Ditari i dashur: Një Letër nga WordCamp San Francisco

i dashur ditar,


Kjo ishte hera ime e parë për të shkuar në WordCamp San Francisco. Kam dëgjuar se ishte “nënat” e WordCamps dhe nuk u zhgënjeva. Korridoret e Qendrës së Konferencave të Misionit ishin me zë të lartë të humorit dhe bisedës së mirë – Kishte afërsisht 800 kampe WordPress atje!

Por përpara se të filloj në WordCamp, më lër të mbështes dhe të të them një gjë rreth mbrëmjes së së enjtes. Organizatorët (këshilltarët?) Të WordCamp organizuan një pritje për folësit në Automattic zyra (ato zyra janë të mrekullueshme, por më shumë që më vonë). Në çastin që shkova u takova me Matt Mullenweg (swoon!) Dhe falënderoj atë që krijoi një produkt që më mundëson të siguroj jetesën. Ai është shumë i zellshëm dhe i përulur. Nëse nuk e keni dëgjuar kurrë të flasë, duhet të bëni arkë Biseda për gjendjen e fjalës 2013. Pasi të keni mbaruar së lexuari, natyrisht.

Mirë, tjetër dua t’ju tregoj të gjithëve:

Seancat

Nëse keni qenë ndonjëherë në një WordCamp (mirë, sigurisht që nuk e keni – ju jeni një DITAR – por më tallni)… mirë, është një parakolp që duhet të zgjedhë midis tre ose katër seancave të mrekullueshme në një hark kohor. Kampi i këtij viti paraqiti vetëm dy këngë: një për Zhvilluesit dhe Designers dhe tjetri për Përdoruesit dhe Sipërmarrësit.

Unë përfundova duke e ndarë kohën time në mënyrë të barabartë midis të dyve, duke kërcyer mbrapa dhe me radhë në varësi të temës së sesionit dhe herë pas here duke dëshiruar që të mund ta gjeja (të falënderoja mirësinë për WordPress.tv ku jetojnë seancat)!

Sesioni i WordCamp

Seanca e Mark Jaquith-it

Pista e zhvilluesit / projektuesit ishte e rëndë për temat e temave, si ndërkombëtarizimi, dizajni frymëzues dhe këshillat pro për zhvilluesit e temave. Pista e përdoruesit / sipërmarrësit nuk ishte as për sa i përket zemrës. Mësova për BuddyPress dhe MultiSite, këshilla për të punuar në një projekt me partnerë jo-teknikë dhe mënyra për të kontribuar në komunitetin WordPress (një temë afër dhe e dashur për mua!).

Ju mund të keni pyetur veten pse isha në atë pritje të folësit … Epo, unë kam për të folur rreth Bashkëpunimi dhe Konkurrenca. Këtu është në fund të fundit: Jini të bukur, ndihmoni në nivelet e të tjerëve dhe jini konkurrues në atë mënyrë që të bëni produkte më të mira për klientët tuaj.

Njerezit

Miqtë e WordCamp

Mirësjellja e fotos Raquel Landefeld

Seancat ishin informuese dhe të gjitha, por magjia e vërtetë e WordCamp ndodhi në korridoret dhe rreth tryezave të drekës. Kaq shumë heronj i admiroj në komunitetin e WordPress në NJE LOKACION. Plus, aq shumë miq që nuk dija as që doja të takohesha, por isha i lumtur që bëra.

Një bisedë e vogël këtu, një rrotull i madh i një bisede atje. Dua të them që do të duhet pak kohë për t’u përpunuar. Vetëm duke mbajtur veshët e mi të hapur, unë kapa disa rregulla të shkëlqyera për mjetet për t’u përdorur (veçanërisht për zhvillimin dhe vendosjen), procesin e rrjedhës së punës (duhet të përdor kontrollin e versionit, GIT OFF MY BACK), dhe gjëra që as nuk i dija duhej të dinte, si filozofia se ku mbaron një temë dhe fillon një plugin.

Por Ditari, kjo nuk ishte koha për të qenë thjesht një mizë në mur dhe për të dëgjuar. Unë marshova drejt dhe u prezantova me njerëzit që doja të takoja, si Pippin Williamson, Siobhan McKeown, dhe Morten Rand-Hendriksen. Ato duken më të mëdha se jeta në internet, por në jetën reale janë thjesht njerëz të lezetshëm, në tokë.

Dëshironi të dini sekretin e zgjerimit të rrjetit tuaj? Merrni pjesë në një WordCamp!

Pëllumbi

Oh gezimi im, unë mund të ndërtoja një gardërobë të tërë nga bluzat e WordPress! Kishte të paktën TETA dhurata të ndryshme të bluzave nga sponsorët e WordCamp (shumica prej tyre ishin kompani pritëse), plus edhe zyrtaren zyrtare të WordCamp San Francisko. Dhe ngjitëse? Kishte mjaft për të mbuluar laptopin tim si një afishe të madhe parakolpi WordPress.

WordCamp San Francisco Swag

Bluzat me vlerë të një jave të WordPress. Shikoni, ma, pa lavanderi!

Herën tjetër kur të shkoj në kamp, ​​nuk do të më duhet të paketoj këmisha. Në qoftë se të gjithë sponsorët nuk e ndërpresin atë dhe nuk bëjnë dhurata për kapele, në këtë rast unë do të blej disa bluza të reja.

Partia Pas

Dy ditë të plota të seancave të WordCamp dhe truri im u shfaros. Unë isha gati për një R&R të vogël me miqtë e mi të ri të kampit. Pasi të ishin bërë seancat e së Shtunës, të gjithë ishin të ftuar në zyrat e reja me shkëlqim të Automattic në Hawthorne St..

WordCamp Pas Partisë

Mirësjellja e fotos Naoko Takano

Le të flasim për zyrat Automattic për një sekondë – zona në katin e poshtëm ka një kuzhinë projektuesi të plotë (bastisje ushqimore!), Një frigorifer i pajisur me gjithçka që nevojitet për të fuqizuar mendjet e zgjuara, një banjo që ndjehet si një studio yoga, një muze i t bluza nga WordCamps e kaluara, dhe… merrni këtë… një hapësirë ​​parkimi shtëpie!

Sikur të mos ishte e mjaftueshme një kat i tmerrshëm, gjithashtu ka një lart. Në katin e dytë ka grupe kolltukësh dhe karrigesh për tu përdorur për hapësirat e punës në grup, shumë priza për pajisjet e karikimit, si dhe një grup Rock Rock për thirrje të çmendura në mikrovalë. Oh po, dhe një tryezë shuffleboard. Dhe një furnizim i pafund i Koksit. Shikoni Matt, unë thjesht mund të hyj brenda.

Fotografia e përdorur me lejen e Jaki Levy (http://www.flickr.com/photos/jackomo/9381307959/in/photostream/)

Mirësjellja e fotos Jaki Levy

Mirë, kështu që kthehu në festë. Shumë hapësirë ​​e hapur për përzierje, vallëzime dhe lojëra pishine. DJ i mbajti meloditë duke pompuar dhe, duke i bekuar, banakierët i mbanin të pijshëm pijet. Kishte madje edhe cupcakes të WordPress për të rostiçeruar. Në përgjithësi, ishte një kohë e mirë për të mbajtur lidhjet e mira duke shkuar në një atmosferë të relaksuar.

Thashethemi se ka pasur edhe një parti pas anëtarëve në një nyje karaoke. WordCampers dinë të argëtohen.

Dita e Kontribimit!

Nga ora 11 e shtunë në 11 të dielën, zyrat e Automattic u shndërruan nga zona e partisë në hapësirën kryesore të punës. Dhjetra tabela të palosura u vendosën dhe koshat (koshat!) E kordonëve zgjatues u sollën jashtë për të akomoduar gati 200 persona të cilët u shfaqën për të ndihmuar të trokasin disa punë të komunitetit WordPress.

Dita e Kontribuesve të WordCamp

Mirësjellja e fotos Naoko Takano

Kjo nuk ishte vetëm një ditë “hack”, u bënë të gjitha llojet e punëve të WordPress, si përgjigja e pyetjeve të mbështetjes, azhurnimi i dokumentacionit dhe rregullimi i biletave të gjurmimit. Po të ishe rreth WordPress.org të Shtunën, ju mund të keni vënë re flladin e aktivitetit!

Të gjithë u ndanë në ekipe më të vogla dhe kishin për detyrë një zonë të veçantë mbështetëse. Ishte interesante të shikosh kaq shumë grupe të ndryshme aftësish që përdoren së bashku për të fuqizuar komunitetin WordPress. Në rast se po pyesni veten se si mund të përfshiheni, këtu është një abetare.

‘Til Herës tjetër

Të gjitha gjërat e mira duhet të marrin fund, përfshirë WordCamp këtë vit, por kjo nuk do të thotë që ndalesat e argëtimit. Jam frymëzuar dhe entuziazmuar të provoj gjërat që kam mësuar dhe t’i ndjek me miqtë e mi të rinj në internet.

Nëse doni të lexoni histori edhe më të mrekullueshme nga WordCamp San Francisco, shikoni këtë përmbledhje të shkëlqyer të artikujve ose kërkoni #wcsf në Twitter.

Një gjë tjetër para se të regjistrohem … Ju duhet të dini që WordCamp San Francisco nuk është e vetmja WordCamp rreth – tashmë ka pasur 74 në të gjithë botën këtë vit! Mund të merrni një lugë në WordCamp më të afërt për ju mu ketu.  Shpresoj të shoh së shpejti!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map