Plugins më të mirë të Podcast dhe Shërbimet për WordPress

Plugins më të mirë të Podcast dhe Zgjidhjet për WordPress

Ju e dëgjoni atë në udhëtimin tuaj të përditshëm për të punuar. Gjatë rrugës për në palestër. Ju madje mund ta dëgjoni atë kur ecni qenin tuaj. E sigurt, ndonjëherë (ose, mirë, shumicën e kohës) është Taylor Swift Mirësevini në New York ose Oasis ‘ Wonderwall, por herë pas here, ne priremi të dëgjojmë copa të vogla të përmbajtjes audio që shpërndahen në Internet. Kjo shoqja ime, është ajo që ne e quajmë a Podcast. Por a e dini se ka shtesa shtesë të dobishme për podcast që mund t’i përdorni për të pritur audio në faqen tuaj?


Disclaimer: WPExplorer është një bashkëpunëtor për një ose më shumë produkte të listuara më poshtë. Nëse klikoni në një lidhje dhe përfundoni një blerje, ne mund të bëjmë një komision.

Farë duhet të dini për Podcasting

Ne kemi mbuluar disa nga podcast-et tona të preferuara të WordPress më parë, por sot më lejoni të ndaj disa statistika interesante të industrisë së podcasting.

1. Ka një audiencë të uritur.

Sipas një studimi të bërë nga Edison Research, 21% e të rinjve amerikanë kanë dëgjuar një podcast në muajin e kaluar.

Burimi: Edison Research – “Shteti i Lajmeve Media 2016”

Për të siguruar një kontekst për atë që përfaqëson 21% e të gjithë vendit, 13% e Sh.B.A dëgjon çdo muaj Spotify, dhe 21% e vendit përdor Twitter. Me pak fjalë:

I njëjti numër i amerikanëve dëgjojnë podcast dhe përdorin Twitter.

2. Ka rritje të provuar.

Dhe numri po rritet gjithnjë e më shumë nga viti në vit. Për shembull, numri i qytetarëve amerikanë mbi moshën 12 vjeç, të cilët dëgjojnë një podcase janë rritur me 133% në dekadën e kaluar, d.m.th., midis 2008 dhe 2016. Dhe pikërisht midis, 2015 dhe 2016, industria e podcasting është rritur me 23%.

Numri i dëgjuesve të podcast në SHBA u rrit me 133% në dekadën e fundit.

PS: Në rast se po pyesnit se ku i morëm numrat, ne bëmë disa matematikë të thjeshtë në të dhënat e dhëna në grafik nga Edison Research!

3. Konsumi është i lehtë.

Mos harroni se si kemi biseduar në një kompjuter desktop? Nuk ka? Fëmijët e 90-të bëjnë!

Interneti ka një shtëpi të re dhe është në xhepin tuaj. Ashtu si kërkimet në celular kapërceu desktopin në Google, industria e podcasting pati një prirje të ngjashme. Në vitin 2014, shumica e podcasting u konsumua në një kompjuter desktop. Sot, 64% e podcast-ve dëgjohen në një smartphone ose një tabletë. (Prandaj, hyrja e çuditshme e këtij artikulli!)

Farë e bën të mrekullueshme Podcasting

Tani që jemi në dijeni të disa prej këtyre statistikave, më lejoni t’ju them pse podcasting është fëmija i ri i lezetshëm në bllok.

Shtë një media e shkëlqyeshme. Pse? Sepse kursen kohë!

Unë do të thoja që përfitimi numër një i podcasting është se kursen një tërë kohën tonë. Le ta përballojmë – ne jemi njerëz të zënë. Podcast-et janë për konsumatorët e informacionit të shpejtë, të cilët dëshirojnë të thonë mbi trendet dhe ndjekin njerëzit e tyre të preferuar – në lëvizje.

Ju nuk duhet të lexoni!

Mos më gabo, por për disa prej nesh (* ngre dorën *) leximi kërkon përpjekje. Nëse më keni thënë se ka një mënyrë që unë mund të konsumoj të njëjtën sasi informacioni nga nuk duke lexuar, do të isha i emocionuar. Dhe kjo është pikërisht ajo që bën podcasting! Heck, kam lexuar madje edhe audio-transkriptet e përmbledhjeve të librave!

Konsumimi i pamasë i mediave.

Ju mund të dëgjoni një podcast në udhëtimin tuaj për të punuar, ose në rrugën tuaj në palestër. Ekzistojnë mijëra aplikacione podcasting të mahnitshme për Android dhe iOS që shkarkojnë automatikisht podcast-et e pajtuara në WiFi. Disa gjithashtu ju japin zbulim dhe rekomandime të shkëlqyera podcast bazuar në interesat tuaja.

Shtë një medium i shkëlqyeshëm për të arritur tek njerëzit.

Për krijuesit e përmbajtjes që janë vokalë dhe duan të arrijnë audiencën e tyre përtej tekstit të shfaqur në ekran, podcasting është një i shkëlqyer channel. Podcasting nuk do të thotë gjithmonë audio. Mund të bësh edhe video, por shumica prej nesh preferojnë të ruajnë hapësirën e telefonit dhe të dhënat celulare.

Të gjithë po e bëjnë atë.

Dhe së fundi, të gjithë (dhe me të vërtetë dua të them gjithkush) e drejta nga autorët më të shitur, tek blogerët me të ardhura me gjashtë figura, folësit kryesorë, tregtarët me ndikim dhe botuesit dixhital – e ka rritur lojën e tyre në podcasting.

Ata kanë investuar kohë, përpjekje dhe para serioze në krijimin, botimin dhe tregtimin e podcast-ve për audiencën e tyre. Ajo që vijon është një ton i pajtimtarëve besnikë, të cilët përfundimisht shndërrohen në tregtarë me gojë dhe ungjillistë të nivelit të lartë për produktet tuaja.

Prandaj, nëse viti 2018 është një vit kur keni vendosur të merrni podcasting, kudos. Do të jetë një udhëtim i vështirë, por i dobishëm. Ndërsa fuqitë e WordPress afër 30% të faqeve të internetit në Internet, është e paqartë që përbërja juaj e podcasting të jetë e vështirë në faqen tuaj të WordPress. Jo vetëm që do të promovojë përmbajtjen tuaj tek audienca juaj, por gjithashtu do të rritë renditjen e motorëve tuaj të kërkimit.

Me këtë në mend, në vijim janë shërbimet më të mira të podcasting dhe shtojcat për WordPress. Me ndihmën e njërës prej këtyre shtojcave ose shërbimeve të podcast (dhe shumë punë të palodhur), do të keni mundësi të vendosni kanalin tuaj shumë të podcast-it menjëherë nga faqja juaj e WordPress.

Si të filloni me Podcasting në WordPress

Mënyra se si e shoh, ekzistojnë dy mënyra kryesore për të filluar – mjete falas dhe zgjidhje premium. Për ata që sapo fillojnë me podcasting (ne kemi marrë më shumë përmbajtje të shkëlqyeshme “duke filluar” për ju më vonë), unë do të rekomandoj të përdorni mjetet falas. Pasi të keni varur, mund të kaloni në një zgjidhje të paguar.

Për ata që njihen me biznesin e podcasting dhe duan të fillojnë me udhëtimin e tyre, zgjidhjet e paguara do të ishin një fillim i mirë. Para se të hedhim listën e shtojcave dhe shërbimeve, le të rreshtohemi në objektivat.

Objektivi # 1 – Pritja e përmbajtjes Podcast

Objektivi i parë është të mikpritës skedarët e podcast (kryesisht audio). Kjo kërkon ruajtje dhe konsumon gjerësi të bandës, midis burimeve të tjera të serverit. Ju mund të presë skedarët tuaj podcast në të njëjtin server ku WordPress është pritur. Këtu, skedarët audio mund të ngarkohen përmes ngarkuesit të parazgjedhur të mediave WordPress. Shumë shtojca falas (siç do të shihni më poshtë) e mbështesin këtë mundësi. Ju gjithashtu mund të presë skedarët tuaj podcast në zgjidhjen e ruajtjes në internet, siç është Amazon S3.

Vini re se nuk mund të përdorni zgjidhje për ruajtje falas siç janë Dropbox ose Google Drive, pasi ato zakonisht kërkojnë shumë autentifikim përpara se të shkarkoni një skedar. Amazon S3 nga ana tjetër ju jep mundësinë e përdorimit të drejtpërdrejtë të skedarëve, pasi të keni konfiguruar kovën e ruajtjes.

Objektivi # 2 – Lojtar Podcast

Ne kemi nevojë për një podcast lojtar që do të shfaqin skedarët tanë të podcast-it në një ndërfaqe elegante dhe të gjurmojnë numrin e herë kur skedarët janë luajtur ose shkarkuar.

Zgjidhjet janë të thjeshta:

 • Zgjidhje pritjeje pritjeje podcast për WordPress kujdesuni që të strehoni dhe shfaqni podcast në faqen tuaj në WordPress. Ju paguani një tarifë mujore (ose vjetore) për shërbimin dhe nuk shfrytëzohen burime të serverit në fundin tuaj.
 • Shtojca falas për Podcasting për WordPress thjesht shfaqni (dhe madje edhe gjurmimin) gjurmët tuaja audio të podcast në një lojtar elegant në faqen tuaj të WordPress. Pritja e skedarëve audio podcast është përgjegjësia juaj.
 • Shtojcat Premium Podcasting për WordPress janë në thelb versione të pasura me tipare të shtojcave falas që shfaqin skedarët tuaj audio podcast nga burime të ndryshme. Përsëri, pritja e skedarëve audio është përgjegjësia juaj.

Më poshtë është një përzierje e shtojcave të podcast-it dhe opsioneve të tjera që duhet të organizoni shfaqjen tuaj. Ne kemi mbuluar një gamë të pikave të çmimeve me karakteristika të ndryshme për të përfshirë ato që mendojmë se janë opsionet më të mira për të pritur podcast tuaj me WordPress.

1. Shkurtimi i formatit audio dhe formularit të parazgjedhur të WordPress

Shkurtimi i formatit audio dhe formularit të parazgjedhur të WordPress

Si parazgjedhje, WordPress mbështet skedarë audio dhe listat e dëgjimit. Asnjë shtesë apo shërbim shtesë nuk është teknikisht e nevojshme për të pritur podcast tuaj. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ngarkoni skedarët tuaj audio (mp3, ogg, wma, m4a, wav) në bibliotekën tuaj të mediave.

Për të shtuar podcast tuaj në faqen tuaj, ne butonin “Shto Media” kur krijoni një postim ose kodi i shkurtër audio për të futur podcast-të individuale në një postim:


Ose përdorni kodi i shkurtër i listës për luajtje për të shtuar një listë të të gjithë skedarëve tuaj audio podcast:

[Playlist]

Vetëm e dini se këto do të shfaqin një stil të paracaktuar (me lojtarët e parazgjedhur ose të errët), i cili është mjaft themelor, përveç nëse tema juaj e WordPress përfshin opsione me porosi (siç është tema e muzikës së ngrohtë të WordPress).

çmimi: Falas – ky është një funksion i parazgjedhur i WordPress dhe duhet të funksionojë me çdo temë.

2. Podcasting Buzzsprout

Podcasting Buzzsprout

Buzzsprout ju jep një platformë të thjeshtë podcasting ku mund të ngarkoni, organizoni dhe promovoni podcast-et tuaja mbi platformat podcast (siç janë iTunes), media sociale ose faqja juaj e WordPress. Kjo ju jep statistika të hollësishme të episodeve tuaja të podcast, të tilla si numri i shfaqjeve, kohëzgjatja mesatare e luajtur dhe informacioni demografik i dëgjuesve tuaj.

Podcasting Buzzsprout Plugin WordPress luan përmbajtjen tuaj të podcast në një lexues audio HTML5. Shtojca merr episodet më të fundit dhe i shfaq ato në një listë dëgjimi. Thjesht përdorni kodin e shkurtër për të shfaqur përmbajtjen tuaj të podcast në çdo postim ose faqe.

çmimi: Plani falas ju lejon të ngarkoni 2 orë përmbajtje në muaj dhe skedarët janë pritur për 90 ditë. Planet fillojnë me 12 dollarë në muaj, gjë që ju mundëson të ngarkoni deri në 3 orë përmbajtje çdo muaj, me 250 GB transferim.

3. Podcasting në PowerPress nga Blubrry

Shtojcë PowerPress Podcasting nga Blubrry

Blubrry ofron dy shërbime – njëra është një plugin falas dhe tjetra është një shërbim pritës. Shtojca Blubrry PowerPress WordPress ka karakteristika unike si shfaqja e një butoni pajtimi, riprodhuesi i integruar HTML5 dhe taksonomia me porosi e dedikuar për podcasting. Ekziston gjithashtu një kod i shkurtër për të renditur të gjitha episodet e podcast-it tuaj në një faqe ose postim.

Përveç mbajtjes së skedarëve të podcast, Blubrry ofron karakteristika shtesë si SEO podcast, e cila në thelb ju lejon të shtoni përshkrime të shumta për secilën episod (ose gjurmët) për të përmirësuar zbulimin e kanalit tuaj në iTunes dhe Google Play Music. Për më tepër, ju mund të importoni përmbajtje podcast nga SoundCloud, Libsyn, Podbean, Squarespace, ose një burim tjetër RSS podcast.

çmimi: Planet fillojnë me 12 dollarë në muaj për 100MB ruajtje në muaj. Lyshtë interesante, nëse regjistroheni në shërbim për 3 muaj, do të merrni një ruajtje totale prej 300MB. Të gjitha planet vijnë me bandë të pakufizuar. Dhe nëse dëshironi pak ndihmë për të filluar, mund të bëni udhëzimin tonë të shpejtë për PowerPress.

4. Podcasting seriozisht i thjeshtë

Podcasting seriozisht i thjeshtë

Podcasting seriozisht i thjeshtë është një zgjidhje gjithëpërfshirëse për nevojat tuaja në podcasting të WordPress. E tëra për të cilën duhet të shqetësoheni është të presë skedarët tuaj, të cilët për fillestarët, mund të ruhen në serverin tuaj WordPress si skedarë Media.

Ju skedarët e podcast-it luhen me riprodhuesin e parazgjedhur të WordPress. Shtojca ka një mori karakteristikash të dobishme si:

 • Podcast lloji i postimit dhe seri taksonominë për menaxhimin e skedarëve tuaj podcast
 • Aftësia për të pritur podcast të shumta nga e njëjta sit, duke përdorur kategori të ndryshme. (Poddo podcast merr lidhjen e vet unike RSS)
 • Opsione shumë të personalizueshme që e bëjnë më të lehtë paraqitjen në drejtoritë siç janë iTunes, Google Play dhe Stitcher.
 • Ton shtesë të shtesave si integrim i tillë Podtrac për të përmirësuar funksionalitetin.

Podcasting seriozisht i thjeshtë gjithashtu mbështet podcasting audio dhe video, dhe përfshin një shtesa statistikash falas për të shfaqur përmbajtje thelbësore nga podcast-i juaj.

çmimi: Podcasting seriozisht i thjeshtë është në dispozicion falas, megjithëse mund të përmirësoni ruajtjen e pakufizuar, importin me 1 klik, statistikat dhe më shumë.

5. Player Audio WavePlayer

Audio Player WavePlayer

Informacion & Shkarkim Shikoni Demo

Pritini podcast tuaj me WordPress dhe plugin intuitiv WavePlayer. Si parazgjedhje, thjesht mund të ngarkoni skedarë audio në WordPress, pasi nuk do ta krijoni një listë për luajtje dhe ta shfaqni atë në një mënyrë tërheqëse të thjeshtë. Në vend të kësaj, me WavePlayer mund të krijoni një listë për luajtje të stiluar, e cila është e përgjegjshme, moderne dhe e integruar me Media Manager dhe madje edhe WooCommerce.

Me këtë shtojcë mund të:

 • Krijoni një listë dëgjuese të personalizueshme dhe të përgjegjshme
 • Shfaq format e valëve të skedarit audio gjatë riprodhimit
 • Zgjidhni nga 4 opsione me madhësi për t’iu përshtatur faqes tuaj
 • Shtoni me lehtësi këngë / podcast me WordPress Media Manager
 • Shesin tituj premium me WooCommerce

çmimi: WavePlayer ka çmim 26 dollarë për një licencë të vetme në sit, i cili përfshin 6 muaj mbështetje dhe azhurnime.

6. Botuesi Podlove Podcast

Podlove Podcast Publisher

Podlove Podcast Publisher është një tjetër plugin i shkëlqyeshëm podcast për WordPress me mbështetje për analitikë të përparuar.

Mund të krijoni shënime të reja në podcast nën kategorinë “Episodet”. Podlove shkon me largësi shtesë në shtimin e një motori modeli të personalizueshëm, i përdorur për të personalizuar lojtarin që të përputhet me temën tuaj. Shtojca përfshin gjithashtu një lojtar në internet, dhe ju mund të menaxhoni dhe prezantoni me lehtësi të gjithë kontribuesit e podcast.

Sa i përket analitikës, mund të gjurmoni:

 • Ndiqni numrin e shkarkimeve
 • Klientët e Podcast dëgjuan përmbajtjen tuaj
 • Ditët popullore të javës
 • Burimi i shkarkimit

Një USP tjetër i shtojcës është butoni i pajtimit me një klik i cili kur klikohet, lëshon drejtpërdrejt luajtësin paraprak të podcast-it të klientit. Këtu është lajmi i mirë – në fillim të këtij postimi, ne pamë se 64% e përmbajtjes së podcast-it konsumohet nga celulari. Prandaj, me një faqe të dizajnuar mirë dhe të qartë “Abonohuni” CTA, ju mund të rritni në mënyrë të qëndrueshme bazën e dëgjuesit të podcast-it tuaj.

çmimi: Podlove është një plugin plotësisht falas.

7. Player Podcast Smart

Player Podcast Smart

Krijuar nga sipërmarrësi në internet dhe veterani i podcasting Pat Flynn, Smart Podcast Player është një lojtar podcast i dizajnuar në mënyrë elegante, i cili është krijuar për të ofruar më të mirën përvojë dëgjimi podcast dëgjuesve tuaj.

web-player mund të futet në një post / faqe me një ndihmë të një kodi të shkurtër. Lojtari vetë është shumë i përshtatshëm, duke përfshirë tema të lehta ose të errëta dhe ngjyra të personalizuara. Dëgjuesit mund të kontrollojnë shpejtësinë e riprodhimit, të lëvizin duke përdorur timestamps, të rendisin listat e dëgjimit dhe të shkarkojnë skedarë individuale nga riprodhuesi në internet.

çmimi: Licenca e vetme e faqes Smart Podcast Player kushton 8 $ / muaj faturuar çdo vit ose 12 $ / muaj me faturim mujor dhe vjen me azhurnime automatike.

8. SimplePodcastPress

SimplePodcastPress

SimplePodcastPress është një lojtar premium podcast për WordPress që përmban një mori karakteristikash të dobishme si timestamps me klikim dhe listat për luajtje të podcast.

Përveç një luajtës të personalizueshëm, shtojca përfshin butona abonimi, kuti të zgjedhura me email, transkriptime në podcast, botues automatikë, shkurtues automatikë të URL-së dhe copëza të afta për Tweet. Ju mund t’i shtoni të gjitha këto mundësi në faqen e podcast-it tuaj për të rritur bazën e pajtimtarëve tuaj dhe numërimin e shkarkimeve.

çmimi: Leja e vetme e faqes kushton 67 dollarë dhe vjen me një vit mbështetje dhe azhurnime.

9. Libsyn Podcast Hosting

Libsyn Podcast Hosting

Libsyn është një zgjidhje e njohur pritëse podcast e krijuar për të serioz botuesit dixhitalë. Ajo ka gjithçka, duke filluar nga mjetet e thjeshta, si p.sh. një riprodhues HTML5, burimet RSS, deri te një zgjidhje e plotë e hapur e “personal-app-for-your-podcast”.

çmimi: Planet themelore fillojnë me 5 dollarë me 50MB ruajtje mujore. Ne do t’ua rekomandonim Libsyn njerëzve që janë në kërkim të një zgjidhjeje të dedikuar për podcast.

10. WordPress.com (Plane Premium)

WordPress.com (Plane Premium)

Habitur? Kështu isha unë kur kuptova se ka WordPress.com mbështetje e ndërtuar për podcasting. Së pari, ju krijoni një kategori të quajtur “Podcasts” ose të ngjashme, ngarkoni skedarët audio në një postim të ri, caktoni atë në kategorinë Podcast, dhe jeni mirë të shkoni. Podcast do të jetë në dispozicion si një burim RSS i Podcasts kategori.

Për më tepër, ju mund të paraqisni podcast tuaj në iTunes me të njëjtën URL të kategorisë së ushqimit. Në shembullin tonë, kategoria do të ishte Podcasts. Para se ta bëni këtë, duhet të konfiguroni informacionin e kanalit në parametrat Media, të vendosni veprën artit për të përmirësuar shanset tuaja për t’u zbuluar në dyqanin iTunes.

çmimi: Karakteristika Podcasting është në dispozicion në planet me pagë personale ose më të larta të WordPress.com. Fillon me 4 dollarë / muaj (i faturuar çdo vit) dhe vjen me 6 GB ruajtje me bandë të pakufizuar.

Shënim: Për dallim nga vetë instalimi i WordPress, nuk mund të instaloni shtojcat WordPress kur faqja juaj është pritur në WordPress.com. Nëse po filloni me WordPress, ju rekomandojmë të përdorni konfigurimin tuaj të WordPress.

Përfundimi i Plugins & Solutions më të mira të Podcast-it

A e dini cila është numri një gjë që do të përcaktojë suksesin e podcast-it tuaj? Nuk po krijon përmbajtje për goditje, nuk është një uebsajt i dizajnuar bukur dhe as po interviston ndikues në domenin tuaj. Faktori i vetëm më i rëndësishëm është angazhim.

Nëse po kërkoni të fitoni para të shpejta nga podcasting, mendoni përsëri. Podcasting ka të bëjë me lidhjen dhe angazhimin e audiencës tuaj në tuaj , sesa fjalë. Nëse vërtet interesoheni për ta dëgjuar zërin tuaj të dëgjuar, podcasting mund të jetë një kanal shumë i rëndësishëm për ju. A jeni gati për të filluar? Shikoni këtë Artikulli për shpëtimin e jetës për një udhëzues të shpejtë për fillimin me podcasting.

A jeni një podkaster? Po kërkoni të filloni? Farë është ajo që ju doni të arrini nga podcasting? A kemi munguar në një nga shtojcat ose shërbimet tuaja të preferuara të podcast? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map