Si të krijoni URL të shkurtra personal për blogun tuaj në WordPress

Si të krijoni URL të shkurtra personal për blogun tuaj në WordPress

Jeni të ngazëllyer për të arritur më shumë lexues në mediat sociale në vendet e tjera. Por URL-të e gjata po i vështirësojnë gjërat pasi nuk janë aspak miqësore për përdoruesit. Një URL e shkurtër e personalizuar, nga ana tjetër, është e lehtë për tu shpërndarë në mediat sociale dhe ekranet e tjera siç janë reklamat e shtypura ose kartat e biznesit.


Mendoni për lidhjet e bashkëpunimit në Amazon për shembull

https://www.amazon.com/Kindle-Wireless-Reading-Display-Globally/dp/B003FSUDM4/ref=amb_link_353259562_2?pf_rd_m=ATVPDKIK X0DER & pf_rd_s = qendër-10 dhe pf_rd_r = 11EYKTN682A79T370AM3 & pf_rd_t = 201 & pf_rd_p = 1270985982 & pf_rd_i = B002Y27P3M

Si është një lidhje e tillë me një ndarje miqësore? Ju duhet URL-të më të shkurtra që janë të ndashme, të paharrueshme dhe – nëse është nevoja – e shkëlqyeshme në maskimin e lidhjeve tuaja të partnerit. URL-të tuaja të postës në blog gjithashtu mund të përdorin pak duke u lëkundur jashtë. Nëse mund të merrni një URL të shkurtër të markës për të bërë atë, ju jeni të artë.

Lexoni më tej për të mësuar se si mund të krijoni URL të shkurtra të personalizuara për blogun tuaj në WordPress pa prishur një djersë.

Pse të shkurtoni URL-të?

Gjërat e para së pari, cilat janë avantazhet e shkurtimit të lidhjeve tuaja?

 • Përmirësoni ndarjen – Do të thotë që është më e lehtë për tu ndarë https://wpexplorer.com/short-url se https://wpexplorer.com/how-to-create-custom-short-urls-for-your-wordpress-blog. Getsshtë e lodhshme vetëm për të shtypur URL-në më të gjatë. Për më tepër, është më e lehtë të vendosni URL të shkurtra në kartat e biznesit, stilolapsat, bluzat, etj.
 • Rritja e arritjes së markës – Përsëri, URL-ja më e shkurtër është më e lehtë për t’u kujtuar pa marrë parasysh se ku e ka parë perspektiva. Duke marrë parasysh që mund të blini një URL të markës, mund të hipni në potencialin e ndarjes së URL-ve të personalizuara të shkurtra për të marrë emrin tuaj të markës përpara më shumë syve. Perspektivat mund t’ju arrijnë tek i Dërguari përmes m.me/wpexplorerthemes për shembull.
 • Lidhje maskimi – Paguan të maskojë disa prej lidhjeve tuaja, aq më tepër nëse ato janë të gjata dhe plot parametra përcjellës. Lexuesit tuaj kanë më shumë të ngjarë të klikojnë https://yoursite.com/amazon-book për të blerë librin tuaj në Amazon në krahasim me lidhjen tuaj origjinale në Amazon. Lidhjet e bashkëpunimit gjithashtu mund t’i frikësojnë lexuesit, kështu që t’i ngacmoni pak.
 • analitikë – Shorteners URL ju ofrojnë shumë të dhëna në lidhje me lidhjet tuaja; të dhëna që mund të përdorni për të përmirësuar strategjinë tuaj të përgjithshme të marketingut. Në fund të fundit, ju dëshironi që njerëzit të klikojnë butonat e blerjes, kështu që është vetëm mendjemadhësia e biznesit të dijë se çfarë perspektivash po klikojnë në faqen tuaj.
 • Shërbim falas – Shkurtimi i lidhjeve për faqen tuaj të WordPress është falas ose relativisht i lirë nëse vendosni të blini një URL të shkurtër të personalizuar me porosi.
 • Përmirësimi i CTR – Bit.ly (URL e shkurtër btw), një nga shkurtuesit më të njohur të lidhjeve në internet, publikoi një studim që tregon se URL të shkurtra të markës rrit normat e klikimit (CTR) me 34%.

Shembuj të shkëlqyeshëm të URL-ve të personalizuara të shkurtra nga emrat e markave të njohura përfshijnë youtu.be, wp.me, nyti.ms, es.pn dhe fb.me ndër të tjera. Të gjitha këto janë shembuj të mirë të URL-ve të shkurtra të markës. Vë bast se nuk do ta kesh shumë të vështirë t’i kujtosh këto URL ose të tregosh se cilat marka përfaqësojnë.

Në këtë mënyrë, le të krijojmë URL të shkurtra me porosi për faqen tuaj duke filluar me procedurën më të lehtë. Në këtë pjesë, ju do të mësoni se si të krijoni URL të shkurtër në katër mënyra:

 • Përdorimi i një plugin shkurtimi të lidhjes WordPress
 • Aktivizimi i shkurtesave WP.me ​​në Jetpack
 • Përdorni një shërbim të shkurtimit të lidhjeve të palëve të treta
 • Bleni një emër domain më të shkurtër dhe konfiguroni URL të shkurtër të markës

1. Krijoni URL të Shkurtra me Shtojcën Pretty WordPress

Plugin Lite PrettyLinks

Ju mund të shkurtoni dhe të mashtroni lidhjet tuaja menjëherë këtë minutë duke përdorur një shtojcë WordPress siç është Lidhjet Pretty. Duke përdorur plugin, unë mund të shkurtoj një lidhje Filialin si p.sh. https://themeforest.net/item/total-responsive-multipurpose-wordpress-theme/6339019/?ref=wpthemeraveshttp://wpthemeraves.com/total/.

Ndërsa emri im domain është ende i gjatë, URL e dytë është mënyra më e shkurtër dhe më e lehtë për t’u kujtuar / ndarë sesa e para. Kjo, plus URL e dytë nuk duket aspak si një lidhje bashkëpunëtore. Epo, gati.

Për më tepër, unë lehtë mund të shoh numrin e njerëzve që klikojnë në lidhje përmes pultit admin të Pretty Links. Dhe pastaj disa.

Instalimi dhe vendosja e Lidhjeve Pretty është goxha i thjeshtë për një proces, nuk do të pres që ju të dilni në ndonjë telashe. Por në rast se na duhet që ne të mbajmë dorën, këtu është se si.

Instalimi i lidhjeve bukuroshe

Shkoni te Shtojcat> Shto të re në menunë tuaj të administratorit të WordPress pasi ju tregojmë në imazhin më poshtë.

duke shtuar plugin të ri në wordpress

Duke klikuar Shto nje te ri artikulli ju çon në faqen kryesore të WordPress Add Plugins. Këtu, ose mund të ngarkoni shtojcën Pretty Links Pro nga kompjuteri juaj ose të instaloni versionin falas nga depoja zyrtare e shtojcave të WordPress. Meqenëse jemi në anglisht për freebie, do të shkojmë me opsionin e dytë.

Në Shtoni shtojcat faqe, shkruani “Lidhje Pretty” në Shtojcat e kërkimit (1) kutia e kërkimit. Prisni funksionalitetin e kërkimit Ajax për t’ju sjellë shtojcën. Tjetra goditi Instaloni Tani (2) butonin, dhe përfundimisht, Aktivizoni butoni që vjen pas instalimit.

Tjetra, goditi Lidhje mjaft të bukura artikullin në menunë tuaj të administratorit të WordPress siç tregojmë më poshtë.

lidhje të bukura panel admin

Mirësevini në panelin e administratorit tuaj Pretty Links, por meqenëse nuk keni ndonjë lidhje, është bosh. A nuk jeni ngacmuar të krijoni URL-në tuaj të parë të shkurtër në domenin tuaj? Ndiqni më tej.

Krijimi i URL-ve të shkurtra të lidhjeve të bukura

Në panelin e administratorit Pretty Links, klikoni në Shtoni Lidhje Pretty butoni siç theksojmë në imazhin më poshtë.

Në ekranin tjetër, shtoni tuaj URL e synuar, lidhje e bukur, titull, dhe shënime. Po të isha ti, unë do të largohesha nga Ridrejtimi menu drop-down vetëm nëse nuk e di se çfarë po bëj.

panele admin të lidhjeve të bukura të lidhjeve

Shihni Opsione te avancuara lidhje në imazhin e mësipërm? Epo, klikoni mbi atë për të hapur disa opsione të mrekullueshme siç është grupimi i lidhjeve, duke shtuar etiketën pa ndjekje, përcjelljen e parametrave dhe përcjelljen e lidhjeve.

si të krijoni urls të shkurtër me porosi në shtojcën e bukur të plugins wordpress

Pasi të keni bërë zgjedhjen e cilësimeve tuaja, goditni krijoj butoni siç tregojmë në imazhin e mësipërm. Le të shohim se çfarë kemi këtu.

lidhje mjaft të shkurtra url

Tani lidhja ime e gjatë e bashkëpunëtorëve (https://themeforest.net/item/total-responsive-multipurpose-wordpress-theme/6339019/?ref=wpthemeraves) është http://design.vistamedia.xyz/total. Në mënyrë të konsiderueshme më e shkurtër se lidhja origjinale, edhe nëse unë jam duke përdorur një nën-domain në këtë shembull të dytë

Si pasojë, unë mund të ndaj lidhjen time më të shkurtër kudo që më pëlqen ose ta shtoj atë në çdo pronë të internetit me lehtësi. Kur njerëzit godasin lidhjen, Pretty Links regjistron gjithçka në një raport ndjekjeje që duket diçka si kjo:

tipar i bukur i përcjelljes së lidhjeve

Kur lind nevoja, ju mund të shikoni statistikat e lidhjes tuaj duke lundruar te Lidhje Pretty> Klikime në menunë tuaj të administratorit të WordPress. Pjesa më e mirë është që ju mund të rregulloni dhe shkarkoni raportet. Për më tepër, mund të shihni adresën IP të vizitorit nëse kjo ju ndihmon.

Anije Pretty Links me më shumë veçori duke përfshirë aftësinë për të ridrejtuar lidhjet bazuar në vendndodhjen e përdoruesit, të shkurtojnë automatikisht të gjitha lidhjet në faqen tuaj, testimin A / B dhe më shumë lloje të ridrejtimit ndër të tjera.

2. Aktivizoni shkurtesat WP.me ​​në Jetpack

Shtojca JetPack

Para se të bëjmë me shtojca, a e dini se mund të krijoni shkurtore WP.me ​​duke përdorur Jetpack? Rënia e vetme? Shkurtesat WP.me ​​nuk ju ofrojnë ndjekjen e të dhënave.

Së pari instaloni dhe aktivizoni Jetpack nëse nuk e keni plugin tashmë. Pastaj drejtojeni shfletuesin tuaj te example.com/wp-admin/admin.php?page=jetpack_modules, dhe zëvendësoni example.com me emrin aktual të domain. Nëse keni probleme, mund të mësoni më shumë rreth qasjes të gjitha modulet Jetpack në një faqe.

Kështu, ju jeni në vendin e duhur nëse shihni faqen e mëposhtme.

modulet jetpack

Shkoni poshtë dhe aktivizoni modulin WP.me ​​Shortlinks siç mund ta shihni në imazhin më poshtë.

aktivizimi i modulit të shkurtimeve jetpack wp.me

Tani Cfare? Kurdoherë që një lexues përdor butonat e ndarjes Jetpack, faqja juaj automatikisht do të krijojë URL të shkurtër WP.me ​​siç është ajo e treguar më poshtë.

ndajnë shkurtesat wp.me në eksitim

Për më tepër, aktivizimi i WP.me ​​Shortlinks shton Merr shkurtore butoni në redaktorin klasik siç shihet më poshtë.

Me çfarëdo mënyre, mos ngurroni të kopjoni shkurtesat tuaja WP.me ​​dhe t’i ndani ato kudo që dëshironi. Justshtë thjesht e trishtueshme që nuk mund t’i gjesh këto lidhje, apo mundesh? Na tregoni në seksionin e komenteve.

Nëse nuk dëshironi të përdorni rrugën e plugin-it, gjithmonë mund të përdorni shërbime për shkurtimin e lidhjeve të palëve të treta, siç janë Bitly ose TinyURL. Zakonisht, këto shërbime janë të lehta për t’u përdorur dhe shumicën e rasteve, nuk do të të duhet as të regjistrohesh për një llogari.

3. Vizitoni TinyURL për të gjeneruar URL të shkurtra

shërbim për shkurtimin e lidhjeve tinyurl

TinyURL është pretendenti ynë i parë jo-plugins sot, dhe për një arsye të mirë. Shkurtuesi i URL-së shërben mbi një miliard ridrejtime në muaj, do të thotë se jeni në kompani të mira. Dhe ashtu si Bitly, ju mund të krijoni URL të shkurtër në mënyrë anonime, pa krijuar një llogari.

Dallimi i vetëm? Ju nuk mund të krijoni një llogari në TinyURL. Pra, si i mbani shënimet e lidhjeve tuaja? Epo, nuk mundesh, gjë që na lë vetëm Bitly. Por, si një shërbim për shkurtimin e lidhjeve, TinyURL mbart peshën e saj. Në fund të fundit, thjesht duhet të ngjitni URL-në tuaj të gjatë dhe të goditni një buton.

Të njëjtën gjë, ju mund të rregulloni pllaka që vjen pas TinyUR(. Për shembull, në vend që të keni https://tinyurl.com/yby5eax2, ju mund ta rregulloni pllaka për tu dukur https://tinyurl.com/Woo-marketing, me kusht që pirgët të jenë në dispozicion.

Krijoni lidhje të shkurtra TinyURL

Dobësia më e madhe e përdorimit të shkurtuesve të URL-së së palëve të treta është që përfundimisht të sakrifikoni markën tuaj. Në vend të emrit të domain-it që tregon në lidhjet e tua të shkurtra, lidhja përmban një domen të palëve të treta, p.sh., TinyUR(/short-url, Tiny.cc/short-url dhe bit.ly/short-url.

Megjithatë, për të mos u shqetësuar, ne mund ta kapërcejmë këtë sfidë duke përdorur metodën tonë të fundit; blerjen e një URL të shkurtër të markës dhe konfigurimin e saj për faqen tuaj të WordPress.

4. Përdorni pak për URL të shkurtër të personalizuar

shkurtues paksa url

Bitly është një nga shkurtuesit më të njohur dhe më të vjetër të URL-së në internet. Shërbimi ju lejon të krijoni URL të shkurtër në mënyrë anonime. Thjesht ngjisni lidhjen tuaj të gjatë në fushën që shënojmë me artikullin nr. 2 në figurën e mësipërme.

Megjithatë, ne do të krijojmë një llogari, kështu që goditi Regjistrohu lidhje në menynë siç tregohet më sipër. Pastaj plotësoni formularin e regjistrimit ose regjistrohuni me Google, Facebook ose Twitter ndërsa theksojmë në imazhin më poshtë.

duke krijuar një llogari të vogël

Goditi Krijo llogari butonin në fund dhe zgjidhni si dëshironi të përdorni Bitly në ekranin tjetër siç tregohet më poshtë.

Kjo pjesë është opsionale, klikoni larg nga dritarja për ta mbyllur ��

Para se të bëni ndonjë gjë tjetër, futuni në llogarinë tuaj të emailit dhe verifikoni adresën tuaj të postës elektronike.

verifikimi i llogarisë së pakët përmes postës elektronike

Tani llogaria juaj Bitly është gati.

panel paksa admin

Shumë bukur, apo jo? Krijimi i URL-ve të shkurtra nga kjo pikë është çështje pikë dhe klikohet. Për të krijuar një URL të re të shkurtër brenda tabelës Bitly, thjesht goditni krijoj butoni në krye (shiko imazhin më lart).

Tjetra, ngjisni URL-në tuaj të gjatë në seksionin e rrëshqitjes ndërsa përshkruajmë në imazhin më poshtë.

ngjitur url gjatë në pak

Pas kësaj, rregulloje lidhjen tuaj pasi që ju gjykoni të arsyeshme në seksionin tjetër siç tregohet më poshtë.

Më tej, mund të lidhni llogaritë tuaja në Twitter dhe Facebook për të lehtësuar ndarjen më të lehtë të lidhjeve të shkurtra. Për më tepër, ju mund të instaloni zgjerimin e shfletuesit Bitly, në mënyrë që të krijoni URL të shkurtër të çdo faqe në internet menjëherë.

Për më tepër, Bitly dërgon me një grafik të ndjekjes intuitive që ju tregon numrin e përgjithshëm të klikimeve, referentin më të lartë (email, SMS ose direkt), dhe vendndodhjen kryesore midis gjërave tjera. Nëse do të jetë nevoja, mund të përmirësoni në paketën e Ndërmarrjes për më shumë veçori.

Krijoni URL-të pak të shkurtër

Instalimi dhe konfigurimi i Plugin WP Bitly

Dëshironi të përdorni Bitly nga pulti juaj WordPress? Ti mundesh! Instaloni dhe aktivizoni WP pak ashtu si ne kemi bërë me hapat e shtojcës Pretty Links më lart. Tjetra, lundroni tek Cilësimet> Shkrimi në menunë tuaj të administratorit të WordPress. Pastaj lëvizni poshtë derisa të shihni Shkurtër WP pak siç theksojmë më poshtë.

Tjetra, duhet të klikoni Autorizoj butoni siç tregohet në imazhin e mësipërm. Në faqen tjetër, klikoni në lejoj butoni siç tregohet më poshtë (ju duhet të keni hyrë në Bitly).

Nëse gjithçka shkon mirë, duhet të shihni faqen më poshtë.

Në këtë pikë, ju jeni gati të filloni të krijoni URL të shkurtër të markës për blogun tuaj WordPress. Thjesht hapni artikullin në redaktorin e postës dhe klikoni në Shortlink butoni në menunë kryesore të administratorit të WordPress siç tregohet më poshtë.

Përveç kësaj, ju mund të shihni se si lidhjet tuaja po performojnë drejt nga brenda redaktorit të postës, siç tregohet në imazhin më lart.

5. Blerni dhe Konfiguroni një URL të shkurtër të markës

Metodat e tjera në këtë post do t’ju ndihmojnë të krijoni URL të shkurtër në një jiffy dhe pa shpenzuar asnjë monedhë. Por, ka disa dobësi në përdorimin e këtyre metodave, të cilat mund t’i kapërcejmë në këtë pjesë.

Për shembull, shtojca Pretty Links nuk bën asgjë për të shkurtuar emrin e domain, dhe për fat të keq, shumica prej nesh kanë emra të gjatë të domenit. Një lidhje e tillë si wpthemeraves.com/total/ ende ruan emrin e markës, por ne mund ta bëjmë atë më të shkurtër duke pranuar një URL të shkurtër të markës.

Dhe ne kemi përmendur tashmë se përdorimi i shkurtesave URL të WP.me ​​dhe palëve të treta sakrifikon emrin e markës tuaj.

Pra, në vend të wpthemeraves.com/total/, ne mund të shkonim përpara wprav.es/total/ për shembull Një URL e shkurtër e markës mbart markën tuaj dhe përmirëson dhjetëfishin e ndarjes në krahasim me llojet e tjera të URL-ve të shkurtra.

Për fillestarët, mendoni për domenin tuaj të preferuar të shkurtër të URL-së ose përdorni një gjenerues të emrave të domain për të gjetur një URL të shkurtër të përshtatshme për markë. Jini krijues dhe eksploroni mënyra të ndryshme të shkurtimit të domainit tuaj të markës.

Blerja e një URL të shkurtër të markës

namecheap kërkimi për emrin e domain

Ju mund të blini një URL të shkurtër të markës nga regjistruesi i domainit tuaj, në të njëjtën mënyrë si keni blerë domenin tuaj ekzistues. Për këtë arsye, ne nuk do të hyjmë në detaje. Sidoqoftë, nëse jeni në treg për një regjistrues të shkëlqyeshëm të domain, unë i blej të gjithë emrat e domain në Namecheap.

Me një URL të shkurtër të markës në dorë, është koha për të konfiguruar disa gjëra, në mënyrë që domeni juaj i ri i shkurtër të mund të shërbejë lidhje të shkurtra për faqen tuaj të internetit.

Konfigurimi i URL-ve të Shkurtra me porosi të markës

Për këtë pjesë, ju mësoni se si të lidhni URL-në tuaj të shkurtër të markës me Bitly, duke ju lejuar të nxisni Bitly për të krijuar URL të shkurtër në URL tuaj të markës. Pra, në vend që të përdorni bit.ly/ Të shkurtër-url, lidhjet tuaja të shkurtra do të duken wprav.es/ Të shkurtër-url, për shembull.

Hyni në llogarinë tuaj Bitly dhe klikoni në emrin e përdoruesit siç tregohet në imazhin më poshtë.

duke shtuar urlat e shkurtra të markës në pak

Në ekranin tjetër, goditi Menaxho lidhje:

menaxhoni preferencat e përdoruesit në pakëz

Tjetra, klikoni Domain të shkurtër të markës dhe pastaj Shtoni Domain të Shkurtër të Markuar butoni siç e ilustrojmë në imazhin më poshtë.

duke shtuar domain të shkurtër të markës në pakëz

Në seksionin tjetër të rrëshqitjes, mund të shtoni URL-në tuaj të shkurtër të markës dhe të shihni cilësimet DNS që ju nevojiten për të lidhur paksa në domenin tuaj të shkurtër.

Para se të godisni Verifikoni domenin butonin siç tregohet në imazhin e mësipërm, duhet të futeni në regjistrin tuaj të domain-it dhe të siguroheni që pikat tuaja të shkurtra të markës tuaj të Bitly.

Thuaj se e keni blerë domainin tuaj të shkurtër të quajtur përmes Namecheap, thjesht duhet të regjistroheni në Panelin tuaj Namecheap dhe të lundroni në Lista e Domainëve skedë siç tregojmë më poshtë. Tjetra, goditi Menaxho butoni pranë domainit tuaj të shkurtër të markës:

lista e domenit në pultin e namecheap

Tjetra, gjeni nameservers seksionin, zgjidhni DNS me porosi dhe shtoni regjistrimet DNS që ofron Bitly. Mos harroni të ruani ndryshimet tuaja. Vini re se ndryshimet e DNS mund të duhen deri në 72 orë për t’u përhapur, kështu që bëni durim. Herë të tjera, ndryshimet reflektojnë menjëherë.

Pasi URL-ja juaj e shkurtër e markës të tregojë në Bitly, futni domenin në Bitly dhe ndjehuni i lirë të godisni Verifikoni domenin butoni siç tregohet më poshtë.

markë url të shkurtër paksa

Me këtë pa marrë parasysh, ju vetëm duhet të instaloni shtojcën WP Bitly, në mënyrë që të menaxhoni URL-të tuaj të shkurtër menjëherë nga pulti juaj admin i WordPress.

Fjalët përfundimtare në URL të shkurtra të personalizuara

Do të thotë që URL-të e shkurtër kanë më shumë përparësi sesa URL-të e gjata në botën dixhitale ku jetojmë. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për ndarje, duke shtrirë shtrirjen e markës ose thjesht duke u ofruar përdoruesve tuaj një përvojë më të mirë, URL-të e shkurtër mbajnë ditën.

E thënë kështu, si i shkurtoni lidhjet në blogun tuaj në WordPress? A e lamë jashtë shkurtesën tuaj të preferuar të URL? Keni ndonjë pyetje ose sugjerim në lidhje me këtë post? Ju lutemi mos hezitoni të ndani komentet. Gëzuar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map