Si të ndërtoni një kalendar editorial në WordPress (dhe në fakt ta përdorni)

Si të ndërtoni një kalendar editorial në WordPress

Ndërtimi i një kalendari editorial në WordPress nuk është aq i vështirë për një detyrë.


Sidoqoftë, gjithçka varet nëse e përdorni apo jo kalendarin, ose nëse arrin deri në pikën ku ai ju bën më të paorganizuar.

Një kalendar editorial mund të funksionojë si për blogjet individuale ashtu dhe për me shumë autorë. Secili prej këtyre llojeve të blogeve kërkon kalendarët, pasi blogu me autorë me siguri nuk ka një redaktues për ta mbajtur autorin në pikë, ndërsa blogu me shumë autorë është thjesht më i ndërlikuar, duke parë sesi planifikohen dhe hyjnë shumë artikuj. nga burime të ndryshme.

Meqenëse kalendari redaktues është një pjesë kaq e rëndësishme e suksesit tuaj në Blogging, le të shohim se cilat shtojca të kalendarit editorial duhet të konsideroni. Pastaj, ne do të shpjegojmë procesin e instalimit, cilat mjete përfitojnë nga procesi juaj, së bashku me disa këshilla se si ta mbani atë me kalendarin tuaj.

Zgjidhni një prizë Kalendari Redaksional që ju përshtatet

Ka një numër të kufizuar të kalendarëve editorialë në treg, duke e bërë disi të lehtë të kuptoni se cili është i duhuri për ju. Më poshtë janë opsionet dhe pse ato qëndrojnë në mendimin tim:

 • Kalendari Redaktues – completelyshtë plotësisht i lirë dhe i lehtë për t’u përdorur. Ju nuk duhet të konfiguroni asnjë cilësim pas instalimit, dhe kjo ju jep një nga kalendarët më të pastër, më themelorë editorialë atje. Nuk ka kujtesë ose veçori më të përparuara, kështu që disa argumentojnë se është për blogerët më aktivë.
 • CoSchedule – Duhet të paguani një çmim për këtë, por shumica e përdoruesve deklarojnë se ia vlen plotësisht. Shtë një nga opsionet më të mira për të përmirësuar shanset tuaja për të përdorur kalendarin, me një analizues të titullit, shtrirje Chrome për kurimin e përmbajtjes, sistemin e kujtesës dhe opsionet për caktimin e gjërave të tjera si media sociale dhe postat elektronike..
 • PublishPress – Kjo shtojcë është falas, por disa prej shtesave të dobishme janë falas. Më pëlqejnë njoftimet dhe komentet që mund të bësh me njerëz në ekipin tënd, së bashku me statuset e personalizuara (si “Pitched” ose “Caktuar” në vend të “Në Progres” ose në pritje të Rishikimit. “)
 • Redaktoni rrjedhën – Këtu është një tjetër kalendar redaksional falas me grupet e përdoruesve, komentet, statuset e personalizuara dhe një buxhet histori. Nëse po kërkoni disa veçori shtesë, unë do ta rekomandoj këtë pas Kalendarit Redaktues.
 • Kalendari i përmbajtjes së WP – Kjo është një shtojcë më pak e popullarizuar, kështu që nuk e kam provuar aq shumë. Thënë kështu, ai ka mjete tërheqëse dhe tërheqëse, kalendarin e plotë dhe më shumë.

Zgjedhja jonë: Shtojca e Kalendarit Redaktues ose CoSchedule

Shtë një garë e vështirë. Unë personalisht kënaqem me minimalizmin e Shtojcës së Kalendarit Redaksional, por e kuptoj plotësisht se disa njerëz duan më shumë tipare si me CoSchedule dhe edit Flow.

Për këtë artikull do të përdor shtojcën e Kalendarit Redaksional, por këshillat e përmendura vlejnë për kalendarët editorialë në përgjithësi.

Instaloni plugin dhe sigurohuni të dini se ku është Kalendari juaj

Një pjesë e madhe e përdorimit të kalendarit tuaj editorial është duke ditur se ku është. Kam përdorur disa kalendarë në të kaluarën, kur lidhja është disi e fshehur ose nuk do të përfundoja kurrë duke klikuar në skedën që më çon në kalendar. Nuk është mirë. Unë e kuptoj që të gjithë redaktorët dhe autorët kanë quirks e tyre, dhe kjo është arsyeja pse është thelbësore që ju të provoni të gjitha shtojcat më të besueshme të kalendarit.

Nëse ndiheni sikur nuk do të hapni kurrë kalendarin, kaloni plugin. 

Për shembull, unë kërkova për Kalendarin Redaksional në pjesën e prapme të faqes time WordPress, e vendosur shtojcën që doja, instalova dhe aktivizova.

Pas kësaj, në të vërtetë më mori një moment për të zbuluar se ku ishte kalendari. Sidoqoftë, mendja ime atëherë kuptoi që skeda e Postimeve kishte kuptim.

Kështu që, kur shkoni te Postimet> Kalendari, kalendari i plotë shfaqet në ekranin tuaj për redaktim. Arsyeja që më pëlqen kjo konfigurim është sepse klikoj në atë skedar Postime çdo herë që bëj një postim të ri në radhë të parë. Ju mund të keni tendenca të tjera, por unë nuk jam një tifoz i madh i shtojcave të tjera të kalendarit editorial sepse ato kanë pult të veçantë ose kalendarët e fshehur.

Kjo funksionon vetëm për mua.

Bërja e një postimi të ri kërkon që ju të klikoni në njërën nga ditët në kalendar. Do të shihni një buton të ri Post kur lëvizni gjatë një dite.

Pas kësaj ju lejon të plotësoni me shpejtësi një titull, përmbajtje, kohën e botimit dhe statusin e postimit, siç është Drafti. Pasi të keni goditur butonin Ruaj, do të ruhet në kalendar për redaktimin dhe botimin e ardhshëm.

Mbani në mend se do t’ju duhet ndryshoni statusin e Projektit në programin në mënyrë që kalendari të bëjë punën e vet.

Zhvilloni orarin tuaj të postimeve

Një mënyrë për të siguruar që nuk harroni në kalendarin tuaj është që të përmbaheni me një orar të vështirë.

Vendosja që ju do të postoni një herë në javë nuk është e mjaftueshme. Të thuash që po planifikon në pesë ose gjashtë postime në muaj është edhe më keq.

Rrinë në një orar të përjavshëm dhe zgjidhni një ditë të javës. Në këtë mënyrë do të kujtoni, dhe lexuesit tuaj do të fillojnë të presin me padurim atë ditë.

Për shembull, në kalendarin tim kam planifikuar të postoj çdo të Premte në 10 të mëngjesit. Në fillim të çdo muaji, unë planifikoj ato katër të Premte me titujt e blogut dhe çdo shënim shtesë që duhen shkruar.

Kërkoni dhe bëni një listë të ideve të postimeve në blog

Mbani një sy vazhdimisht për idetë e reja të postimit në blog. Basti juaj më i mirë është të ndiqni bloget dhe botimet që kanë të bëjnë me blogun tuaj. Nëse shihni një temë interesante, shënoni atë dhe krijoni rrotullimin tuaj për ta bërë atë unike.

Pas kësaj, vendosni titullin në kalendarin tuaj, në mënyrë që të mos harroni kurrë atë. Ju nuk duhet të planifikoni gjërat menjëherë nga shkopi, por duhet të keni një pjesë të madhe të Drafteve që presin të shikohen në kalendarin tuaj.

Disa vende të tjera për të gjetur ide të këndshme të postimit në blog përfshijnë:

 • Trendet e Google
 • Alertet e Google
 • Reddit
 • Quora
 • Forumet e industrisë

Ndryshime të plota dhe të përparuara ndryshe

Një arsye për të ndaluar përdorimin e kalendarëve të tyre redaktues është sepse digjen.

Mos e bëni atë gabim duke përfunduar më shumë punë sesa duhet. Të gjitha redaktimet kryesore duhet të bëhen në faqen e rregullt të Postës, por shtesa e Kalendarit Redaksional ka një mjet të mrekullueshëm për redaktime të shpejta, duke ju kursyer kohë në planin afatgjatë.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkoni në kalendar dhe të zgjidhni postimin që dëshironi të shihni. Klikoni në butonin Redakto Shpejtë për të rregulluar çdo përmbajtje që dëshironi. Ajo që është edhe më e lezetshme është se nëse mësoni pak HTML mund të bëni pothuajse të gjitha redaktimet e postës nga kjo pamje.

Bëni Shënime për Më vonë ose për Redaktorin

Komunikimi është thelbësor për një kalendar editorial. Shtojca e Kalendarit Redaksional Më pëlqen nuk ka komente ose kujtesë për të caktuar postimet tuaja. Sidoqoftë, ju mund ta zgjidhni këtë me një program shtesë si Trello.

Nëse nuk është stili juaj, provoni shtojcat e tjera si CoSchedule dhe edit Flow. Ato janë më të komplikuara, por tiparet janë shumë më të avancuara sesa ato të shtojcës së Kalendarit Redaksional.

Fat i mirë me Kalendarin tuaj Redaktues!

Organizimi si kjo bëhet mbingarkesë, kështu që merrni këshilla që kemi mbuluar më lart për të përshkuar dhe për ta bërë blogun tuaj sa më efikas të jetë e mundur. Nëse keni ndonjë pyetje, na tregoni në komente.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map