Si të shtoni format Google në WordPress

Si të shtoni format Google në WordPress

Google ofron një numër mjetesh për t’ju ndihmuar të bëni më shumë në shfletuesin tuaj – dokumente, fletë, rrëshqitje dhe forma. Format Google ju ndihmojnë të krijoni dhe të shtoni forma në faqen tuaj të internetit WordPress falas me llogarinë tuaj Google. Megjithëse është për ca kohë tani, një version i përmirësuar u prezantua në vitin 2016. Dhe tani, është akoma më e lehtë për të krijuar dhe shtuar forma Google në WordPress.


Shtoni format Google në WordPress

Formularët janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbledhur çdo informacion në internet. Nga format e kontaktit dhe sondazhet tek faqet e arkivave dhe format e pajtimit, ato janë shtesa të dobishme në faqen tuaj të internetit.

Ja pse duhet të përdorni format e Google në faqen tuaj të internetit:

 • Lehtë për tu krijuar, shtuar dhe përdorur.
 • Formularët janë të përgjegjshëm, kështu që ju mund të krijoni, modifikoni ose përgjigjeni në forma nga çdo madhësi e ekranit.
 • Të dhënat mund të ruhen direkt në një spreadsheet.
 • Mund të krijojë një formë të vetme dhe ta ndajë atë në shumë faqe interneti.
 • Lehtë për t’u shpërndarë në internet, anëtarët e ekipit mund të bashkëpunojnë.
 • Të gjitha të dhënat ruhen në disk Google.
 • Qasje e shpejtë në të gjitha format tuaja në një vend.
 • Ju mund të shikoni përgjigjet në kohë reale dhe të shihni se si të anketuarit individualë u përgjigjen pyetjeve specifike.
 • Përgjigjet mund të organizohen dhe shfaqen mjeshtërisht.
 • Një numër i shtesave të tilla si kohëmatësit për edhe më shumë funksionalitet.
 • Kjo ju lejon të futni imazhe dhe video YouTube drejtpërdrejt në pyetjet e formularit.
 • Karakteristikat si përgjigje të mbushura paraprakisht, fushat e kërkuara dhe rrjetet me zgjedhje të shumëfishtë.

Krijuesit e formave të WordPress janë gjithashtu të shkëlqyera, por format e Google mund të jenë një mundësi më e mirë kur dëshironi të shfaqni forma nëpër faqet e internetit të shumta ose platformat, mblidhni të gjitha përgjigjet në një vend dhe i ndani me të tjerët.

Opsioni 1: Si të shtoni me dorë format e Google në WordPress

Për të filluar, vizitoni Google formon faqen e internetit dhe klikoni në Krijoni një formë. (Oh, do të duhet të keni një llogari me Google para se ta bëni këtë.)

Krijoni një formë

Ju keni dy mundësi këtu – ndërtoni një formë të re nga e para ose lëvizni për të zgjedhur një nga shumë shabllone të disponueshëm.

Për qëllimet e këtij tutoriali, le të zgjedhim formularin e vlerësimit të kursit, por me të vërtetë mund të zgjidhni gjithçka që dëshironi.

Ka një menu Lundruese në anën që mund t’ju ndihmojë të modifikoni dhe rregulloni formularin në një masë të madhe. Mund të shtoni më shumë pyetje, shkruani titullin / përshkrimin, futni imazhe ose video dhe krijoni më shumë seksione.

Forma e Vlerësimit të Kursit

Pyetjet mund të shfaqen në formate të ndryshme – zgjedhje të shumëfishta, dropdowns ose shkallë lineare, dhe ju mund të tërhiqni dhe lëshoni pyetje për t’i rregulluar ato në çdo mënyrë që dëshironi. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një dizajn temë vizuale. Për më tepër, nëse shtoni foton ose logon tuaj, Google automatikisht do të dalë me një zgjedhje të ngjyrave ose temave që përcaktojnë tonin e formës tuaj.

Do të jeni në gjendje të aplikoni logjikën e kaloni në pyetjet tuaja, të rregulloni faqen tuaj të konfirmimit, të përdorni shtesa për një formë edhe më të fuqishme dhe të shikoni paraprakisht formën tuaj live..

Pasi të keni konfiguruar gjithçka, gjeni ikonën e syrit në krye dhe klikoni mbi të për të inspektim formën. Nëse jeni të kënaqur me mënyrën e shfaqjes së formularit, shkoni përpara dhe goditni Send buton.

Në ekranin tjetër, do të gjeni opsione se si mund të hyni në formular.

Kopjoni kodin

Ju mund të zgjidhni

 • dërgoni me email formularin për veten tuaj
 • ndajnë një lidhje me të tjerët ose
 • kopjoni kodin e ngulitur dhe ngjitur në WordPress tuaj

Meqenëse ne po kërkojmë të shtojmë format Google në WordPress, kopjoni kodin iframe …

Vendosni kodin

… Dhe ngjitur në një postim të ri. Pastaj vazhdoni të shikoni paraprakisht dhe publikoni postimin. Kështu shfaqet forma e Vlerësimit të Kursit në instalimin tim WordPress.

inspektim

Një mënyrë tjetër për të vendosur format Google është përdorimi i Google drive tuaj. Në Drive-in të gjetur I ri në këndin e sipërm të majtë dhe kliko mbi të. Pastaj shikoni për më shumë opsion, i cili çon në Google Forms. Mund të filloni një formë të re edhe nga këtu.

Google drive

Opsioni 2: Si të shtoni formularët Google në WordPress me një prizë

Kur thjesht futni kodin në postimin ose faqen tuaj në WordPress ajo që merrni është një formë që ruan stilin e paracaktuar të Google. Nuk zbaton CSS-në tuaj dhe mund të mos përzihet me temën tuaj. Sidoqoftë, ju mund të dëshironi një formë që është më në përputhje me stilin dhe markën e faqes tuaj WordPress. Për ta bërë këtë, mund të provoni plugin Google Forms WordPress.

Google formon plugin

Plugin Google Forms WordPress ju mundëson të shtoni forma Google në WordPress dhe t’i menaxhoni ato përmes zonës së administratorit të WordPress. Ai gjithashtu integron më mirë format tuaja me WordPress, përveç që ofron një numër opsionesh për të modifikuar dhe stiluar formën tuaj të Google. Ajo heq HTML-in e mbështjellësit të Google dhe ngulet formularin direkt në faqet dhe postimet e faqes suaj të internetit.

Shtojca është e lehtë për t’u përdorur. Si gjithmonë, së pari duhet të instaloni dhe aktivizoni plugin. Do të gjeni një artikull të formave të Google të shtuar në menunë tuaj WordPress në pult.

instalim

Kliko Shto nje te ri Formularët Google.

Shtoni një formë të re

Në këtë fazë, drejtohuni përsëri në formën tuaj të Google dhe kopjoni URL-në nën opsionet Send dhe ngjisni atë në kutinë e Formularit URL.

Kopjoni URL-në

Plotësoni opsionet e mbetura pasi e shihni të arsyeshme, duke mbajtur në mend stilin e përgjithshëm të faqes tuaj. Ju gjithashtu mund të ndryshoni tekstin që do të shfaqet në faqen e konfirmimit.

publikoj formularin dhe gjeni kodin e shkurtër

Gjeni kodin e shkurtër

Kopjoni kodin e shkurtër, hapni një postim të ri dhe ngjisni atë në redaktorin e tekstit.

Paste kodin e shkurtër

Shfaqja e formës tuaj tani do të varet nga tema aktive në faqen tuaj të internetit ose nga ndonjë CSS me porosi që shtoni duke përdorur opsionet e konfigurimit të shtojcës.

Ajo që është e rëndësishme të theksohet këtu është se shtojca mbështet vetëm format e publikuara të Google. Për ta thënë atë një mënyrë tjetër, duhet të jeni në gjendje të hapni me sukses URL-në e formularit nga një shfletues. Kjo do të thotë që këto formularë nuk do të funksionojnë për asnjë formë që është e destinuar për përdorim privat.

Regjistri i Dorëzimit të Formularit

Ndërsa mbledhni përgjigje për çfarëdo qëllimi, është e nevojshme t’i formatizoni ato në një mënyrë që të ketë kuptim dhe të sigurojë pasqyrë.

Shtojca ka një seksion log të paraqitjeve të formularëve ku do të mund të shikoni të gjitha përgjigjet. Shenja kohore dhe URL e secilës dorëzim ruhet dhe këto mund të ofrojnë njohuri të vlefshme statistikore. Kur nuk ju duhen më regjistrimet, mund t’i fshini ato pjesërisht.

Ose përndryshe, mund të hyni në diskun tuaj të Google dhe të shikoni të gjitha përgjigjet direkt në disk. Pas hapjes së makinës tuaj, gjeni formularin, hapeni atë dhe klikoni në përgjigjet opsion në menunë e sipërme.

përgjigjet

Do të keni mundësi të shikoni të gjitha përgjigjet në një format spreadsheet kur klikoni në ikonën + (fshehur në imazhin e mësipërm), zgjidhni destinacionin për përgjigje ose i shkarkoni në formatin CSV. Ju gjithashtu mund të aktivizoni njoftimin me email për përgjigje ose t’i fshini ato në masë, të gjitha përmes makinës tuaj.

Për të përfunduar

Format e Google janë një mënyrë e lehtë dhe popullore për të mbledhur reagime ose përgjigje për çfarëdo qëllimi. Ato janë të gjithanshme dhe ju mund t’i përdorni ato për të mbledhur postë elektronike, për kryerjen e sondazheve, marrjen e aplikacioneve, pyetësorët, sondazhet dhe kuizet. Krijimi i një forme Google dhe dhënia e aksesit ndaj palëve të treta është e lehtë, qoftë duke shkëmbyer një lidhje, duke e dërguar atë me email ose duke e futur atë në faqen tuaj të internetit. Dhe ato mund të jenë një alternativë më e mirë kur doni të shkëmbeni forma dhe t’u mundësoni të tjerëve të bashkëpunojnë në formular.

Formularët nuk janë vetëm shtesat e vlefshme në faqen tuaj të internetit, pasi Google ofron një numër shërbimesh të tjera si Analytics dhe font. Ne kemi bërë një postim në shtojcat e WordPress për të integruar shërbimet e Google me WordPress. Jo vetëm kaq, ka shumë aplikacione dhe shtesa të dobishme edhe për Chrome, të cilat mund ta bëjnë më të lehtë punën me WordPress. Ju mund të përfitoni nga këto shërbime falas Google, aplikacionet dhe shtesat, pasi ato i përshtaten më së miri nevojave tuaja.

A keni ndonjë këshillë për të shtuar? Apo një pyetje tjetër se si të shtoni format Google në WordPress? Thjesht lini një koment – ne do të donim të dëgjonim mendimet tuaja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map