Si të bëhet një blogpreneur i suksesshëm dhe të fitoni para me WordPress

Të bëhesh bloger nuk është thjesht diçka për të bërë gjatë fundjavës. Shtë një mënyrë jetese dhe gjithnjë e më shumë blogerë po bëhen blogerë duke përdorur postimet e tyre të njohura për të ndërtuar biznese në internet. Pra, çfarë është një blogpreneur? Kjo mund të ndryshojë në varësi të kujt ju kërkoni, por ky është jozyrtarisht përkufizimi zyrtar i Fjalorit tonë WPExplorer:


Blogpreneur
/ Bläɡprənər /

emër; një person që operon një blog si biznes, duke i kthyer interesat dhe pasionin e tyre në një karrierë me kohë të plotë, shpesh herë duke marrë një rrezik financiar për ta bërë këtë

Blogpreneurs janë në të gjithë rrjetin, dhe ka shumë të ngjarë të vizitoni një numër të faqeve të tyre të internetit çdo ditë qoftë kur hulumtoni këshilla biznesi, ose gjatë shfletimit në kohë të kohës. Dhe të gjithë ata kanë gjetur një mënyrë për të fituar para me WordPress.

Shembuj të Blogpreneurs

Nëse jeni akoma pak të paqartë se çfarë është një blogpreneur, këtu janë disa shembuj për t’ju ndihmuar të ilustroni. E para është WPExplorer – ka të drejtë. Ne filluam si një blog të thjeshtë për ndarjen e këshillave dhe lajmeve të WordPress. Që atëherë ne jemi rritur në një markë të lulëzuar të plotë me produktet e WordPress tona.

Një shembull tjetër i shkëlqyeshëm (që ne mund të dëshirojmë vetëm) është Sipërmarrësi në zjarr. Në fillim një projekt pasioni i John Lee Dumas, EOF ka kaluar nga një podcast i vogël i përditshëm në një rrjet të përulur me podcast, webinars, seminare dhe më shumë. Shtë e mahnitshme ajo që mund të bësh me një blog dhe pak përqëndrim!

Si mund të bëheni Blogpreneur

Ndërsa nuk mund të garantoj sukses, unë mund t’ju jap hapat themelorë për të filluar. Ekzistojnë tre hapa kryesorë që përfshijnë marrjen e blogut tuaj jashtë terrenit, kultivimin e trafikut dhe sigurisht gjetjen e mënyrave për të gjeneruar një fluks parash nga blogu juaj. Le të gërmojmë!

Hapi 1: Krijoni Blog-un tuaj

Ne kemi folur shumë herë për ndërtimin e një blog, por këtu është versioni i kondensuar. Së pari, merrni veten disa host i shkëlqyer i WordPress. Ne përdorim dhe rekomandojmë shumë WPEngine, pasi ato ofrojnë menaxhim të menaxhimit, ata merren me serverin tuaj për ju, kështu që kurrë nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Plus, ata ofrojnë shtesa të mëdha si kopje rezervë të faqeve në internet, faqet e vënies në skenë dhe mbështetje vërtet të jashtëzakonshme për të gjitha 29 dollarë në muaj. Nëse jeni me një buxhet, Flywheel është një host tjetër i shkëlqyer i menaxhuar i WordPress që ofron përfitime të ngjashme për 15 dollarë në muaj. Dhe nëse jeni me të vërtetë në këpucë, Bluehost ka një promovim të shkëlqyeshëm për vitin e parë me vetëm 3,49 dollarë në muaj.

noir-theme

Hosting mënjanë, ju duhet një temë e shkëlqyeshme për bloget me karakteristika të shkëlqyera. Rekomandojmë Tema e Blogjeve dhe Dyqaneve me Përgjigje Noir të WordPress-it. Noir vjen i mbushur me karakteristika të tilla si opsionet e faqosjes së faqeve, widget-et e personalizuara (rreth, sociale, Instagram, faqe Facebook, buletin, etj.), Formate të postuara nga videot dhe audio audio formatet, 700+ opsione me porosi të shkronjave të Google, zgjedhës me porosi të ngjyrave për ton temë elemente për të krijuar një skemë me porosi të ngjyrave, përputhshmëri WooCommerce, mbështetje për gjuhët RTL, kuti autori me porosi me lidhje sociale dhe ton më shumë. Ajo ka çdo gjë ka nevojë për një blogpreneur aspirues.

Sapo të keni temën tuaj, filloni Blogging. Krijoni ton përmbajtje unike, cilësore. Shkruaj komente. Krijoni si të udhëzoni. Ndani këshilla për bukurinë. Komentoni lajmet. Por ju lutem, çfarë bëni ndonjëherë, shkruani për ato që dini dhe çfarë ju interesojnë. Nëse provoni të filloni një blog në lidhje me diçka që nuk jeni të apasionuar pas mund të humbni momentin mjaft shpejt.

Hapi 2: Ndërtoni një vijim

Kjo është ndoshta pjesa më e vështirë për t’u bërë një blogpreneur. Keni nevojë për trafik, dhe do të duhet të vendosni kohë dhe përpjekje për ta marrë atë (përveç nëse BFF juaj është Kim Kardashian, në këtë rast thjesht duhet të keni një cicërimë të saj një lidhje në blogun tuaj … dhe një në tonën shumë në rregull?). Duke supozuar se nuk po lidh rrjete me listat A gjatë fundjavave, ka disa gjëra që mund të bësh për të ndihmuar në ndërtimin e mëposhtëmve të tu.

social-sharing

Bëhu Social
Ju duhet të merrni përmbajtjen tuaj në faqet e mediave sociale, përmes llogarive tuaja dhe duke pasur vizitorë organikë në faqen tuaj të internetit që ndajnë përmbajtjen tuaj. Noir ka të ndërtuara sociale duke shkëmbyer në postime, kështu që gjithçka që duhet të bëni është të siguroheni që keni krijuar tituj tërheqës të posteve që do të interesojnë njerëzit e tjerë në Twitter, Facebook ose Google+.

newsletter-widget

Filloni një Buletin
Sa më shpejt ta vendosni gazetën tuaj aq më mirë. Njerëzit do të pajtohen, dhe shumica e përdoruesve kurrë nuk do të abonohen (thjesht hidhni një vështrim në kutinë tuaj elektronike, a kam të drejtë?). Ne ju rekomandojmë MailChimp që nga ajo që përdorim dhe e duam, plus kemi një udhëzues të mrekullueshëm të fillestarëve për MailChimp për t’ju filluar. Fillimi është falas, gjë që është e shkëlqyeshme për një bloger të ri me një buxhet të ulët, dhe nëse jeni duke përdorur temën Noir, ekziston widget e integruar e buletinit për MailChimp. Thjesht ngjitni në API-në tuaj të buletinit dhe lexuesit mund të fillojnë të regjistroheni!

Hapi 3: Shitet Diqka

Me pjesën “blog” të mbuluar në hapin e parë, tani ju duhet të adresoni “preneur”. Për të qenë një biznes ju duhet të krijoni një fluks parash nga blogu juaj. Ekzistojnë dy mënyra për t’iu qasur kësaj biti të fundit.

reklama

reklamat
Nëse jeni duke përdorur një temë si Noir, mund të shisni dhe pastaj të shtoni  reklama në uebfaqen tuaj duke përdorur faqen e integruar, postimet në blog dhe zonat e widget. Thjesht shkoni te personalizuesi i temave (nga pulti i WordPress klikoni në Paraqitja> Përshtatni> Cilësimet e Tema të Përgjithshme> Reklamat) dhe ngjisni kodin tuaj të banderolës nga bashkëpunëtori juaj, Adsense ose krijoni imazhin tuaj me një lidhje.

Shitjet e Filialeve
Ju gjithashtu mund të promovoni produkte dhe shërbime të tjera në internet për të gjeneruar të ardhura. Kjo është mënyra se si shumica e YouTubers, blogerët e bukurive dhe madje edhe gurusët WordPress bëjnë jetesën. Bashkohuni me një program bashkëpunëtor, pastaj ju shtoj unik lidhjet e bashkëpunimit kur bëni rekomandime. Ju gjithashtu mund të përdorni plugin falas Lidhje e bukur për të krijuar lidhje personale me url-in tuaj.

Woocommerce-dyqan

Shitjet e produkteve dhe shërbimeve
E vetmja gjë më e mirë sesa të promovoni produktet e popujve të tjerë është të promovoni tuajin duke krijuar një dyqan online. Krijoni ebook tuaj, mallra dixhitale, bluza, pako webinar, ose ndonjë gjë tjetër. Krijoni diçka që ju e dini se lexuesit do të dëshirojnë. Nëse jeni një bloger i stilit të jetës krijoni një plan stërvitje ose një libër recetash për të shitur. Nëse shkruani për tregun e aksioneve, vendosni së bashku një koleksion premium të këshillave tuaja më të mira për investime. Farëdo që të doni të shisni, tema Noir WordPress vjen me mbështetje të plotë dhe stilim personal për të WooCommerce kështu që ju mund të merrni atje atje dhe të shitur, shitur, shitur!

Duke përfunduar

Këto janë rekomandimet tona për fillimin! Zgjidhni planin tuaj të hostimit të WordPress, merrni një temë të mrekullueshme si Theme Noir WordPress, promovoni faqen tuaj të internetit dhe krijoni ose ndani produkte me të tjerët. Sigurisht, ka përpjekje të vazhdueshme për t’u bërë një blogpreneur. Ju do të duhet të krijoni rregullisht përmbajtje të freskët, të ndryshoni ofertat tuaja të produkteve, të krijoni promovime sezonale, rrjete me blogerë të tjerë në tregun tuaj, etj. Por nëse filloni me këto tre hapa do të vendosni një themel të fortë dhe do të shkoni në drejtimi i duhur i suksesit!

A jeni edhe një blogpreneur? A keni ndonjë këshillë të dobishme për lexuesit tanë të tjerë? Ne do të donim të dëgjonim këshillat ose përvojat tuaja në pjesën e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map