedar – i cili është me të vërtetë i dobishëm kur integroni me një shtojcë karrocash për blerje. Ju gjithashtu mund të vendosni të shfaqni më shumë skedarë në secilën faqe për t’i dhënë shkarkime përshkrime më të plota. Shtoni gjithashtu llogaritjen e pamjeve, një shfaqje me rrëshqitje dhe një widget për ndarjen sociale.

Në pjesën e përparme të forumit mbështetës, versioni Pro shton mundësinë për të hequr tërësisht forumin e mbështetjes ose për të shfaqur skedat shtesë. Ju mund të vendosni se si dëshironi të shfaqen komentet, të aktivizoni moderimin e komenteve dhe të aprovoni automatikisht komentet nga përdoruesit e verifikuar:

Moderimi i Menaxherit për Shkarkime CM

Shtoni lidhje në Google Docs ose vendosni një MP3 player për skedarët muzikorë:

Shkarkim CM Muzikë Menaxher

Ose vendosni një lojtar MP4 për skedarët video:

Video Menaxheri për Shkarkime CM

Më në fund, ka mjaft karakteristika shtesë të menaxhimit të përdoruesve, si aftësia për të integruar regjistrimin në profilet e mediave sociale, përfshirë Facebook, Google+, Twitter, LinkedIn dhe Microsoft Live. Profilet e përdoruesve publik dhe integrimi i Gravatar dhe BuddyPress janë gjithashtu të përfshira. Ju mund të shikoni një demonstrim të gjithë kësaj në veprim mbi faqen CMinds.

Vendosja e tij

Afrohuni procesit të konfigurimit për këtë shtojcë njësoj si ju do ndonjë tjetër. Thjesht shtoni shtojcën duke e ngarkuar atë përmes skedarit .zip në pultin e administratorit. Pasi të keni futur tastin tuaj të aktivizimit, duhet ta shihni këtë meny në anën e majtë të tabelës:

Pastaj shkoni te lidhja “Parametrat” ​​dhe vendosni lidhjet tuaja nën skedën e Përgjithshme. Pastaj zgjidhni cilat shtesë të skedarëve që dëshironi të lejoni të ngarkohen dhe përcaktoni cilësimet e hyrjes për përdoruesit. Në thelb, vendosni se cilët përdorues do të lejonit të ngarkoni skedarët. Shpesh, vetëm redaktorët ose thjesht administratorët u jepet kjo leje. Shtë më së miri të kujdeseni për këtë prag, kështu që nuk do të liheni më vonë me atë. Ruani ndryshimet tuaja, pastaj klikoni “Shto të Re” për të shtuar shkarkimin të parë. Do të merrni në formularin Shto një Shkarkim të Ri:

Ngarkimi i menaxherit për shkarkime CM

Formulari gjithashtu përfshin fushat për të shtuar një përshkrim të hollësishëm të udhëzimeve të shkarkimit dhe instalimit. Ju gjithashtu mund të shtoni një regjistër ndryshimesh, fotografi të ekraneve, mbrojtjen e fjalëkalimit dhe të zgjedhni për njoftimet e pyetjeve të mbështetjes:

Menaxher i shkarkimeve të CM Ngarkoni më shumë

Pasi të keni futur të gjithë këtë informacion dhe ta ruani atë, mund ta modifikoni më vonë përmes tabelës suaj të përdoruesit:

Menaxheri i shkarkimeve të menaxherëve CM Dash

Siç mund ta shihni, ju keni mundësinë të redaktoni, fshini ose shpalosni shkarkimet tuaja. Kjo është gjithashtu ku mund të shikoni sa shkarkime ka marrë secila artikull. Kur gjithçka është thënë dhe përfunduar, faqja që rendit të gjitha shkarkimet tuaja në dispozicion do të duket diçka si kjo:

Demo e Menaxherit të Shkarkimeve të CM

Kjo shtojcë ofron një ton karakteristikash dhe ju rekomandoj shumë që të tërhiqeni për të zbuluar gjithçka. Me të vërtetë, ka shumë për të mbuluar këtu, por shpresoj se kjo ju ka dhënë të paktën një pamje të gjerë se si funksionon plugin, pse është e dobishme dhe pse e rekomandoj.


Manager CM Shkarkime Manager Pro nuk mund të jetë për të gjithë. Në fund të fundit, jo të gjithë kanë nevojë të ofrojnë shkarkime në faqet e tyre të internetit. Por për ata që e bëjnë këtë, kjo është një zgjidhje relativisht e lirë, e thjeshtë për t’u vendosur dhe e lehtë për t’u përdorur. Vendosja e lejeve është e drejtpërdrejtë dhe mund të modifikohet në çdo kohë. Po kështu, ju mund të përcaktoni se si paraqiten shkarkimet dhe të keni mundësinë e përfshirjes së ndarjes sociale, Gravatars, previews, dhe më shumë. Në përgjithësi, një shtojcë mjaft e dobishme për ata që kërkojnë të futen në tregun e shkarkimeve, nëse më pyesni.

A e keni përdorur këtë shtojcë falas apo premium? Nëse po, çfarë mendoni për këtë? A e keni parë të jetë e dobishme? Ju lutem më tregoni mendimet tuaja më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map