15 shtojca për të tepruar komentet e WordPress-it tuaj

Supercharge Your WordPress Your Comments Me Këto 15 Plugins

Funksionaliteti i parazgjedhur i komenteve të WordPress funksionon mirë, veçanërisht nëse sapo po filloni. Sidoqoftë, komentuesit tuaj janë me siguri lexuesit tuaj më të angazhuar, kështu që ju mund të dëshironi të përfitoni plotësisht nga aksesi që keni ndaj tyre.


Duke përdorur shtojcat WordPress, ju mund ta bëni përvojën e komentimit më të fuqishme për lexuesit tuaj – ju mund t’i bëni komentet në blogun tuaj më të shpejtë dhe më të lehtë për t’u përdorur, kështu që është edhe më e thjeshtë që ata të angazhohen me ju dhe përmbajtjen tuaj.

Ky artikull do të shikojë në 15 shtojcat e shkëlqyeshme të komenteve që mund të përdorni për t’ju ndihmuar të merrni përgjegjësinë e seksionit tuaj të komenteve dhe ta ktheni atë në motorin e blogut tuaj. Le të bëjmë plasaritje!

Disclaimer: WPExplorer është një bashkëpunëtor për një ose më shumë produkte të listuara më poshtë. Nëse klikoni në një lidhje dhe përfundoni një blerje, ne mund të bëjmë një komision.

1. Jetpack (Falas)

Shtojca Jetpack
Ne po e fillojmë listën tonë me një shtojcë që shumë site po përdorin tashmë (mbi 1.000,000 në numrin më të fundit), edhe nëse jo për funksionalitetin e komenteve.

Jetpack është një shtojcë falas nga WordPress.com që ofron një seri shërbimesh të dobishme. Komente Jetpack zëvendëson formularin e komenteve të paracaktuar me atë që përfshin opsione të integruara të hyrjes në media sociale (WordPress.com, Twitter, Google+, ose Facebook) dhe njoftime me email.

2. Diskutim (Falas)

Diskus plugin System
Me mbi 200,000 instalime, Sistemi i komenteve disqus mbetet popullor, megjithëse nuk është aktualizuar në rreth një vit. Ajo që e bën Disqus unik është bashkësia e diskutimit që ajo krijon duke lidhur komentuesit në faqet e internetit të ndryshme.

Fatkeqësisht, vlerësimi i kënaqësisë për këtë shtojcë falas ka rënë në 3.4 për shkak të papajtueshmërive të fundit të pluginit dhe temës së shoqëruar me mungesë të azhurnimeve dhe mbështetjes – kështu që paralajmëroni.

3. Komente në Facebook (Falas)

Plugin Komente në Facebook
Nëse jeni të interesuar vetëm për komentet në Facebook për audiencën tuaj, falas Komente në Facebook plugin mund të ndihmojë. Mbi 100,000 site i kanë instaluar, duke i ndihmuar ata të konfigurojnë, personalizojnë dhe administrojnë komentet e Facebook.

Ndërsa kjo shtojcë gëzon një vlerësim të kënaqësisë me 4,2 yje, ekzistojnë disa shqetësime të shpejtësisë dhe çështje të pajtueshmërisë së shfletuesit të përmendura nga disa përdorues, prandaj sigurohuni që ta provoni atë më parë.

4. Komente në Facebook për WordPress (Falas)

Komente nga plugin Facebook
Shtojca jonë e radhës është gjithashtu e përqendruar në Facebook – komentet e Facebook është një shtojcë falas që përdoret për të shtuar një kuti komentesh në Facebook në faqet e internetit të WordPress. Versioni pro i shtojcës fillon me 10 dollarë për një sit të vetëm, dhe shton përshtatje të konsiderueshme dhe mbështetje premium.

Me mbi 10,000 instalime aktive, kjo shtojcë është mjaft e popullarizuar, por ka vetëm disa komente me pesë yje, kështu që provojeni së pari.

5. Komente + (49 dollarë në muaj për pajtim në WPMU DEV)

Shtojca e Komente Plus

Shtojca e parë premium në listën tonë, Komente +, u mundëson lexuesve tuaj të komentojnë mbi postimet duke përdorur llogaritë Facebook, Twitter, Google+ ose WordPress.com dhe të ndajnë komente në Facebook dhe Twitter. Ai gjithashtu përfshin një duzinë shtesash për funksionalitete si integrimi MailChimp, duke përfshirë trajton Twitter në tweet-et automatike, dhe imazhe të paraqitura për postimet në Facebook.

Komente + është në dispozicion si pjesë e një anëtarësie WPMU DEV (49 dollarë në muaj), i cili përfshin të gjitha shtojcat dhe temat e tyre.

6. Komente të zhvilluara (Falas)

Komente plugin evoluar
Komente Evolution (më parë Komente Google+ për WordPress) shton skedat në pjesën e komenteve për Google+, Facebook, Disqus, WordPress.com dhe Trackbacks.

Me mbi 10,000 instalime aktive dhe një vlerësim të kënaqësisë me 4,5 yje, kjo shtojcë mund të jetë një opsion i mirë për ju. Sidoqoftë, nuk është azhurnuar brenda një viti, dhe nuk është testuar siç duhet me lëshimet e fundit të WordPress, kështu që e përdorni me kujdes.

7. wpDiscuz (Freemium)

plugin wpDiscuz
Nëse jeni duke kërkuar një alternative të Jetpack dhe Disqus, wpDiscuz mund të jetë, me mbi 10,000 instalime dhe një vlerësim 4,5 yje.

Kjo shtojcë freemium përdor Ajax për të krijuar një sistem komentesh në kohë, dhe ka një listë të gjatë të veçorive, duke përfshirë azhurnimet e drejtpërdrejta të komenteve të reja dhe hyrjet në media sociale. Disa shtesa premium janë në dispozicion (nga 25 dollarë) për të shtuar edhe më shumë funksionalitete si ngarkimet e mediave.

8. Regjistrohu tek komentet e rivendosura (Falas)

Regjistrohu në plugin Komente Reloaded
Falas Regjistrohu për komentet e rivendosura shtojca do t’i lejojë komentuesit tuaj të regjistrohen në njoftime me email për komentet e ardhshme. Ajo siguron një menaxher të pajtimeve me ekran të plotë dhe u mundëson komentuesve të mos abonohen në poste specifike ose të gjithë ata. Funksionaliteti i dyfishtë i zgjedhjes është gjithashtu i disponueshëm për të ndihmuar në uljen e raporteve të spamit.

Me mbi 30,000 instalime dhe një vlerësim prej 4.7 yje, ky është një plugin solid.

9. KomentLuv (Freemium)

Shtojcë komentLuv
CommentLuv është unik në hapësirën e komenteve, pasi viziton faqen e autorit të komentit dhe i lejon ata të përfshijnë një lidhje me postin e tyre të fundit në blog, poshtë komentit të tyre. Me mbi 30,000 instalime aktive dhe një vlerësim të kënaqësisë prej 4,6 yje, kjo shtojcë po mban shumë të lumtur pronarët e faqeve.

Versioni premium (67 dollarë për një sit të vetëm) shton veçori si lidhjet e trajtimit në Twitter, parandalimin e spamit dhe zhbllokimin shoqëror të veçorive.

10. Komente WP Ajaxify (Falas)

Shtojca WP Ajaxify Comments
Nëse thjesht dëshironi të shpejtoni përdorimin e formularit tuaj të komenteve të WordPress, WP Ajaxify Komente e ke mbuluar Nuk ka më ngarkime të faqeve kur komentet janë vërtetuar, postuar ose azhurnuar. Mbi 7,000 site e kanë të instaluar këtë shtojcë, dhe ka një vlerësim të kënaqësisë prej 4,7 yje.

11. Komente të denjë (falas)

Shtojcë Komente të Plota
Komente të denjë ju mundëson të shfaqni një widget me jo vetëm postimet e njohura me komentet e fundit, por edhe avatarët e autorëve të komenteve dhe një fragment të komenteve aktuale. Ju gjithashtu mund të shfaqni komente për një post të veçantë, lloje specifike postimesh ose postime në një taksonomi specifike (kategori ose etiketë).

Mbi 4,000 instalime dhe një vlerësim me 4,5 yje e bëjnë këtë një zgjedhje të mirë për të tërhequr sytë drejt komenteve tuaja.

12. Komente për SEO të WordPress (Falas)

Plugin Komente SEO në WordPress
Si parazgjedhje, WordPress nuk bën asgjë për Optimizimin e Motorit të Kërkimit (SEO) të komenteve. Komentet SEO të WordPress rregullojnë që duke gjeneruar faqe komentesh që përmbajnë përmbajtjen e plotë të secilit koment, dhe çdo koment të fundit nga i njëjti autor për të indeksuar Google.

Me mbi 4,000 instalime dhe vlerësim 4,3 yje, ia vlen të kontrolloni.

13. Postmatic (Freemium)

Shtojca postatike
Lejimi i lexuesve të pajtohen në komente ose postime me email nuk është e re, por Postmatic shkon më tej dhe mundëson që komentet të shtohen në një postim thjesht nga lexuesit që i përgjigjen emailit. Postmatika është ende relativisht e re, me mbi 2,000 instalime aktive, por një vlerësim prej 4.8 yje sugjeron që rezultatet e angazhimit të lexuesve të tyre ia vlen të provoheni për veten tuaj.

Shtojca është falas, por zhvilluesit do të nxjerrin një version premium (çmimi i paravezimit caktohet në 9 dollarë në muaj), i cili do të përfshijë opsione të moderimit, personalizimit dhe fitimit të parave.

14. Komenti i Avancuar i WP (Freemium)

Shtojcë WP Advanced koment
WP koment i avancuar ju ofron një sistem të fuqishëm dhe të lehtë për t’u përdorur komenti i cili ju mundëson të krijoni forma të komenteve me porosi në postime, faqe, madje edhe produkte. Karakteristikat e tjera përfshijnë automatikisht mos publikimin e komenteve me flamur, komentet që pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë dhe njoftime për komentet.

Versioni premium (20 dollarë) shton funksionalitete si ngarkimet e figurave dhe skedarëve, komentet ngjitëse dhe filtrat e fjalëve.

15. Komente (17 dollarë)

Shtojca e komentatorëve
Komentatori është një tjetër ofertë premium. Komentatori është një sistem i kompletuar me komentet e Ajax-it me funksion të plotë, i cili siguron hyrje sociale duke përdorur LinkedIn, Twitter, Facebook ose Google+, ngarkime të figurave, votime të komenteve lart dhe poshtë, pëlqime të temave dhe renditje të komenteve. Ka vetëm disa qindra shitje, por me një vlerësim 4,49 yje dhe një çmim shumë të përballueshëm prej 18 dollarë, mund të ia vlen të shikoni.

16. Hacks e komentit të yoast

Yoast-comment-hacks-plugin

Shtojca Yoast Comments Hacks është një shtojcë falas në repo WordPress.org që shton disa ndryshime në komentet e WordPress që ekipi Yoast përdor në të vërtetë në faqen e tyre! Disa nga këto shkulje përfshijnë:

 • Email të njoftimit për komentet më të pastra.
 • Mundësia për të mos lejuar komente nën një gjatësi të caktuar.
 • Mundësia për të ridrejtuar komentuesit e herës së parë në një faqe falënderimi.
 • Një fushë hyrëse në ekranin e redaktimit të komenteve për të ndryshuar ID e prindit të komentit.
 • Lidhje në seksionin e komenteve të administratorit për të dërguar me email komentuesit individualë.
 • Një buton në shiritin e veglave WP për të dërguar me email të gjithë komentuesit në një postim.
 • Shton një opsion të kursit të komenteve. Kjo shton një përmbledhje në parametrat e diskutimit të një posti, duke lejuar kursimin e postave elektronike të komenteve te një përdorues tjetër.

17. Love It Pro

Love It Pro për WordPress

Informacion & Shkarkim Shikoni Demo

Love It Pro është plugin WordPress i zhvilluar nga Pippin dhe për shitje në Mojo Temat. Kjo është një shtojcë e mrekullueshme që lejon vizitorët të “Dashurojnë” postimet dhe faqet tuaja. Shtojca është ndërtuar në mënyrë që përdoruesit të duan vetëm çdo artikull një herë, dhe vizitorët mund të duan artikujt nëse janë regjistruar ose jo. Ky shtojcë është e shkëlqyeshme për të marrë pohime pozitive dhe reagime nga vizitorët tuaj, por gjithashtu siguron të dhëna të vlefshme se cilat aspekte të faqja juaj në internet kënaqet më shumë nga audienca juaj. Shtojca Love It Pro është e thjeshtë për tu vendosur përmes tabelës së plugin-it, dhe modifikoni se cilat lloje të postimeve ose faqeve janë të këndshme.


Ndërsa funksionaliteti i parazgjedhur i komenteve të WordPress mund të jetë në rregull për të filluar, ju mund të përdorni fuqinë e shtojcave të WordPress për të transformuar pjesën e komenteve tuaja dhe të angazhoheni vërtet me lexuesit tuaj.

Nga lista jonë ju duhet të jeni në gjendje të gjeni shtojcën (at) perfekte për të tepruar në komentet e blogut tuaj. Kështu që lexoni dhe zgjidhni çfarëdo që i plotëson nevojat tuaja, dhe rrit nivelin e angazhimit me lexuesit tuaj sot.

Si po e ngarkoni me shumë seksionin e komenteve në faqet tuaja të WordPress? Ndani këshilla dhe truket tuaja në pjesën e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map