10 shtojcat e WordPress që të gjithë duhet të kenë

të gjitha në mënyrë të veçantë për fillestarët, Plugins mund t’ju ndihmojnë plotësisht të transformoni dhe përmirësoni Instalimin tuaj të WordPress. Këto pjesë të ëmbla të kodit mund të ndihmojnë vërtet në pasurimin e faqes tuaj dhe kryerjen e detyrave që më parë ishin të pamundura. Plus, ata ndihmojnë shumë newbies në internet të arrijnë disa detyra të lehta pa pasur nevojë të prekin ndonjë kod.


Personalisht nuk besoj të kem një ton shtojcash pasi ato vërtet mund të ngadalësojnë faqen tuaj dhe të rrisin cenueshmërinë e hakimit, megjithatë, ekzistojnë disa shtojca të MIR të mrekullueshme (disa nga të cilat unë i përdor personalisht) të cilat janë vërtet të shkëlqyera për tu pasur praktikisht çdo blog. Këtu janë dhjetë nga të preferuarat e mia dhe ato që unë konsideroj si dhjetë shtojcat më të mira të WordPress Plugins. gëzojnë!

1. Të gjitha në një paketë SEO

Të gjitha në një paketë SEO është shtojca përfundimtare e optimizmit të motorit të kërkimit për WordPress. Kjo shtojcë do t’ju lejojë të bëni ndryshime në të gjitha përshkrimet e meta dhe etiketat e fjalëve në postimet, faqet dhe madje edhe faqen kryesore. Plus, kjo ju lejon të bëni disa rregullime për t’ju ndihmuar të shmangni përmbajtjen e kopjuar në të gjithë blogun tuaj. Ekzistojnë disa plugins më të vërtetë të shkëlqyera të SEO, por unë gjithmonë i kam përdorur dhe i kam dashur All-One SEO Pack.

Merrni të gjitha në një SEO

2. Akismet

Nuk ka asnjë spam-buster krejtësisht si Akisment. Kjo shtojcë do të vendosë automatikisht ato që i konsideron komentet e Spam-it menjëherë në dosjen tuaj të spamit, në mënyrë që të mos keni nevojë të merreni me to. Në disa nga bloget e mia marr qindra komente automatike të spamit çdo ditë, këto shtojca e bëjnë jetën time aq më të lehtë kur kaloj dhe aprovoj komente.

Merr Akismet

3. Udhëzimet Google XML

A keni provuar ndonjëherë të kodoni hartën tuaj xml? Nëse po, atëherë e dini se sa thith. Ajo zgjat përgjithmonë dhe është jashtëzakonisht e përsëritshme. Shtojca Google XML Sitemaps do të azhurnojë automatikisht hartën tuaj kur shtoni përmbajtje në faqen tuaj, si dhe motorë kërkimi ping të lartë duke i lënë ata të dinë për azhurnimet tuaja. Kjo është një domosdoshmëri kur përpiqeni të përmirësoni SEO-në e blogut tuaj.

Merrni hartat e Google XML

4. Robotët Meta

Kjo është një plugin që zbulova kohët e fundit, por u dashurua shpejt. Robots ju lejon të shtoni me lehtësi etiketat e meta të robotëve në të gjitha faqet dhe burimet tuaja, si dhe të çaktivizoni arkivat e papërdorura dhe lidhjet e caktuara në blogun tuaj. Kjo shtojcë do të funksionojë në sfond për të ndihmuar faqen tuaj të indeksohet dhe renditet si duhet.

Merrni Robotët Meta

5. Hyper Cache

Temat e WordPress funksionojnë duke bërë thirrje të caktuara në bazën e të dhënave tuaja dhe duke i kthyer ato thirrje në shfletuesin tuaj në mënyrë që të mund të kryhen në HTML. Kjo është e shkëlqyeshme pasi ju lejon të keni një panel administratori dhe një strukturë të prapambetur, megjithatë, sa herë që dikush ngarkon një faqe nga blogu juaj faqja juaj duhet të bëjë të gjitha ato thirrje PHP dhe të marrë përmbajtjen e duhur, duke ngadalësuar kështu faqen tuaj. Hyper Cache do të krijojë versione të cached HTML të faqes tuaj dhe do t’i tregojë këto kur vizitorët shohin faqen tuaj, gjë që do ta bëjë që faqja juaj të ngarkojë shumë më shpejt. Dhe siç e dini big-G tani po e konsideron shpejtësinë e sitit si një faktor në renditjen.

Merr Hyper Cache

6. JQuery Image Lazy Load

Ju mund të keni vënë re se shumica e blogjeve këto ditë janë të mbushura me të gjitha llojet e imazheve. “Të gjithë” kanë imazhe të vogla në postime dhe “të gjithë” po bëjnë lista gjigande të “lart çfarëdo” (si unë) me këto imazhe të mëdha dhe të bukura. Problemi është se të gjitha këto imazhe të bukura mund ta bëjnë faqen tuaj të ngarkojë një vrimë shumë më të ngadaltë dhe askush nuk pëlqen të presë përgjithmonë për një faqe për të ngarkuar. Pllaka e ngarkesave me ngarkesë të jQuery Image përdor jQuery për të ngarkuar imazhet në blogun tuaj ndërsa vizitorët lëvizin poshtë në faqe. Mbresëlënës!

Merrni ngarkesën me përtaci të imazhit jQuery

7. WP125

Të gjithë janë duke bërë bloge për të fituar para, saktë? Ok, jo të gjithë, por padyshim shumica e njerëzve. WP125 është një armë e shkëlqyeshme për të filluar të fitoni para në blogun tuaj. Kjo shtojcë wp do t’ju lejojë të shtoni dhe gjurmoni lehtësisht njollat ​​e reklamave 125 × 125 pixel në faqen tuaj. Pra, nëse jeni në programe partnere ose shisni spote reklamash në faqen tuaj pa kaluar një palë të tretë, atëherë kjo është shtojca për ju.

Merrni WP125

8. Posto në Twitter

Postimi në Twitter është një shtojcë me të vërtetë e thjeshtë, gjithçka bën nëse automatikisht poston një cicërimë në postimin tuaj të fundit në blog. Sapo të publikoni diçka në blogun tuaj, shtojca do të cicërojë automatikisht postimin. Nëse jeni si unë dhe me të vërtetë nuk kujdeseni shumë për Twitter, por si përfitimet e SEO dhe trafiku shtesë që ofron, kjo është një mjet shumë i dobishëm. Me Postimin në Twitter, nuk do të keni nevojë kurrë të regjistroheni në eksitim për t’i bërë njerëzit të dinë se për çfarë jeni … thjesht azhurnoni blogun tuaj.

Merrni Postimin në Twitter

9. Regjistrohu tek komentet

Nuk ka mënyrë më të mirë për të marrë disa vizita shtesë në faqen tuaj dhe për të inkurajuar diskutimin sesa t’i lejoni njerëzit të pajtohen me komentet në postimet tuaja. Personalisht nuk do të pajtohem në shumë postime, por çdo herë një herë ju gjeni një diskutim mjaft të ndezur ose një blog të mrekullueshëm dhe është i papërmbajtshëm. Regjistrohu në komente shton një kuti të vogël në fund të formularit të komentit tuaj dhe nëse kontrollohet kur një përdorues paraqet një koment ata do të dërgohen me email kur komentet e reja postohen në atë post specifik.

Regjistrohu për komente

10. Forma reCaptcha

Forma reCaptcha është ndoshta shtojca më e lehtë dhe më themelore e formës së kontaktit me wordpress që ka një filtër të ligjshëm spam. Thjesht aktivizoni shtojcën, shtoni çelësat tuaj reCaptcha në panelin e cilësimeve sesa të përdorni një kode të shkurtër për të treguar një formë themelore kontakti në faqen tuaj. E shkëlqyeshme për krijimin e një faqe kontakti në blogun tuaj.

Merrni formularin reCaptcha

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map