Shtojcat më të mira për optimizimin e faqes mobile të WordPress

Shtojcat më të mira për optimizimin e faqes mobile të WordPress

A e dini se mbi gjysmën e trafikut të Internetit në Shtetet e Bashkuara vijnë nga telefonat mobil? Me këtë statistikë, më shumë se gjysma e njerëzve që vizitojnë blogun tuaj e bëjnë këtë nga smartphone i tyre.


Një nga mënyrat kryesore të promovimit të blogut është media sociale. Kur ishte hera e fundit që hapët Facebook nga desktopi juaj? Dakord ndoshta e keni bërë atë në punë sot.

Por çështja është, faqet si Facebook dhe Twitter kanë shkuar në lëvizje – të paktën për konsumatorët si ne. Shanset janë që po e lexoni këtë postim në blog nga telefoni ose tableti juaj. Për të mos përmendur faktin që e keni marrë këtë postim në blog përmes një gazete, njoftime ose media sociale.

Si pronar i një blog, a mund të lejoni vërtet të mos i kushtoni vëmendje lexuesve tuaj celular? Shanset janë që ata janë lexuesit tuaj më besnikë. Pse? Thjesht sepse ata zgjodhën të lexojnë juaj përmbajtje duke përdorur pajisjen më kaotike në planet.

Nëse doni të krijoni biznesin tuaj dhe të fitoni para nga faqja juaj, do të duhet të përqafoni fuqinë e celularit.

Në rregull, kjo doli i lezetshëm. Le te vazhdojme. Kështu që ju keni zgjedhur WordPress si platformën tuaj të Blogging. E madhe. Ju keni një temë të mrekullueshme falas WordPress që është e përgjegjshme, e gatshme për celular dhe madje ka një mbështetje të ekranit të retinës.

Këtu është kapja. Shumë nga këto tema të përgjegjshme të ashtuquajtura “mbresëlënëse” nuk janë gjithmonë aq të mrekullueshme sa reklamohen. Issuesështjet e shtrirjes dhe mospërputhjet në versionin celular të faqes tuaj mund të ndodhin (të cilat, nga rruga janë të pamundura për t’u zgjidhur pa ndihmën e zhvilluesit). Dhe disa tema nuk marrin një qasje të parë të lëvizshme dhe janë thjesht të ngadalta kur ngarkohen. Mos harroni, një vizitor ka më shumë të ngjarë të lërë faqen tuaj të internetit nëse nuk ngarkon në 3 sekonda. Me celularin, afati kohor prej 3 sekondash po zvogëlohet vazhdimisht. Në fakt, unë mendoj se ju jeni dakord kur them se të dy burimet që po varfërohen nga dita është koha dhe vëmendja.

Pra, në frymën e leximit të lumtur celular, unë kam përpiluar këtë listë të shtojcave të mahnitshme të optimizmit celular për WordPress. Me fjalë të tjera, këto shtojca do t’ju lejojnë të ndërtoni një version me të vërtetë të mrekullueshëm celular të faqes tuaj WordPress.

Para se të fillojmë, një kujtesë e shpejtë se nuk keni nevojë të përdorni çdo shtojcë në këtë listë. Ne ndajmë shtojcë të ngjashme, dhe ndërsa ato mund të ofrojnë karakteristika pak më të ndryshme, zgjedh atë që është më e mira për ty. Instalimi i shtojcave me funksionalitet të kopjuar mund të shkaktojë probleme me faqen tuaj – prandaj përpiquni të kufizoni atë që instaloni. Le të fillojmë!

Disclaimer: WPExplorer është një bashkëpunëtor për një ose më shumë produkte të listuara më poshtë. Nëse klikoni në një lidhje dhe përfundoni një blerje, ne mund të bëjmë një komision.

Paketa Mobile WordPress

Plugin Mobile Pack i WordPress

Kjo shtojcë paketon disa armë serioze kur bëhet fjalë për krijimin e një uebsajti celular. Normalisht një shtojcë jep një version të përputhshëm celular të një uebfaqe ekzistuese. Kjo shtojcë shkon në milje ekstra dhe krijon një aplikacion të tërë në internet duke përdorur teknologjitë më të fundit HTML5.

Nëse nuk jeni të qartë në një sit celular dhe një aplikacion në internet, kjo mund të ndihmojë. Nëse e keni përdorur Facebook Lite në shfletuesin e aksioneve Android, që është një sit celular. Nëse jeni duke përdorur një version të fundit të Chrome në telefonin tuaj, do t’ju shërbehet me aplikacionin në internet të Facebook.

Aplikacionet në internet janë shumë më fluide për sa i përket UI dhe UX, ato kanë bashkim offline, duke kursyer aftësi dhe funksionojnë në të gjitha platformat përfshirëse iOS, Windows Phone, BlackBerry OS dhe Android.

Një nga karakteristikat më të lezetshme të WordPress Mobile Pack është se ju lejon të sinkronizoni në mënyrë selektive postime, faqe dhe komente të ndryshme bazuar në pajisjen e synuar. Ajo gjithashtu ofron një version premium i cili ka përshtatje më të mirë dhe aftësi tematike, integrim me Google Analytics dhe reklama-rrjete si Google AdSense dhe DoubleClick, sinkronizimi offline dhe një ton karakteristikash të tjera të mrekullueshme.

Plugin Mobile WPtouch

WPTouch Plugin WordPress i përgjegjshëm

E quajtur “plugin” celular origjinal WordPress, WPtouch konverton temën tuaj ekzistuese të WordPress në një shabllon të bukur dhe të lëngshëm celular që mbështet udhëzimet e dizajnit të faqes mobile të rekomanduara nga Google. Versioni premium i shtojcës – WPtouch Pro ofron një larmi temash të zgjeruara për bloget, bizneset dhe temat specifike të WooCommerce.

Ju gjithashtu mund të blini shtesa shtesë që shtojnë mundësi të pasura për reklamim, modalitetin e aplikacioneve në internet (të ngjashme me WordPress Mobile Pack), përmbajtje “vetëm për celular”, tipografi të përparuar të uebit, caching të faqes së lëvizshme dhe më shumë. Këto shtesa variojnë nga $ 10-20 dhe ju ofrojnë fleksibilitetin e blerjes së tyre individuale bazuar në nevojën tuaj – duke ju dhënë kontroll më të mirë mbi buxhetin tuaj.

Ndërsa disa mund të argumentojnë se çmimi i një shtese të postimeve të lidhura me 15 dollarë është pak a shumë, një tren alternativ i mendimit mund të sugjerojë që kjo përmirëson shumë punën cilësore të prodhuar.

AMP

Shtojca Zyrtare e WordPress në AMP

Përndryshe, në vend që të adaptoni një temë mobile, mund të siguroheni që përmbajtja juaj të jetë në përputhje me projektin e Google Pagesave të Përshpejtuara të Mobile. AMP reklamohet se ofron karakteristika miqësore me shpejtësi në rritje, siç janë ngarkimi i burimeve async, sistemi i paraqitjes statike, ngarkimi dembel, përparësia e burimeve, para-rendimi dhe më shumë.

Në thelb – shtesa AMP ofron një mënyrë të efektshme për të parë përmbajtjen e faqes suaj në front, duke ndjekur udhëzimet e formatimit të Google. Dhe në sfond kontrollon automatikisht postimet dhe faqet tuaja për shënimin e humbur ose të pavlefshëm që mund të krijojë çështje të vlefshmërisë së AMP. Duke e bërë më të lehtë për ju të keni një mik të bukur dhe përdorues UX me përpjekje minimale.

AMP për WP

AMP për plugin pa WordPress falas WP

Ndërsa nuk është shtojca “zyrtare”, AMP për WP ofron një ton karakteristikash të shkëlqyera përveç integrimit thelbësor të AMP. Për shembull, janë shtuar parametrat për zonat e reklamave celular, përkthime me porosi të gjuhës AMP, njoftime shtytëse, 3 faqosje të faqeve të ndërtuara të AMP, opsione të strukturuara të të dhënave, pushim faqesh, thirrje për veprim, fillo vlerësime, etj. Plus AMP për WP është në përputhje me të njohurat shtesa të tilla si SEO Yoast, Ndarja shoqërore e AddThis, ndërtuesi i faqeve Elementor, Gutenberg, Forma e Kontaktit 7, Format e gravitetit dhe ton më shumë.

Menyja e përgjegjshme

Menyja e përgjegjshme Plugin pa WordPress

Menutë e përgjegjshme janë një mënyrë e shpejtë për të shtuar menutë e celularit në faqen tuaj. Me më shumë se 150+ opsione për të personalizuar, ka mundësi pothuajse të pakufizuara për të hartuar një menu të personalizuar. Përdorni opsionet për ngjyrat, shkronjat, imazhet në sfond, animacionet e menusë, kërkimin e integruar, RTL dhe më shumë. Siç nënkupton edhe emri – të gjithë menutë janë të përgjegjshëm dhe duken të shkëlqyera në shumicën e pajisjeve.

Menuja WP Mobile

Menuja WP Mobile

Si një alternative për shtojcën e fundit të përmendur, mund të konsideroni menunë WP Mobile. Kjo shtojcë gjithashtu ofron shumë karakteristika për të hartuar menutë tuaj të faqes përgjegjëse. Ndërsa ka më pak mundësi në dispozicion, kjo gjithashtu mund ta lehtësojë stilin dhe shtimin e një menuje celular në faqen tuaj.

Optimizuesi i Imazhit EWWW

WordPress krijon automatikisht versione të optimizuara të imazheve tuaja në madhësi të ndryshme. Ju mund të zgjedhni imazhet tuaja të reja dhe ekzistuese në faqen tuaj të WordPress duke përdorur shtojcën popullore EWWW Image Optimizer WordPress. Ai mbështet compression compression humbje ose humbje të imazheve në formatet JPG ose PNG.

Smush

Kompresim Smush Image

Smush është një tjetër plugin për optimizimin e imazhit të zhvilluar nga ekipi WPMU i cili premton kompresim 2x më të mirë me versionin e tyre premium. Sidoqoftë, versioni falas kufizon madhësinë maksimale të figurës së hyrjes në 5MB. Plus shtojca ofron karakteristika të shtuara për ngarkesë dembel, përmasim të madhësisë së imazhit, optimizim automatik, smush pjesa më e madhe (deri në 50 imazhe në një kohë) dhe më shumë.

a3 Ngarkesa me Lazë

a3 Plugin i WordPress me ngarkesë dembel

Imazhet e optimizuara kërkojnë kohë akoma për tu ngarkuar. Për të minimizuar transferimin e të dhënave dhe për të përmirësuar kohën e ngarkimit të faqes, mund të përdorni plugin a3 Lazy Load. Thelbi i shtojcës qëndron në kodin JavaScript të Lazy-Load-xt i cili e shtyn ngarkimin e imazheve, videove, iframes dhe embeds post. Përcaktoni ngarkesën tuaj dembelike përmes postës, faqes, llojit të postës, widget, etj. Plus a3 Lazy Load përfshin efekte opsionale të ngarkesës paraprake, pajtueshmëri AMP, mbështetje të imazhit në WebP dhe përputhshmëri me shtojcat më të njohura (JetPack, Elementor, WooCommerce, etj).

Blerësi Lazer

Plugin WordPress Loader Lazer

Imazhet, skedarët audio, videot dhe iframes nuk janë ngarkuar derisa shikimi të jetë aktiv kur përdorni Lazer Loader. Në rast se shfletuesi ka aftësi të kufizuara JavaScript, ai degradon në mënyrë të këndshme, d.m.th. ai ndalon së punuari pa u prishur faqja. Imazhet do të ngarkohen në mënyrën normale. Me fjalë të tjera, imazhet ngarkohen vetëm kur lëvizni poshtë për t’i parë ato – d.m.th. ju jeni në pamjen e figurës.

Testoni faqen tuaj celular

Test Google Friendly Mobile

Test Google Friendly Mobile

Google ka testuesin e saj shumë miqësor me celularin që ju jep rekomandime të personalizuara bazuar në ato që mungojnë në faqen tuaj.

Pasi të keni optimizuar faqen tuaj për pamjen në celular, është koha ta vendosni atë për të provuar. Nëse rezultati është i mirë, jeni mirë të shkoni! Pat veten në anën e pasme. Sidoqoftë, nëse rezultatet janë negative, thjesht punoni në ndryshimet e sugjeruara dhe do të jeni mirë të shkoni.

Duke përfunduar

Ndërtimi i një siti celular është i lehtë. Ndërtimi i një siti celular që konverton nuk është.

Qëllimi ynë në këtë artikull ishte t’ju tregojmë se si mund të zgjedhni faqen tuaj të internetit për celularin WordPress. Studydo studim i vetëm i kryer në fushën e tendencave mobile përfundon unanimisht faktin se do të rritet vetëm – në mënyrë eksponenciale. Google tashmë ka filluar përdorimin e përdorueshmërisë së celularit si një faktor i rëndësishëm renditje.

Ne kemi qenë përmes listës së shtojcave. Tani të sigurohemi që jemi në anën fituese!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map