Shtojcat e WordPress për të rritur ndërveprimin e audiencës dhe angazhimin

Shumica e blogerëve janë të fiksuar për rritjen e audiencës së tyre, kur ata duhet të përqëndrohen në përmirësimin e niveleve të angazhimit. Mos harroni, një audiencë e angazhuar është një blerës, dhe ky është një lajm i shkëlqyeshëm për figurën e vetme që vërtet numëron: në fund të fundit.


Përmirësimi i këtij angazhimi është një proces gradual. Përmbajtja e shkëlqyeshme është thelbësore e rëndësishme, si gjithmonë, por gjithashtu është mënyra se si ndërveproni dhe lidheni me audiencën tuaj – sa më shumë të lidheni me audiencën tuaj, aq më e fortë bëhet marrëdhënia midis blogerit dhe lexuesit.

Pse duhet kujdes në lidhje me forcën e kësaj marrëdhënieje? Epo, sepse ndërtimi i marrëdhënieve është një mënyrë e shkëlqyeshme për të vendosur lexuesin besnik që ju kërkohet për sukses të qëndrueshëm – keni dëgjuar për parimin e 1000 tifozëve besnikë, apo jo? Theseshtë këta lexues besnikë që do të lexojnë menjëherë materialin e ri që boton, do të ndajnë artikujt tuaj më me entuziazëm dhe do të hapin kuletat e tyre për të blerë gjërat që jeni duke shitur.

Sot dua t’ju ndihmoj të rritni nivelin e angazhimit të audiencës tuaj duke ju treguar pesë mënyra për të bashkëvepruar me audiencën tuaj, si dhe një shtojcë për t’ju ndihmuar të zbatoni secilën strategji. Le të zhyten drejt, do të jemi?

Seksioni aktiv i komentimit: Diskus (FALAS)

Disqus

Një vend i shkëlqyeshëm për të filluar bashkëveprimin me audiencën tuaj është përmes seksionit të komenteve tuaja më poshtë artikujve. WordPress përfshin një sistem të komentimit si parazgjedhje, i cili funksionon mjaft mirë, por është mjaft i kufizuar kur krahasohet me shumë shtojca të komenteve të pasura me funksione të disponueshme – si rezultat, shumica e pronarëve të blogeve do të instalojnë një shtojcë komentuese.

Kjo zbret në preferencën personale, por unë jam një tifoz i madh i Diskus plugin System, e cila deri më tani ka mbi 1.5 milion shkarkime. Pse jam një tifoz kaq i madh i Disqus? Epo, jo vetëm që duket e shkëlqyeshme me një plan urbanistik të thjeshtë por por me stil, por e bën tepër të lehtë për vizitorët të lënë një koment – ata mund të regjistrohen duke përdorur Facebook, Twitter, Google+ ose një llogari Disqus. Minimizoni fërkimin, maksimalizoni numrin e komenteve të mbetura.

Disqus gjithashtu mbështet komentet e ndërprera, duke bërë të mundur që të përgjigjen direkt në komentet e lëna. Hidhni një sistem votimi lart / poshtë që inkurajon njerëzit të lënë komente të arsyeshme – askush nuk i pëlqen një votim poshtë, apo jo? – dhe ju keni një platformë perfekte për të komentuar për të promovuar një diskutim kuptimplotë.

Inkurajoni diskutimet me sondazhet: Sondazh i përgjegjshëm (14 dollarë)

Sondazhi i përgjegjshëm

Ju mund të përdorni sondazhet në një numër mënyrash për të inkurajuar ndërveprimin me audiencën tuaj. Për një fillim, ju mund t’i përdorni ato për të marrë reagime të drejtpërdrejta nga vizitorët: mund të bëni një sondazh për të parë se cilat tema do të dëshironin të lexonin më shumë audienca juaj, për shembull. Shtë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtuar interaktivitetin në postimet tuaja: konsideroni të bëni një pyetje aktuale, duke i lënë vizitorët të hedhin mendimin e tyre, dhe më pas të shikoni një debat të ndezur në hapësirën e komenteve – nëse doni të krijoni një postim të shpejtë që do të inkurajojë debatin, kjo është një zgjidhje e shkëlqyeshme.

Një nga shtojcat më të mira të sondazhit që kam hasur është shtojca Përgjigje e Pollogjisë, e cila kushton 14 dollarë më të mirë në CodeCanyon. Rezultatet e sondazhit tuaj janë paraqitur në grafikët përgjegjës, të animuar, nga të cilët ka shtatë stile për të zgjedhur nga: bar bar, grafiku i byrekut, gypi i donave, grafiku i linjës, grafiku i radarit, grafiku polar dhe shiritat e përparimit të bootstrap – të gjitha stilet duken të shkëlqyera . Sondazhet janë plotësisht të personalizueshme, dhe ju mund të zgjidhni sa më shumë përgjigje të mundshme sa të jetë e nevojshme.

Ju mund të vendosni një sondazh në mes të përmbajtjes tuaj duke përdorur një kode të thjeshtë, plus ju mund të përdorni të njëjtën kode të shkurtër për të shtuar sondazhet në çdo zonë widget – në kohën e shkrimit nuk ka një widget të dedikuar, por kjo është duke u punuar nga zhvilluesit.

Gjeneroni Buzz me Konkurset: ContestHopper (FALAS)

ContestHopper

Njerëzit pëlqejnë të marrin gjërat falas, prandaj përdorni këtë në avantazhin tuaj: drejtimi i një konkursi me një çmim të mrekullueshëm mund të krijojë shumë gumëzhitje për faqen tuaj të internetit. Sidoqoftë, nëse nuk keni vrapuar më parë një konkurs, të dini se si të ngriheni dhe të vraponi mund të duket frikësuese. Unë do të rekomandojë instalimin falas ContestHopper plugin në faqen tuaj të internetit.

ContestHopper ju lejon të shtoni një formë konkursi të pastër në kërkim në faqen tuaj të internetit. Ju mund ta shfaqni këtë kudo në faqen tuaj të internetit duke përdorur një kod të shkurtër ose duke përdorur një widget të dedikuar. Forma juaj e konkursit është plotësisht e personalizueshme: mund të vendosni titullin dhe tekstin e titullit, duke përfshirë ngjyrën e sfondit dhe shkronjat – nga mbi 600 shkronja Google – dhe gjithashtu korniza kohore e konkursit. Ju gjithashtu mund të specifikoni kërkesat e hyrjes – cilat detaje duhet të lihen, kufijtë e hyrjes për person dhe nëse kërkohet një zgjedhje e dyfishtë për të vërtetuar hyrjen.

Pas hyrjes, shtojca do t’i lejojë përdoruesit të ndajnë konkurrencën në një nga kanalet kryesore sociale – ju mund t’i shpërbleni ata me më shumë hyrje për ta bërë këtë. Më në fund, kur afati i konkurrencës ka skaduar, shtojca do të zgjedhë një fitues rastësisht.

Komunikim i drejtpërdrejtë: Gjenerator i formës së kontaktit (15 dollarë)

Gjenerator i formës së kontaktit

Ndonjëherë një vizitor do të dëshirojë t’ju arrijë, por nuk do të ndjeheni të qetë duke lënë pyetjen e tyre në një mjedis publik si seksioni i komenteve. Mënyra më e lehtë për të marrë mesazhe nga vizitorët është të instaloni një plugin të formës së kontaktit. Shumica prej nesh tashmë do të njihen me një numër të programeve të formës së kontaktit – më së shumti falas Formulari i kontaktit 7, dhe shtojcat premium Forma e gravitetit – por sot dua të ofroj diçka ndryshe: shtojcën e gjeneratorit të Formës së Kontaktit, në dispozicion për vetëm 15 dollarë.

Gjeneratori i Formës së Kontaktit është një plugin i fuqishëm ndërtues formash, duke ju lejuar të krijoni forma të shkëlqyeshme kontakti duke kërkuar një ndërfaqe intuitive zvarritjeje dhe rënieje. Të gjitha format janë plotësisht të përgjegjshme dhe kanë një numër pothuajse të pakufizuar të opsioneve të personalizimit. Ju mund të stiloni shpejt dhe me lehtësi format tuaja – mund të zgjidhni fontin tuaj të dëshiruar nga një përzgjedhje e 600 fonteve në internet të Google, si dhe të keni një kontroll të plotë mbi fontin, sfondin, kufirin dhe ngjyrën e butonit.

Ju mund ta konfiguroni formën tuaj me lehtësi, thjesht duke tërhequr dhe rrëzuar elementet ashtu siç dëshironi – mund të shtoni kutitë e kontrollit, butonat e radios dhe listat që ju lëshojnë. Ekziston edhe një rrëshqitës për të përcaktuar gjerësinë e secilit element, gjithashtu. Ekzistojnë gjithashtu elemente të përparuara si koha, data, URL dhe captcha, me shtojcën që vërteton formatin e secilës hyrje përpara se të pranojë një paraqitje. Më në fund, mund të integroni të gjitha shërbimet kryesore të autorizimit, përfshirë MailChimp dhe AWeber.

Kanalet shtesë të komunikimit: HelloBar (FALAS)

HelloBar

Që nga ditët më të hershme të Internetit, webmasterët kanë kuptuar rëndësinë e rritjes së një liste emaili – ka disa mënyra më të mira për të çuar më tej ndërveprimin tuaj me audiencën tuaj. Një listë e-mail ju lejon të komunikoni me pajtimtarët direkt përmes kutisë së tyre, e cila shtrihet mundësitë tuaja përtej kufijve të faqes tuaj të internetit dhe përmbajtjes që publikoni.

Ekzistojnë një numër shtojcash të listave të postës elektronike, me shumë që shkelin një vijë të shkëlqyeshme midis të qenurit shumë ndërhyrës dhe mos tërheqja e vëmendjes së mjaftueshme për të tërhequr pajtimtarët. HelloBar është një zgjidhje fantastike për këtë problem, duke tërhequr vëmendje të mjaftueshme vetëm pa u ndjerë e tepruar.

HelloBar është një formë e thjeshtë optike që bie nga maja e faqes. Mund të jetë i integruar me nëntë shërbime autoresponder – përfshirë ato të mëdhatë, AWeber dhe MailChimp. Nëse nuk keni ende një pajtim autoresponder, HelloBar do të ruajë adresat tuaja të kapura të postës elektronike për ju.

Vetë HelloBar është plotësisht i personalizueshëm – mund të modifikoni mesazhin tuaj, shkronjat, ngjyrën e shkronjave dhe ngjyrën e butonit për të maksimizuar konvertimet. Ashtë shfaqur një version demo i shiritit tuaj, duke ju lejuar të luani me këto opsione të personalizimit në kohë reale. Vetë shufrat duken fantastike dhe me të gjitha ngjyrat e disponueshme mund të krijoni diçka mbresëlënëse, ndërsa akoma përshtateni me skemën e ngjyrave të faqes suaj të internetit. Ju madje mund të krijoni HelloBars të shumëfishta dhe të ekzekutoni teste / b për të parë se cilat performojnë më mirë – Paneli i HelloBar ju lejon të vendosni sa shpesh shfaqet secila, si dhe të gjurmoni rezultatet.

Kur jeni të kënaqur me modelin tuaj, mund të shtoni HelloBar në faqen tuaj të internetit duke përdorur një kod të thjeshtë HTML, të shtuar pak para etiketimit tuaj të mbylljes. Ju gjithashtu keni mundësinë e shkarkimit të shtojcës suaj të paravendosur të WordPress-it, të shkarkuar nga pulti i HelloBar – thjesht shkarkoni dhe aktivizoni këtë shtojcë dhe HelloBar do të bëhet aktiv menjëherë..

Mendimet përfundimtare

Kështu që ju e keni atë: pesë plugins të thjeshtë për të përmirësuar ndërveprimin tuaj me audiencën tuaj. Nëse jeni serioz në ndërtimin e një komuniteti besnik për të mbajtur vërshimin e vizitorëve brenda, këto janë të gjitha strategjitë e shkëlqyera që mund të përdorni – ato madje mund të ofrojnë mbrojtje kundër ndikimit shumë më të keq që një azhurnim i algoritmit Google mund të ketë në faqen tuaj të internetit.

Dhe mos harroni: bashkëveprimi me audiencën tuaj është argëtim – mbase arsyeja më e mirë e të gjithëve për t’u lidhur me audiencën tuaj më shpesh!

Mund të rekomandoni ndonjë shtesë plugin tjetër WordPress që rrit ndërveprimin? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map